کد خبر : 523914

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۹ زمان : ۱۸:۰۰

نظر رهبر جدید طالبان درباره داعش

رهبر جدید طالبان افغانستان در نامه‌ای که چندی قبل به رهبر گروه تروریستی داعش هشدار داده بود که کسی تحت عنوان داعش در افغانستان فعالیتی انجام ندهد. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، چند روز قبل، گزارش‌هایی در مورد مرگ ملا عمر رهبر طالبان افغانستان در رسانه‌ها منتشر شد که با پوشش گسترده رسانه‌های مختلف […]

رهبر جدید طالبان افغانستان در نامه‌ای که چندی قبل به رهبر گروه تروریستی داعش هشدار داده بود که کسی تحت عنوان داعش در افغانستان فعالیتی انجام ندهد.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، چند روز قبل، گزارش‌هایی در مورد مرگ ملا عمر رهبر طالبان افغانستان در رسانه‌ها منتشر شد که با پوشش گسترده رسانه‌های مختلف جهان روبرو شد، تاجایی که مقامات افغانستان و طالبان افغان را وادار به واکنش کرد.
دفتر کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای و «حسیب صدیقی» سخنگوی ریاست امنیت ملی این کشور نیز مرگ رهبر طالبان افغانستان را تأیید کردند.
کاخ سفید نیز با تأیید اطلاعات کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان، گزارش‌ها در مورد مرگ ملا عمر را معتبر خواند.
در پی انتشار این گزارش‌ها، طالبان افغانستان نیز روز گذشته با صدور بیانیه‌ای، مرگ رهبر این گروه را تأیید کرد.
شورای رهبری امارت اسلامی طالبان نیز امروز از انتخاب «ملا اختر منصور» معاون ملا عمر، به عنوان جانشین وی خبر داد.
برخی کارشناسان بر این باورند که شمار فرماندهان طالبان که به گروه تروریستی داعش پیوسته بودند، پس از تأیید مرگ ملاعمر رهبر سابق طالبان افغانستان، افزایش می‌یابد.
حال نگاهی به نظر «ملا اختر منصور» رهبر جدید طالبان افغانستان، در خصوص فعالیت گروه تروریستی داعش در این کشور بیندازیم که در نامه‌ وی به «ابوبکرالبغدادی» رهبر گروه داعش، حدود ۲ ماه قبل، در مورد آن بحث شده بود که در ادامه مطالعه می‌کنید:
«ملا اخترمحمد منصور» سرپرست شورای رهبـری و نائب رئیس طالبان افغانستان با انتشار نامه‌ای سرگشاده به «ابوبکرالبغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش نوشت: فعالیت‎‌‌هایی را در افغانستان حمایت می‌کند که تنها تحت پرچم طالبان در این کشور باشد.
وی تأکید کرد: فعالیت گروه طالبان در افغانستان از سابقه طولانی و تجربه کافی برای چگونگی ادامه حضور و گسترش فعالیت‌های این گروه برخودار است.
منصور در بخشی از این نامه اظهار داشت که امارت اسلامی افغانستان موافق بوجود آمدن جریان‌های موازی در کنار طالبان این کشور نیست.
سرپرست شورای رهبـری و نائب رئیس طالبان افغانستان خطاب به البغدادی تصریح کرد: «شما را آگاه می‌کنم که کسی تحت عنوان داعش در افغانستان فعالیتی انجام ندهد تا در این کشور به غیر از امارت اسلامی طالبان صف دیگری ایجاد نشود.»
این نامه در حالی از سوی طالبان افغانستان خطاب به سرکرده گروه تروریستی داعش منتشر شده بود که پیش از آن، ابوبکر البغدادی، «ملا محمد عمر» رهبر طالبان را جنگ سالار بی‌سواد و نادان و خالی از ارزش‌ و اعتبار روحانیت و سیاسی عنوان کرده بود.
روزنامۀ تایمز در گزارشی با پرداختن به موضوع گروه‌های القاعده، داعش و طالبان نوشته بود که داعش با اعلام یک ولایت در افغانستان و پاکستان در صدد درگیری با طالبان و دیگر گروه‌های تندرو در این منطقه است.

ارسال دیدگاه