کد خبر : 5721

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۰۵ زمان : ۷:۰۷

نشریه اسرائیلی: در حمله به ایران اعراب خلیج فارس با اسراییل همراه میشوند

جروسالم پست نوشت: دولت اوباما در حالی بر سیاست خارجی خود درباره ایران پافشاری می کند که بسیاری از کشورهای منطقه از پیامدهای فرقه ای مخرب آن، به شدت نگرانند.  این نشریه اسرائیلی نوشت: تمرکز اوباما روی اسرائیل، این تصور را پیش می آورد که همه به جز اسرائیل، از تعامل او با ایران و […]

جروسالم پست نوشت: دولت اوباما در حالی بر سیاست خارجی خود درباره ایران پافشاری می کند که بسیاری از کشورهای منطقه از پیامدهای فرقه ای مخرب آن، به شدت نگرانند.
 این نشریه اسرائیلی نوشت: تمرکز اوباما روی اسرائیل، این تصور را پیش می آورد که همه به جز اسرائیل، از تعامل او با ایران و مذاکراتش (که عملا کرنش های پیاپی در برابر مطالبات ایران است) بر سر تهران، حمایت می کنند. اما در واقع کشورهای عرب اطراف ایران همراه با اسرائیل یک دهه است که مخالف سیاست مبهم و حمایت آمریکا از ایران هستند و آن را برخلاف منافع آمریکا در خاورمیانه می دانند و تاکید دارند که این روند موجب می شود، ایران به جای آمریکا در منطقه تسلط داشته باشد.
نویسنده این مقاله در ادامه به مطلبی از خالد الدخیل مفسر سعودی که در روزنامه الحیات درج شد، استناد کرد و نوشت گرچه عرب ها هنوز آماده نیستند علنا با اسرائیل متحد شوند، در صورتی که بحث عبور هواپیماهای اسرائیلی از حریم هوایی این کشورها برای حمله به ایران به میان بیاید، آنها با این تصمیم همراه خواهند شد.
خالد الدخیل استدلال می کند سیاست اوباما در منطقه مخرب است و عرب ها نباید در برابر آن سکوت کنند. او می نویسد دولت اوباما دست ایران را در سوریه و عراق باز گذاشته است و با هدف رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران، به این کشور در رویارویی با سازمان های سنی منطقه کمک می کند. دولت اوباما به خوبی می داند که جنگ با داعش، به شکلی که اکنون دنبال می شود، پیامدهای فرقه ای مخرب در بر دارد که کسی را تاب رویارویی با آن نیست؛ اما به سیاست فعلی خود به امید متحد شدن ایران ادامه می دهد.
داعش، به عنوان یک سازمان فرقه گرا، نتیجه طبیعی و مستقیم جنگ های فرقه ای است که با حمله آمریکا به عراق شروع شد و اوباما اکنون بار دیگر با رویکردی فرقه ای و ابزارهایی فرقه ای با این سازمان برخورد می کند.
نویسنده این مقاله در پایان می نویسد سکوت در برابر سیاستی که منطقه را به جنگ های مذهبی مخرب بیشتر می کشاند، فقط به این علت که اوباما مایل است با ایرانی ها به توافق برسد، اشتباه است.

منبع : انتخاب

ارسال دیدگاه