کد خبر : 526753

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۸ زمان : ۱۸:۰۰

نامه جنجالی جان کری درباره توافق هسته‌ای

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، سایت آمریکایی واشنگتن فری بیکن (Washington Free Beacon) مدعی شد که جان کری در نامه ای خطاب به یکی از سناتورهای بانفوذ جمهوری خواه از محدودیت های قانون گذاران آمریکایی برای وضع تحریم های غیرهسته ای علیه ایران سخن گفته است. واشنگتن فری بیکن که از مخالفان توافق […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، سایت آمریکایی واشنگتن فری بیکن (Washington Free Beacon) مدعی شد که جان کری در نامه ای خطاب به یکی از سناتورهای بانفوذ جمهوری خواه از محدودیت های قانون گذاران آمریکایی برای وضع تحریم های غیرهسته ای علیه ایران سخن گفته است.

واشنگتن فری بیکن که از مخالفان توافق هسته ای ایران و ۱+۵ است، این خبر را بهانه قرار داده و به دولت اوباما و توافق به دست آمده با ایران تاخته است.

این موضع گیری نشان می دهد که اصولا جمهوری خواهان آمریکایی به دنبال فریبکاری در توافق هسته ای با ایران بوده و قصد داشته اند درصورت اجرایی شدن برجام، تمام تحریم های هسته ای را به بهانه های دیگر علیه ایران اعمال کنند.

این پایگاه خبری نوشت: طبق اسنادی که توسط دولت اوباما به کنگره ارائه شده و یک نسخه آن به صورت اختصاصی به دست واشنگتن فری رسیده است، توافق هسته ای که اخیرا با ایران امضاء شده، توانایی آمریکا برای تحمیل تحریم های جدید علیه ایران به دلایل حقوق بشری، تروریسم و توسعه موشک های بالستیک را محدود ساخته است.

براساس این گزارش، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در نامه ای که به مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه، ارسال کرده آورده است: هرچند توافق هسته ای از لحاظ تئوریک و نظری، اجازه وضع تحریم های غیرهسته ای علیه ایران را به کنگره می دهد اما قانون گذاران آمریکایی محدودیت هایی دارند و نمی توانند تحریم هایی را تصویب کنند که به عنوان نقض توافق محسوب شده و ایران آن را کنار کشیدن آمریکا از توافق هسته ای قلمداد کند.

جان کری در ادامه می نویسد: ما قادر نیستیم که بدون در اختیار داشتن دلایل محکم، تحریم های هسته ای ایران را بار دیگر اعمال کرده و به جریان اندازیم.

برخی ناظران سیاسی می گویند، علیرغم چنین اظهاراتی از سوی مقامات دولت آمریکا هیچ ضمانتی برای عدم بازگشت تحریم ها توسط کنگره به بهانه هایی همچون تروریستم و حقوق بشر وجود ندارد چراکه چنین محدودیتی در متن توافق به دست آمده بین ایران و ۱+۵ قید نشده است.

w(11) نامه جنجالی جان کری درباره توافق هسته‌ای

منبع : جام نیوز
ارسال دیدگاه