کد خبر : 529065

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۸ زمان : ۶:۲۳

نابازیگرانی که تاریخ را روایت می‌کنند

عباس کوثری یکی از عکاسان کشورمان از ۹ آبان نمایشگاهی که رنگ‌وبوی حسینی دارد را برگذار می‌کند. مجموعه عکس‌های این هنرمند با عنوان «قرمزها و سبزها» از تاریخ مذکور، در گالری Ag به نمایش گذاشته می‌شود، البته این نمایشگاه علاوه بر عکس شامل ترکیبی از عکس ون ویدیو است. در نمایشگاه «قرمزها و سبزها» به […]

3736471 217 نابازیگرانی که تاریخ را روایت می‌کنند

عباس کوثری یکی از عکاسان کشورمان از ۹ آبان نمایشگاهی که رنگ‌وبوی حسینی دارد را برگذار می‌کند.

مجموعه عکس‌های این هنرمند با عنوان «قرمزها و سبزها» از تاریخ مذکور، در گالری Ag به نمایش گذاشته می‌شود، البته این نمایشگاه علاوه بر عکس شامل ترکیبی از عکس ون ویدیو است.
در نمایشگاه «قرمزها و سبزها» به نابازیگرانی که در مراسم‌های آیینی و سنتی تعزیه فعالیت و حضور دارند پرداخته شده است.
در متنی درخصوص معرفی و توضیحات این نمایشگاه نوشته شده: در جهان شیعه ایستادگی در برابر ظالم و پافشاری بر اصول سبب ایجاد فرهنگ شهادت شده است، این مفاهیم با داستان‌هایی مانند سوگ سیاوش که به پیش از اسلام برمی‌گردند درهم تنیده شده‌اند.
در ماه محرم مراسم تعزیه به شبیه خوانی واقعه تاریخی شهادت امام حسین و یارانش توسط یزید می‌پردازد، این صورت نمایشی که هر ساله در تکیه‌ها و حسینیه‌های سراسر ایران برگزار می‌شود با ایجاد فاصله‌گذاری میان بازیگر و شخصیت تاریخی همزادپنداری در تماشاگر را سبب می‌شود. ایفا کننده‌های این نقش‌ها، نابازیگرانی هستند که از میان مردم همان محله‌ی برگزاری تعزیه انتخاب شده‌اند، با مردمی که تا دیروز مشغول به کار حرفه‌ای در طبقه اجتماعی خود بوده‌اند.  به همین دلیل حضورشان در این لباس و در میان مردم تا قبل از آغاز مراسم هیچ توجهی از سمت مردم را بر نمی‌انگیزد و آن‌ها را به تکیه‌های نامأنوس بدل می‌کند، امام حسین(ع) و یارانش با رنگ معنوی سبز و سپاهیان یزید با رنگ قرمز از یکدیگر متمایز شده‌اند، نکته قابل توجه این است که نواده پیامبر توسط ظالمینی به شهادت رسیده‌اند که خود را از پیروان راستین اسلام می‌دانستند؛ همان گونه که امروزه شیعیان توسط ستیزه جویان مسلح به نام اسلام به شهادت می‌رسند.
گفتنی است؛ این نمایشگاه تا ۸ آذر پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
عباس کوثری متولد ۱۳۴۸ در تهران است وی از سال ۷۳ عکاسی خبری را آغاز کرد و تاکنون در مجلات و روزنامه‌هایی چون ایران، همشهری، انتخاب و… فعالیت داشته است، کوثری همچنین با نشریات خارجی مثل تایمز، پاریس مچ، اشپیگل و… همکاری داشته است.
ارسال دیدگاه