کد خبر : 3098

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۲ زمان : ۷:۲۲

میگرن چیست و چرا به وجود می‌آید؟

به سردردهای شدید میگرن می‌گویند. میگرن سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می‌آید. به این علت آن را میگرن می‌نامند که معنی‌اش در زبان یونانی نیمه‌سر است. به طور معمول سردردهای میگرن با یک دوره مقدماتی آغاز می‌شود و شخص به شیوه غیرعادی احساس کسالت می‌کند. به دنبال این […]

به سردردهای شدید میگرن می‌گویند.

میگرن سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می‌آید. به این علت آن را میگرن می‌نامند که معنی‌اش در زبان یونانی نیمه‌سر است. به طور معمول سردردهای میگرن با یک دوره مقدماتی آغاز می‌شود و شخص به شیوه غیرعادی احساس کسالت می‌کند. به دنبال این حالت، تهوع، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور به وجود می‌اید. این دوره مقدماتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. و متعاقب آن سردرد بروز بکند. امکان دارد سردرد به اشکال گوناگون ظاهر شود و در یک فرد هر حمله با دیگری متفاوت باشد.

با این حال به مرور زمان بیماران می‌توانند نوع سردرد را از روی علائم مقدماتی پیش‌بینی کنند. کارشناسان سردردهای را به دو گونه اصلی طبقه بندی کرده اند.

 

سردردهای خوشه ای

هر روز به مدت چند دقیقه رخ می‌دهند آنگاه دیگر خبری تا چندماه از آنها نمی‌شود. چنین سردردی را اطراف چشم، شقیقه، و گونه شدیدتر است. بطوری که از چشم اشک سرازیر می‌شود و همراه با آبریزش بینی است.

در این مورد تنفس، اکسیژن و دارو تجویز می‌شود

 

سردردهای کاری

به سبب اشتغال زیاد از حد، فکر زیاد، و یا هر دو پدیدار می‌شوند. درد در هر دو طرف یا جلوی سر است و درمانش شامل آرامبخشهایی همچون آسپرین یا شل‌کننده‌های عضلات است.

۶۱ درصد از مبتلایان به نحو چشمگیری بهبودی یافتند و ۳۱ درصد کاملاً از درد رها شدند.

تأثیر این دارو از راه استعمال با اسپری یا تزریق زیرپوستی خیلی سریع‌تر است.

چند سال قبل داروهای دیگری نیز به بازار عرضه شدند. این داروها سریع‌تر به مغز می‌رسند و تاثیر بیشتری دارند. درحالی که تریپتان‌ها طی چند ساعت از بدن محو می‌شوند. گفتنی است که تریپتان‌ها روی بعضی بیماران تاثیری ندارند. پاره ای از افراد امراض دیگری همچون برامدگی یا تومور مغزی یا آرتروز گردن دارند و برخی بنا به دلائل روانشناختی در مقابل درمان، واکنش مثبتی نشان نمی‌دهند.

شیوع میگرن در زنان سه برابر مردان است. معمولاً در زمان عادات ماهانه که تغییرات هورمونی در موقع تخمک گذاری موجب این عارضه می‌شود، خود را نشان می‌دهد. لیکن این تنها دلیل ممکن نیست. بروز میگرن در هر زمان ممکن است. حتی احتمالاً کودکان دو ساله هم به آن دچار می‌شوند. شیوع این بیماری بیشتر در سنین ۲۵ تا میانسالی است. گذشته از جنسیت و سن، سایر احتمالات هم به پیدایش میگرن وجود دارند که عبارتند از قوم و نژاد، درآمد خانواده، میزان تحصیلات، و جوامع شهری و روستایی.

البته خوردن یک یا دو قرص موجب تسکین درد می‌شود اما داروهای مخصوصی وجود دارند که می‌توانند مانع از بروز میگرن شوند.

ارسال دیدگاه