کد خبر : 530672

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۵ زمان : ۱۲:۰۰

موشک و هواپیما اسباب بازی نیست

رئیس جمهور ایران به سرنگونی هواپیمای روسی توسط ترکیه در مرز سوریه واکنش نشان داد و  گفت: «موشک و هواپیما اسباب بازی نیست که کسی در هوا تصمیم به شلیک بگیرد.» حسن روحانی که در جلسه هیات دولت سخن می گفت این حادثه را “بسیار هشدار دهنده و خطرناک” توصیف کرد. او اظهار کرد: «حادثه‌ای […]

رئیس جمهور ایران به سرنگونی هواپیمای روسی توسط ترکیه در مرز سوریه واکنش نشان داد و  گفت: «موشک و هواپیما اسباب بازی نیست که کسی در هوا تصمیم به شلیک بگیرد.»

حسن روحانی که در جلسه هیات دولت سخن می گفت این حادثه را “بسیار هشدار دهنده و خطرناک” توصیف کرد.

او اظهار کرد: «حادثه‌ای بود که در فضای سوریه و نزدیک مرزهای ترکیه اتفاق افتاد که اطلاعاتی که ما تا امروز در اختیار داریم این است که هواپیما در فضای سوریه مشغول عملیات بوده و هدف قرار گرفته است. حالا فرض بر این که این هواپیما به مرزهای ترکیه نزدیک شده باشد، موشک و هواپیما که اسباب بازی نیست که کسی در هوا تصمیم به شلیک بگیرد؟ مگر می‌تواند اینقدر بی‌نظمی بر منطقه به تدریج حاکم شود که هر کسی در هوا هر تصمیمی می‌خواهد اتخاذ کند. این اقدامات بسیار خطرناک است.»

روحانی تصریح کرد: همه باید توجه داشته باشند این اقدامات تحریک کننده و تبعات فراوان آن از لحاظ حقوقی به گردن آغازگر مسأله است و همه کشورها باید مراقبت کنند. ما از کشور همسایه  و دوست‌مان ترکیه می‌خواهیم که به جدیت مراقب اوضاع باشد چرا که شرایط بسیار حساس است.

رییس جمهور با بیان اینکه “روسیه و ترکیه هر دو همسایه و دوست جمهوری اسلامی ایران هستند”، گفت: «برای ما بسیار مهم است که روابط همسایگان صمیمی باشد و ما به هیچ عنوان راضی نیستیم بین همسایگانمان اختلاف باشد و یا اخلالی در روابطشان ایجاد شود چرا که این به نفع ما و منطقه نیست. ما هم می‌خواهیم که این کشورها اقدامات احتیاطی را انجام دهند و با تدبیر مانع از تکرار این گونه حوادث شوند و بردباری لازم را به خرج دهند.»

رییس جمهور تاکید کرد: «این گونه حوادث به نفع تروریست‌هاست و روحیه آنها را تقویت می‌کند بویژه وقتی ببینند کشورهای منطقه بر سر این مسایل با هم درگیر شده‌اند و اختلاف و فاصله میان آنها ایجاد شده است.»

روحانی بااشاره به اینکه “همه کشورهای منطقه باید از کشوری که با تروریست ها می جنگد حمایت کنند”، افزود: «اگر بنا باشد مسایل حاشیه‌ای ما را از مسأله اصلی بازدارد، موفق نخواهیم شد و ما باید همه تلاش و اراده و توانمان برای مبارزه با تروریسم متمرکز شود.غفلت از تروریسم به عنوان خطر اصلی، منطقه را دچار ناامنی های دیگری می کند.»

رییس جمهور افزود: «امیدوارم که همه از گذشته و از اعمال تروریستی این گروه‌ها درس لازم را آموخته باشند و امروز همه کشورها خود را برای مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه آماده کنند و از دولت های روسیه و ترکیه که هر دو همسایه و برادر ما هستند خواهش می‌کنیم که با تدبیر مسأله را دنبال کنند و از تکرار این گونه حوادث با تدبیر و بردباری جلوگیری نمایند.»

جت‌های F-۱۶ ترکیه روز سه شنبه یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند. ترکیه می‌گوید که دو هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند و به هشدارهای ترکیه بی‌توجهی کردند. روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بعد از ظهر دیروز (سه‌شنبه ۲۴ نوانبر/۳ آذر) در همین ارتباط و به درخواست ترکیه نشستی اضطراری داشت.

روز گذشته ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، هشدار داده که ساقط شدن هواپمای جنگی آن کشور، پیامدهایی جدی به دنبال خواهد داشت.

رئیس جمهور روسیه ترکیه را به “خنجر زدن از پشت” به روسیه متهم کرد و گفت که سرنگون کردن هواپیمای روسی در مرز سوریه برای روابط ترکیه و روسیه عواقب جدی خواهد داشت.

ایران و روسیه با تروریست ها می جنگند
حسن روحانی امروز همچنین با بیان اینکه “ما هنوز یک اراده جدی را درغرب برای مبارزه با تروریسم مشاهده نکرده‌ایم”، گفت: «امیدواریم در روزها و هفته‌های آینده شاهد چنین اراده ای از سوی غربی ها نیز  باشیم. به هر حال تروریست‌ها به چه کسی نفت می‌فروشند، این باید روشن شود. کامیون‌های نفت در بیابان‌های سوریه مشخص هستند که به کدام سو تردد می کنند. چطور سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی با اینها برخورد نمی‌کنند و چطور مدعیان مبارزه با تروریسم این نفت را با قیمت بسیار پایین از تروریست ها خریداری می کنند.»

رییس جمهور افزود: «این سلاح‌های مدرن و موشک‌های مدرن ضدزره که در اختیار اینهاست حتی موشک‌های دوش پرتاب کن ضدهوایی را از کجا آورده‌اند و چه کسی برایشان خریداری کرده است. اینها مشخص است که از کجا آمده و تولید کجاست و در کجا انبار بوده اند؟ اگر واقعاً بناست با تروریست‌ها مبارزه شود باید با این مسایل مبارزه شود.»

روحانی در ادامه به تردد آزادانه تروریست ها در برخی کشورها و همزمان برخی تبلیغات رسانه ای درخصوص ائتلاف ها علیه تروریسم اشاره کرد و گفت: «اگر اراده جدی در سازمان‌های بین المللی و کشورهای اتحادیه اروپا باشد ما باید در مقام عمل اینها را ببینیم. ناتو اگر واقعا می‌خواهد با تروریسم مبارزه کند، باید جدیتش را در این مسایل نشان دهد. تا امروز متأسفانه کشورهایی که با تروریست‌ها می‌جنگند محدود هستند روس‌ها با تروریست‌ها می‌جنگند و ایران از آغاز انقلاب در طول این دهه‌ها و سالهای اخیر با تروریست‌ها جنگیده است و همواره هر کشوری که آماج حملات تروریست‌ها بوده ایران به آنها کمک کرده است.»

ارسال دیدگاه