کد خبر : 528900

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ زمان : ۶:۰۴

موزه مطبوعات؛ بهترین محل برای عرض‌اندام رسانه‌ها

یک مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه بهترین محل برای نگهداری مطبوعات، موزه‌ی مطبوعات است، خاطرنشان کرد: به نظرم مثل هر سیر و تحول تاریخی، مطبوعات هم نیاز به یک سیر تاریخی دارند و بهترین محلی که مطبوعات می‌توانند در آنجا رُخ نشان بدهند، همین موزه مطبوعات است. مستوره عزت‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار بخش […]

یک مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه بهترین محل برای نگهداری مطبوعات، موزه‌ی مطبوعات است، خاطرنشان کرد: به نظرم مثل هر سیر و تحول تاریخی، مطبوعات هم نیاز به یک سیر تاریخی دارند و بهترین محلی که مطبوعات می‌توانند در آنجا رُخ نشان بدهند، همین موزه مطبوعات است.

مستوره عزت‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا درباره‌ی فواید راه‌اندازی موزه‌ای با عنوان مطبوعات بیان کرد: داشتن یک موزه مطبوعات در کشورمان لازم است، به ویژه مطبوعات حال حاضر که تغییرات زیادی داشته‌اند و طی این سال‌ها پیشرفت خوبی را نیز پشت سر گذاشته‌اند و در بخش‌هایی چون سرعت انتشار، خارج شدن از حالت کاغذی و … پیشرفت چشمگیری داشته‌اند، پس باید موزه‌ای هم برای نگهداری از این مطبوعات بنا شود.

وی در ادامه همین بحث یادآور شد: اگر جمع‌بندی درستی در این زمینه داشته باشیم، به این نتیجه می‌رسیم که حتما باید موزه‌ای با عنوان موزه مطبوعات راه‌اندازی شود؛ چراکه اگر این اتفاق نیفتد مطبوعات ما هم بحث مرجعیت خود را از دست می‌دهند. ما اگر می‌خواهیم کارکرد امروز مطبوعات را نشان بدهیم نیازمند موزه مطبوعات هستیم.

دکتر عزت‌زاده در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره ضرورت توجه به بحث صداقت در تهیه و انتشار اخبار که به اعتماد و اعتبار رسانه می انجامد، تصریح کرد: بحث صداقت در خبر یکی از فاکتورهای کلیدی و اصلی تولید خبر است که جلب مشتری می‌کند؛ ضمن اینکه همین عنصر صداقت در آینده هم مخاطبان زیادی را با رسانه‌ها همراه می‌کند. ما زمانی می‌توانیم مخاطب داشته باشم که در اخبارمان صداقت داشته باشیم.

وی سپس در پاسخ به پرسشی درباره‌ی دلایلی که به دروغگویی و دروغ‌نویسی برخی رسانه‌ها منجر می‌شود، به این نکته اشاره کرد که مطبوعات در همه جای دنیا خط فکرهایی دارند که مسیرشان را هدایت می‌کنند اما گاهی این مسیر منجر به دروغگویی، دروغ‌نویسی و نداشتن صداقت در خبر می‌شود که اگر این فضا به وجود بیاید همین دروغ‌گویی و دروغ‌نویسی در اخبار عاملی می‌شود که شبکه‌ها و فضاهای اجتماعی بیشتر خودشان را نشان بدهند.

 موزه مطبوعات؛ بهترین محل برای عرض‌اندام رسانه‌ها

مستوره عزت زاده

دکتر عزت‌زاده در پایان گفته‌هایش در همین راستا تأکید کرد: باید مراقب درست‌نویسی در اخبار و داشتن صداقت رسانه‌ها باشیم و به نظرم اگر به این قضیه توجه نشود، می‌تواند در تولید اخبار ایجاد هرج و مرج و ناامنی کند. صداقت آیتمی است که گاهی کمتر به آن توجه می‌شود؛ بنابراین بهتر است که در چنین شرایطی که مطبوعات ما تقریبا رو به پیشرفت هستند، آیتم صداقت در اخبار رسانه‌ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )
ارسال دیدگاه