کد خبر : 525368

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ زمان : ۶:۴۸

موزه متروپلیتن آمریکا یک اثر تاریخی و هنری انار را در معرض نمایش گذاشت

موزه متروپلیتن آمریکا یک اثر تاریخی و هنری انار را در معرض نمایش گذاشت. این موزه برای اولین بار، تصویری با کیفیت بالا از «رحل تاریخی و هنری» انار را سایت خود در معرض نمایش قرار داد. این اثر تاریخی حدود ۶۷۵ سال قدمت دارد. در سایت این موزه اشاره شده که این اثر تاریخی […]

موزه متروپلیتن آمریکا یک اثر تاریخی و هنری انار را در معرض نمایش گذاشت.

این موزه برای اولین بار، تصویری با کیفیت بالا از «رحل تاریخی و هنری» انار را سایت خود در معرض نمایش قرار داد. این اثر تاریخی حدود ۶۷۵ سال قدمت دارد.

در سایت این موزه اشاره شده که این اثر تاریخی متعلق به شهر انار بوده و وقف مدرسه صدر بوده است.

در صفحه ۶۳ کتاب «تاریخ انار» در این رابطه آمده: «در امامزاده محمد صالح (ع) انار، آثار تاریخی و هنری متعددی وجود داشته که اکنون برخی از آن‌ها وجود ندارند. از جمله این آثار هنری می‌توان به یک رحل قرآن منحصر به فرد اشاره کرد که در ذی‌الحجه سال ۷۶۱ قمری برابر با سال ۱۳۶۰ میلادی توسط حسن بن سلیمان اصفهانی، هنرمند دوره ایلخانی در اصفهان ساخته شده است.»

سرپرسی سایکس، کنسول انگلیس در کرمان (دوره قاجاریه) در دو کتابش یعنی «سفرنامه سایکس» و «شکوه عالم تشیع» درباره این رحل توضیحاتی داده و آن را اثری منحصر به فرد دانسته است.

سایکس در سال ۱۲۸۱ شمسی و در یکی از سفرهایش به انار این رحل را در امامزاده محمد صالح (ع) مشاهده کرده است.

سرپرسی سایکس در کتابش به نام «شکوه عالم تشیع» با چاپ عکسی از این رحل فاخر و زیبا می‌نویسد: «منزل بعدی مهم سفر ما انار بود که مقبره مجلل و زیبای محمدصالح بن موسی کاظم (ع) در آنجا قرار دارد. در این مقبره یک رحل قرآن دیدیم که از چوب صندل ساخته شده و روی آن با عاج کار شده بود. این رحل آن قدر زیبا کنده کاری شده بود که با هیچ یک از کارهای هنری امروز قابل مقایسه نبود.

(منبع:  سرپرسی سایکس، شکوه عالم تشیع، صفحه ۱۸۴)

این رحل قرآن که فاخرترین رحل قرآن جهان محسوب می‌شود، در سال ۱۹۱۰ میلادی برابر با سال ۱۲۸۹ شمسی توسط افرادی به بنیاد «راجر فاند» فروخته شده و هم اکنون نیز در آمریکا و در موزه «متروپولیتن» نیویورک نگهداری می‌شود.

(منبع: تاریخ انار، صفحه ۶۵)

موزه متروپولیتن نیویورک از بزرگ‌ترین و مشهورترین موزه‌های جهان است که در مرکز شهر نیویورک قرار دارد.

رحل انار در موزه آمریکا موزه متروپلیتن آمریکا یک اثر تاریخی و هنری انار را در معرض نمایش گذاشت

برای اطلاع بیشتر، همچنین می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید :

باشکوه‌ترین رحل قرآن جهان چگونه از شهر انار به آمریکا رفت؟

منبع : انارپرس
ارسال دیدگاه