کد خبر : 2653

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۱ زمان : ۷:۱۰

مواد غذایی چقدر آنتی اکسیدان دارند

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، روش جدید اندازه‌گیری که توسط محققان دانشگاه گرانادا در اسپانیا بر روی آنتی‌اکسیدان انجام شد، نشان داد آنتی‌اکسیدان میوه، آب میوه و بسیاری از مواد غذایی، ۱۰ برابر بیشتر از آن است که تصور می‌شد. اگر چه در مطالعاتی که تا کنون انجام شده است، تمام خواص میوه‌ها را […]

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، روش جدید اندازه‌گیری که توسط محققان دانشگاه گرانادا در اسپانیا بر روی آنتی‌اکسیدان انجام شد، نشان داد آنتی‌اکسیدان میوه، آب میوه و بسیاری از مواد غذایی، ۱۰ برابر بیشتر از آن است که تصور می‌شد.

اگر چه در مطالعاتی که تا کنون انجام شده است، تمام خواص میوه‌ها را متوجه نشدند اما اغلب گفته شده است «میوه‌ها برای سلامت بدن مفید هستند»؛ به گفته محققان در برخی از موارد می‌توان گفت آب میوه‌ها مانند نوشیدنی‌های شیرین عمل می‌کنند و در صورت امکان، بهتر است میوه را به جای آب میوه خورد.

آب میوه حاوی آنتی اکسیدان است و دارای ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، کاروتنوئیدها و پلی فنول است.

«خوزه آنجل روفیان هنارِس» نویسنده این بررسی گفت: برای بررسی ترکیبات آنتی اکسیدانی، از روش‌های شبیه سازی هضم غذا در دستگاه گوارش استفاده شد و ظرفیت آنتی اکسیدانی مواد مایع که در روده کوچک جذب می‌شود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت؛ البته مشکل این است که در این مطالعه فعالیت آنتی اکسیدانی بخش جامد (فیبر) اندازه گیری نشد زیرا تا کنون اعتقاد بر این بوده است که مفید نیستند.

این تیم تکنیکی به نام (global antioxidant response (GAR را با استفاده از شبیه سازی هضم دستگاه گوارش که در بدن رخ می‌دهد، بدون در نظر گرفتن ظرفیت آنتی اکسیدانی بخش جامد با شرایط آزمایشگاهی انجام دادند.

این روش شامل ارزیابی پارامترهای مختلف فیزیکی و شیمیایی مانند رنگ، فلورسانس، و ارتباط بین غلظت آزمون و استفاده از نشانگرهایی مانند فورفورال بود.

محققان با استفاده از این تکنیک نشان دادند آب پرتقال طبیعی، آب نارنگی، لیمو و گریپ فروت به طرز چشمگیری ارزش زیادی از نظر غذایی دارند؛ به عنوان مثال در مورد آب پرتقال ارزش آن ۲٫۳ mmol Trolox/L (اندازه گیری ظرفیت آنتی اکسیدانی) با روش سنتی، ۲۳ mmol Trolox/L در لیتر است یعنی ۱۰ برابر است بیش از آنچه تصور می‌شده است.

در این مطالعه نه تنها در مورد آب میوه بلکه مواد غذایی دیگر نیز مورد آزمایش و تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد فعالیت آنتی اکسیدانی آنها به طور متوسط ده برابر بیشتر از آنچه که همه تا به حال فکر می‌کردند، است.

منبع: la revue Food Chemistry

ارسال دیدگاه