کد خبر : 528009

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ زمان : ۱۴:۰۰

ممنوعیت کشت‌ تریاک ؛ دلیل سقوط طالبان

حدود یک سال پیش از ۱۱ سپتامبر امارت اسلامی افغانستان تولید و فروش تریاک را ممنوع کرد. قانون آنقدر عجیب بود که در ابتدا تصور می‌شد یک حقه بازاری برای افزایش قیمت تریاک باشد. اما قانون جدی بود. طالبان احتمالا به درخواست عربستان و مفتیان عرب خود را به چاه انداختند و مزارع خشخاش را […]

حدود یک سال پیش از ۱۱ سپتامبر امارت اسلامی افغانستان تولید و فروش تریاک را ممنوع کرد. قانون آنقدر عجیب بود که در ابتدا تصور می‌شد یک حقه بازاری برای افزایش قیمت تریاک باشد. اما قانون جدی بود. طالبان احتمالا به درخواست عربستان و مفتیان عرب خود را به چاه انداختند و مزارع خشخاش را نابود کردند. قیمت تریاک سر به فلک کشید. کشت تریاک در مناطق تحت کنترل ائتلاف شمال چند برابر شد و سود بادآورده‌ای به فرماندهان ائتلاف شمال رسید.
هرچند مقاومتی در مقابل طالبان نشد اما پایگاه مردمی آن‌ها از دست رفت. مرکز تولید تریاک افغانستان در هلمند و قندهار است. جایی که نیرومندترین قبایل پشتو زندگی می‌کنند و خواستگاه طالبان از آن‌جا بوده است.
وقتی آمریکا حمله را آغاز کرد، گل‌‌آغا شیرزی که مدتها بود جنگ را کنار گذاشته و به تجارت تریاک مشغول بود با کمک چندصد کماندوی آمریکایی و فقط با کمتر از سه هزار سرباز قندهار را فتح کرد.
آن هم سربازانی که از بین آوارگان افغانی مقیم پاکستان جمع کرده و با عجله تسلیح شده بودند.
حامد کرزی که خودش از فرماندهان حمله قندهار بود، خوب می‌دانست که مزارع خشخاش چه نقش مهمی در این پیروزی آسان داشتنند.
او فریب سازمان‌های بین‌المللی را نخورد و وعده‌های سر خرمن آن‌ها را برای جایگزینی کشت خشخاش باور نکرد و می‌دانست که در افغانستان هر که با خشخاش در افتد برمی‌افتد. بجز حمایت مردمی و اهمیت اقتصادی خشخاش تنها اهرم نفوذ افغانستان در کشورهای همسایه وابستگی ایران و پاکستان به واردات تریاک از افغانستان است.

منبع : پایگاه خبری تحلیلی پارسینه
ارسال دیدگاه