کد خبر : 4263

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۱ زمان : ۷:۰۰

مصاحبه با علی اکبر صنعتی فیزیوتراپیست نمونه استان فارس

علی اکبر صنعتی در دوم مرداد ۱۳۹۳ از سوی نماینده انجمن فیزیوتراپی ایران در استان فارس به عنوان فیزیوتراپیست نمونه استان انتخاب شد. وی از مهرماه ۱۳۹۳ تاکنون به عنوان مسئول فنی و مؤسس مرکز فیزیوتراپی آرمان در شهر لار مشغول به کار است. گفتگویی با ایشان انجام دادیم و از او خواستیم تا بیشتر […]

علی اکبر صنعتی در دوم مرداد ۱۳۹۳ از سوی نماینده انجمن فیزیوتراپی ایران در استان فارس به عنوان فیزیوتراپیست نمونه استان انتخاب شد. وی از مهرماه ۱۳۹۳ تاکنون به عنوان مسئول فنی و مؤسس مرکز فیزیوتراپی آرمان در شهر لار مشغول به کار است.

گفتگویی با ایشان انجام دادیم و از او خواستیم تا بیشتر درباره فیزیوتراپی در نظام درمان ایران، تعرفه آن، و آینده این رشته برای خوانندگان بی‌شمار مجله اینترنتی تازه های جهان بگوید.

 

علی اکبر صنعتی لارستان مصاحبه با علی اکبر صنعتی فیزیوتراپیست نمونه استان فارس

 

آقای صنعتی لطفا یک رزومه ساده از خودتان بیان کنید.

با  سلام

علی اکبر هستم متولد سال ۱۳۶۸ در یک خانواده ۵ نفره در شهر لارستان و اکنون هم ساکن همین شهر هستم.

 

به ترتیب در چه جاهایی تحصیل کردید و الآن به کجا رسیده اید؟

مقطع دبستان را در دبستان کمیل لار و راهنمایی و متوسطه را در دبیرستان تیزهوشان لار گذراندم.

در سال ۱۳۸۶ از دبیرستان فارغ التحصیل شدم و در سال ۱۳۸۷ در مقطع کارشناسی فیزیوتراپی دانشگاه توانبخشی تهران مشغول به تحصیل شدم. به دلیل مشکلات مالی همزمان با تحصیل به کارهای مختلفی نیز پرداخته ام و راستش الآن به عنوان چند خاطره خوب با دوستانم به آنها نگاه می‌کنم و از از آن خاطرات لذت می‌برم. در این مدت به عنوان پخش کننده تراکت های تبلیغاتی، بسته بندی غذا در رستوران بیرون بر، گارسون، تعمیرکار اتومبیل، شستشوی استخرهای خانگی، و خلاصه هرکاری که می‌توانستم با درآمدش خرج تحصیل و زندگی در تهران را بدهم، مشغول بودم. البته انصافاً درآمدم هم بد نبود و حتی پس انداز هم می‌کردم. پس از آن از سال سوم تا موقع فارغ التحصیلی در سال ۱۳۹۱ در کلینیک های متعدد فیزیوتراپی در شهر تهران مشغول به کار بوده ام و همزمان تحصیلاتم را به پایان رساندم. پس از پایان تحصیل، در آبان ماه ۱۳۹۱ به خدمت سربازی اعزام شدم و همین باعث شد که محل کارم تغییر پیدا کند و از سال ۹۱ به بعد همزمان با گذراندن خدمت سربازی به عنوان کارشناس توانبخشی اداره بهزیستی شهرستان خنج از توابع لارستان در کلینیک فیزیوتراپی یکی از همکارانم در شهر لار در شیفت عصر مشغول به کار شدم.

 

آیا در طول دوران تحصیل پروژه یا تحقیقی انجام دادید؟

بله. در طول تحصیل با عضویت در کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه، مشغول به انجام تحقیق در حیطه تحصیلی خودم شدم. ماه عسل این تحقیقات، چاپ یک مقاله در مجله “Physical Treatments – Specific Physical Therapy Journal” ، سخنرانی در بیست و دومین کنگره بین المللی فیزیوتراپی در سال ۱۳۹۰، سخنرانی در دوازدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات و چندین پذیرش دیگر در کنگره های مختلف و در پایان، انتخاب به عنوان دانشجوی محقق نمونه دانشگاه بود.

 

گویا روز مشخصی به عنوان روز فیزیوتراپی در ایران نامگذاری شده است.

در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی حق تأسیس کلینیک‌های فیزیوتراپی از فیزیوتراپیستها سلب گشت و در دوم مرداد ماه سال ۱۳۷۸ این حق دوباره به فیزیوتراپیستها برگردانده شد و به این مناسبت روز دوم مرداد روز فیزیوتراپی در ایران نام گرفته و در آن مراسم برگزار می‌گردد. البته فیزیوتراپی دارای روز بین‌المللی نیز هست که برابر است با ۱۷ شهریور ماه September) 8th) که در کشورهای مختلف این روز گرامی داشته می‌شود.

 

شاید خیلی از خوانندگان مجله اینترنتی دوست دارند بدانند، فیزیوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟ لطفاً توضیح کاملی بفرمایید.

فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی- ماهیچه ای- اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت است.

درمان در فیزیوتراپی به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

۱ – تمرین درمانی : فیزیوتراپیست به وسیله تجویز، انجام ورزشهای درمانی، ماساژ، ورزش در آب، اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

۲ – الکتروتراپی: درمان به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود.

۳ – مهارتهای درمان با دست

 

چرا در بسیاری از کشورها، فیزیوتراپیست‌ها ملزم به گذاشتن عنوان دکتر در ابتدای نام خود هستند؟

با تغییرات در اپیدمیولوژی بیماریها از تب زا و عفونی به ناتوان کننده مانند انواع استئوآرتریتها و بیماریهای قلبی و ریوی اکنون برای حضور در خط مقدم در برخورد با این گونه بیماریها فیزیوتراپیستها بسیج شده‌اند و این کار در اولویت اول سلامت ملی کشورها قرار گرفته است. به همین دلیل تمامی فیزیوتراپیستها ابتدا در آمریکا و سپس در مناطق دیگر دنیا مجبور به گذاشت عنوان دکتر در اول اسم خود در تمامی فعالیتهای شغلی هستند. این گذاردن عنوان در بعضی از کشور ها ماتند آمریکا و انگلستان با گذراندن دوره و بعضی کشورها با تأیید دولت یا انجمن مربوطه مانند هند صورت پذیرفت. الآن دانشکده های پزشکی در آفریقا، آمریکای جنوبی و شمالی و بسیاری از کشورهای آسیایی و کشور استرالیا فیزیوتراپی دکترای حرفه ای شده است. در بعضی کشورهای اروپایی و حتی افغانستان دسترسی مستقیم به بیمار از قوانین کشوری شده است.

 

تعرفه خدمات فیزیوتراپی در کشور ایران به چه صورت است؟

تعرفه فیزیوتراپی بخش خصوصی در سال ۱۳۹۳

نوع بیمه

چارج یک ناحیه ۱۰ جلسه

چارج دو ناحیه ۱۰ جلسه

بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی با فرانشیز۳۰%

۲۳۵۰۰۰ تومان

۴۷۰۰۰۰ تومان

.

بیمه نیروهای مسلح

 

۲۰۵۰۰۰ تومان

۴۱۰۰۰۰ تومان

بیماران آزاد ۳۴۰۰۰۰ تومان

۶۸۰۰۰۰ تومان

 

در زندگی تان دوست دارید به چه چیزی برسید؟

خدا را شکر تا الآن کم و کاستی در زندگی‌ام نداشته‌ام و دوست دارم همین رویه‌ی روبه‌پیشرفت را همیشه داشته باشم. اینگونه سؤالتان را جواب بدهم، هدفی که برای خودم گذاشتم پایانی ندارد و دوست ندارم هیچوقت متوقف شوم و به پیشرفت از راه صحیح هم هیچ‌وقت قانع نمی‌شوم و تا موقعی که توان داشته باشم برای خدمت به بقیه و کاستن درد آدمها و پیشرفت خودم تلاش می‌کنم.

 

در پایان اگر صحبتی هست، بفرمایید.

در پایان از زحماتتان و برای اینکه بنده را قابل دانستید، تشکر می‌کنم و حرف‌هایم با شعری از مرحوم ژاله اصفهانی تمام می‌کنم :

زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ماست، هرکسی نغمه‌ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

 

علی اکبر صنعتی مصاحبه با علی اکبر صنعتی فیزیوتراپیست نمونه استان فارس.

علی اکبر صنعتی . شهر لار مصاحبه با علی اکبر صنعتی فیزیوتراپیست نمونه استان فارس

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 9

کل نظرات : 6

 • علی اصغر

  تاریخ : ۱۴ - آبان - ۱۳۹۴

  آقای علی اکبرصنعتی واقعا فیزیوتراپیست نمونه ی لارستان است.


  پاسخ دادن

 • لاری

  تاریخ : ۴ - آذر - ۱۳۹۴

  ایشون کارشون فوق العاده هست, هم در عرصه کار و هم اخلاق نمونه هستند,


  پاسخ دادن

 • حسین

  تاریخ : ۱۹ - فروردین - ۱۳۹۵

  بنده با آقا علی اکبر از کودکی رفیق بودیم و هستیم و فقط میتونم بگم کارش بیسته و پشت کار بسیار خوبی داره. امیدوارم در تمام مراحل زندگیش موفق باشه.


  پاسخ دادن

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - بهمن - ۱۳۹۵

  بدون شک ایشون از بهترین فیزیوتراپیست های ایران هستند


  پاسخ دادن

 • Mehrbanoo

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۳۹۸

  درود بر شما
  گاهی اوقات خدا در وجود بعضی انسانها جلوه گر میشه،و میتونی به عظمت و بزرگی خدا پی ببری .
  با درد شدید گردن و اسپاسم شدید نزد ایشان رفتم،قبل از mriگفتن که دیسک هست
  و با طب سوزنی و فیزیوتراپی درمان بنده را شروع کردن دوهفته میگذره و به وضوع نتیجه را میبینم،
  با صبر و حوصله برای تک تک بیماران وقت می گذارند،و وجدان کاری بالایی دارند.
  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشند


  پاسخ دادن

 • محمد خلیقی

  تاریخ : ۳۰ - خرداد - ۱۳۹۹

  آقای صنعتی هم دوره و دوست بنده بوده، ایشان بسیار باهوش و سخت کوش است و در سختترین شرایط ایمانش رو از دست نداده، به ایشان افتخار میکنم و برام یه الگوی خوبه همیشه


  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه