کد خبر : 5342

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ زمان : ۷:۰۰

مشهورترین قتل سیاسی ایران

محمد مهدی عبد خدایی دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که چرا عده‌ای سعی می‌کنند اقدام شهید خلیل طهماسبی در ترور رزم‌آرا را به دسیسه مظفر بقایی مرتبط کنند، اظهار داشت: در سال ۱۳۲۹ جلسه‌ای با حضور رهبران جبهه ملی در خیابان ایران و […]

محمد مهدی عبد خدایی دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که چرا عده‌ای سعی می‌کنند اقدام شهید خلیل طهماسبی در ترور رزم‌آرا را به دسیسه مظفر بقایی مرتبط کنند، اظهار داشت: در سال ۱۳۲۹ جلسه‌ای با حضور رهبران جبهه ملی در خیابان ایران و منزل حاج مهدی آقایی تشکیل شد. که آقایان حسین مکی، ابوالحسن حائری زاده، سیدمحمود نریمان، عبد‌القدیر آزاد، دکتر شایگان و مظفر بقایی شرکت داشتند و آقای دکتر فاطمی به نمایندگی از دکتر مصدق شرکت می‌کند و می‌گوید نیابتا از جانب خودم و اصالتا از جانب دکتر مصدق آمدم.

 

n00399920 b مشهورترین قتل سیاسی ایران

وی افزود: خیلی از اعضای جبهه ملی در آن جلسه تاکید دارند که اگر رزم‌آرا به هر نوعی از نخست وزیری برداشته شود نفت ملی می‌شود. حتی مرحوم مهدی عراقی می‌گوید پشت قرآن امضا کردند. که اگر رزم‌آرا برداشته شود حکومت ملی می‌شود.

عبدخدایی با اشاره به اینکه در ۱۶ اسفند ۱۳۲۹ خلیل طهماسبی رزم‌آرا را ترور می‌کند، ادامه داد: بعد از ترور رزم‌آرا در جریان عفو خلیل طهماسبی روزنامه شاهد فرمی منتشر می‌کند مبنی بر اینکه کسانی که خواستار آزادی خلیل طهماسبی هستند این فرم را پر کنند. مظفر بقایی مطرح می‌کند که چه کسانی در جلسه‌ مطرح می‌کند که باید رزم‌آرا کشته شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از این افشاگری عده‌ای سعی می‌کنند قتل رزم‌آرا را به مظفر بقایی مرتبط کنند تا مظفر بقایی را بدنام کرده و از زیربار مسئولیت شانه خالی کنند.

.

منبع : افکار نیوز

ارسال دیدگاه