کد خبر : 524769

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۷ زمان : ۴:۰۰

مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

ساخت مسجد حدود ۲سال به طول انجامید؛ از ماه می سال ۱۶۷۱تا ماه آوریل سال ۱۶۷۳ ورودی اصلی مسجد مقابل قلعه اصلی لاهور قرار دارد و به آلمگیر مشهور است که بعدها به ساختمان مسجد افزوده شده است. نقل قولی در پنجاب وجود دارد که می گوید: «اگر لاهور را نبینی انگار که پاکستان را […]

ساخت مسجد حدود ۲سال به طول انجامید؛ از ماه می سال ۱۶۷۱تا ماه آوریل سال ۱۶۷۳ ورودی اصلی مسجد مقابل قلعه اصلی لاهور قرار دارد و به آلمگیر مشهور است که بعدها به ساختمان مسجد افزوده شده است.
نقل قولی در پنجاب وجود دارد که می گوید: «اگر لاهور را نبینی انگار که پاکستان را ندیده ای و اگر مسجد پادشاهی را نبینی انگار که لاهور را ندیده ای». در حقیقت می توان گفت که هنگام ورود به شهر تاریخی لاهور امکان ندارد که ساختمانی با رنگ آجری دیده نشود. گردشگران و مسافران هنگام ورود به لاهور چشمشان به  این مسجد زیبا می خورد.

598944 909 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

هفت مسجد قدیمی مسلمانان دنیا، به عنوان مفاخر معماری و عجایب مهم جهان معرفی شده اند. مسجد پادشاهی لاهور، در کشور پاکستان یکی از این عجایب هفتگانه جهان اسلام است.

598945 108 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

ساخت این مسجد در لاهور به فرمان پادشاه گورکانی اورنگ‌زیب عالمگیر (حکومت: ۱۰۶۸ـ ۱۱۱۸ هجری قمری) و با اختصاص سه میلیون روپیه برای آن آغاز شد.

598946 562 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

حسن و زیبایی این مسجد تاریخی دیدنی و ستودنی است و یکی از آثار تاریخی ماندگار درشبه قاره هند است.
کتیبه فارسی بالای درِ ورودی مسجد به خط ثلث و نستعلیق است خبر می‌دهد که ساخت این مسجد در سال ۱۰۸۴ هجری قمری توسط برادر رضاعی اورنگ‌زیب، مظفرحسین معروف به فدائی خان کوکه، به پایان رسیده‌ است.
از این مسجد به عنوان نقطه تحولی در تاریخ و یک جاذبه توریستی بزرگ که همه شکوه و زیبایی دوره مغول در آن متمرکز شده یاد می شود.
مسجد پادشاهی، بعد از مسجد فیصل که در اسلام آباد واقع شده، دومین مسجد بزرگ در پاکستان است.

598948 480 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

معماری و طراحی مسجد پادشاهی دارای توازن و هماهنگی نزدیک با مسجد جاما در دهلی هند است که در سال ۱۶۴۸ توسط پدر اورانگزب و شخصی قبل از آن، امپراتور _ شاه جهان _ ساخته شده است.

598949 488 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

ساخت مسجد حدود ۲سال به طول انجامید؛ از ماه می سال ۱۶۷۱تا ماه آوریل سال ۱۶۷۳ ورودی اصلی مسجد مقابل قلعه اصلی لاهور قرار دارد و به آلمگیر مشهور است که بعدها به ساختمان مسجد افزوده شده است.

598950 559 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

از سال ۱۸۵۲ به بعد بخش هایی از مسجد پادشاهی مرمت شد. از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۶۰ میلادی مرمت وسیعی صورت گرفت که هزینه ای  حدود ۴٫۸ میلیون روپیه در بر داشت که مسجد را به شکل و حالت و شرایط اولیه خودش بازگرداند.

598951 631 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

در سال ۲۰۰۰ میلادی ایوان اصلی این مسجد را به وسیله سنگ مرمر آراستند.
در تزئینات داخلی آن از گچ کاری های زیبا، تزئینات و نقش و نگارهای اسلیمی و منبت کاری و نقاشی روی دیوار استفاده شده است.

598952 331 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

نمای خارجی این مسجد با سنگ های حکاکی تزئین شده و به خصوص از فرم loti که شکل عمده آن برجسته است، استفاده شده است.

598953 940 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

دیوارهای مسجد پادشاهی از آجرهای کوره ای پخته شده و ساروج است که روکشی از سنگ شنی قرمز دارد و پایه ستون ها از سنگهای مرمر رنگارنگ هستند. کف اصلی حیاط با آجرهای کوره ای پخته پوشیده شده بود که در مرمتی که طی سالهای ۶۰- ۱۹۳۹ میلادی انجام گرفت با سنگ های شنی قرمز جایگزین شد.

598954 150 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

شبستان این مسجد بسیار طویل است و به وسیله طاق نماهای تزئین شده به ۷ قسمت تقسیم شده است، بیرون از این ۷ قسمت سه جفت گنبد از سنگ مرمر است و دارای قوسی است که در نوع خود بسیار عالی است. کف اصلی در اتاق مربوط به خواندن نماز و دعا با آجرها و سنگ مرمر با فرم منظمی پوشانده اند.

598955 702 مسجد پادشاهی لاهور، مسجدی به قدمت مغولی

گفتنی است، این مسجد بزرگ و باشکوه در حال حاضر یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شهر لاهور کشور پاکستان محسوب می شود.

منبع : تابناک با تو
ارسال دیدگاه