کد خبر : 524711

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۶ زمان : ۸:۰۰

مزایای هم اتاق بودن مادر و نوزاد

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان ، دکتر رویا طاهری تفتی، با بیان اینکه زایمان سزارین مانعی برای ارتباط سریع مادر و نوزاد پس از زایمان نیست، گفت: چنانچه سزارین با بی حسی نخاعی انجام شود، تماس اولیه بین مادر و کودک را می توان بلافاصله پس از تولد نوزاد و خشک کردن و ارزیابی سریع […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان ، دکتر رویا طاهری تفتی، با بیان اینکه زایمان سزارین مانعی برای ارتباط سریع مادر و نوزاد پس از زایمان نیست، گفت: چنانچه سزارین با بی حسی نخاعی انجام شود، تماس اولیه بین مادر و کودک را می توان بلافاصله پس از تولد نوزاد و خشک کردن و ارزیابی سریع سلامت وی برقرار کرد و در موارد سزارین با بیهوشی عمومی باید تغذیه با شیر مادر بلافاصله پس از آماده بودن مادر و نوزاد آغاز شود.
وی اضافه کرد: هم اتاقی بودن مادر و نوزاد با افزایش تغذیه با شیر مادر همراه است چراکه باعث بهبود روابط عاطفی بین مادر و نوزاد و کاهش عفونت های نوزادی و مرگ و میر شود و بر میزان خواب، آرامش و استراحت آن ها تاثیر مثبت دارد.
116432 164 مزایای هم اتاق بودن مادر و نوزاد
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه هم اتاقی بودن مادر و نوزاد اقدام هفتم از برنامه ده اقدام اجرایی توسط WHO (سازمان بهداشت جهانی) و Unicef  در بیمارستان های دوستدار کودک است، خاطرنشان کرد: سیاست مدون تغذیه با شیر مادر باید در معرض دید کلیه پرسنل بیمارستان قرار گیرد و کلیه کارکنان به منظور کسب مهارت های لازم برای اجرای این سیاست آموزش ببینند. همچنین به مادران روش تغذیه با شیرمادر و چگونگی حفظ و تداوم شیردهی را آموزش دهند.
طاهری تفتی تصریح کرد: نحوه پستان گرفتن، چگونگی مصرف غذاهای مکمل، آشنایی با نشانه ها و رفتارهای شیرخوار، زمان تغذیه از هر پستان و حمایت پس از ترخیص ازجمله مواردی است که باید در سیاست مدون تغذیه با شیر مادر در بیمارستان ها در نظر گرفته شوند.
این فوق تخصص نوزادان در پایان یادآور شد: باید گروه های حامی تغذیه با شیرمادر در تمامی بیمارستان ها تشکیل شود و مادران پس از ترخیص زایمان از بیمارستان یا کلینیک به این گروه ها ارجاع داده شوند.
منبع : پایگاه خبری اطلاع‌رسانی شفا آنلاین
ارسال دیدگاه