کد خبر : 532419

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ زمان : ۱۲:۲۵

مریخ چه رنگی است؟

محققان آمریکایی دریافتند سطح مریخ رنگ‌های خاصی دارد. پژوهشگران از گذشته بر این باور بوده‌اند که سطح مریخ قرمز است، اما نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که سطح مریخ رنگ متفاوتی با رنگ‌های سطح زمین دارد که برای آنها هنوز ناشناخته است. هنگامی که کاوشگرهای رباتیک به مریخ ارسال می‌شوند به سیستم تشخیص […]

محققان آمریکایی دریافتند سطح مریخ رنگ‌های خاصی دارد.

پژوهشگران از گذشته بر این باور بوده‌اند که سطح مریخ قرمز است، اما نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که سطح مریخ رنگ متفاوتی با رنگ‌های سطح زمین دارد که برای آنها هنوز ناشناخته است.

هنگامی که کاوشگرهای رباتیک به مریخ ارسال می‌شوند به سیستم تشخیص رنگ و خواص نوری مجهز هستند. با این حال، حتی با بکارگیری ابزار تشخیص رنگ، نور در زمان‌های مختلف متفاوت است و رنگ واقعی سنگ‌ها بر اساس روشنایی نور در زمان‌های مختلف روز تغییر می‌کند.

مریخ‌نورد روح در زمانی تصویربرداری می‌کند که ربات، دوربین را در همه جهات برای گرفتن تصاویر می‌چرخاند.

اما مشکل زمانی است که برای نورپردازی محیطی، نورهای این سیاره را مطابق با نورهای زمین جایگزین کنیم. این موضوع منجر به این می‌شود که رنگ‌بندی در شرایط مختلف تغییر می‌کند که تشخیص رنگ در چنین محیطی مشکل است.

رنگ آسمان در مریخ قرمز است و غروبی آبی رنگ دارد و همین امر موجب شده تا تشخیص رنگ در آن مشکل باشد. غبارهای جو مریخ، نور آبی را قوی‌تر از رنگ قرمز آن کرده است و غروب این سیاره را آبی می‌کند.

محققان در حال بررسی بر روی رنگ‌های نزدیک به رنگ اصلی مریخ هستند، تا روزی که انسان خود گام بر این سیاره بگذارد و رنگ‌ها را تشخیص دهد.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )
ارسال دیدگاه