کد خبر : 526100

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ زمان : ۱۸:۰۰

مرگ اختیاری در هلند

هلند اولین کشور جهان است که در آن کمک به مرگ افراد مبتلا به بیماری‌های لاعلاج که حال آنها بسیار بد است، عملی می‌شود. به این ترتیب، پزشکانی که به مرگ این گونه بیماران کمک می‌کنند، تحت تعقیب قضایی قرار نمی‌گیرند، به شرط آنکه در این کار مقررات مربوط را رعایت کرده باشند. بر اساس […]

هلند اولین کشور جهان است که در آن کمک به مرگ افراد مبتلا به بیماری‌های لاعلاج که حال آنها بسیار بد است، عملی می‌شود. به این ترتیب، پزشکانی که به مرگ این گونه بیماران کمک می‌کنند، تحت تعقیب قضایی قرار نمی‌گیرند، به شرط آنکه در این کار مقررات مربوط را رعایت کرده باشند.

بر اساس این مقررات، ادامه زندگی باید برای بیمار رنجی غیرقابل تحمل همراه داشته باشد و پزشک نیز باید نظر یکی از همکاران خود را درباره بیمار جویا شود.

در هلند مرگ اختیاری به شکل غیررسمی از چندین دهه پیش وجود داشته اما پارلمان این کشور در آوریل سال میلادی ۲۰۰۱ آن را در قانون گنجاند. تدوین این قانون توسط هلند، در سراسر جهان بحث‌هایی را درباره مرگ اختیاری ایجاد کرد.

انجمن مرگ اختیاری در هلند این بحث را نیز مطرح کرده است که برای افراد بسیار مسن نوعی قرص خودکشی تجویز شود که آنها بتوانند زمانی که تشخیص می‌دهند به زندگی خود پایان دهند.

نقش پزشکان در مرگ اختیاری و حق فرد در انتخاب مرد از جمله پیچیده‌ترین جنبه‌های حقوقی و اخلاقی موضوع مرگ اختیاری است.

ارسال دیدگاه