کد خبر : 531170

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۲ زمان : ۲۰:۰۰

مدرک معتبری دال بر انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشاهده نشد

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد فراتر از فعالیت های پیشین اعلام شده توسط دولت ایران، هیچ شواهدی مبنی بر وجود چرخه های سوخت هسته ای اعلام نشده در این کشور پیدا نکرده است. گزارش ارزیابی نهایی یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل گذشته فعالیت هسته ای ایران دقایقی پیش […]

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد فراتر از فعالیت های پیشین اعلام شده توسط دولت ایران، هیچ شواهدی مبنی بر وجود چرخه های سوخت هسته ای اعلام نشده در این کشور پیدا نکرده است.

گزارش ارزیابی نهایی یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل گذشته فعالیت هسته ای ایران دقایقی پیش منتشر و برای مطالعه در اختیار اعضای شورای حکام آژانس قرار گرفت.

این گزارش به نشست یک روزه شورای حکام آژانس که ۱۵دسامبر در مقر آژانس در وین برگزار می شود، ارائه خواهد شد و اعضای شورای حکام ان را بررسی و درباره آن تصمیم خواهند گرفت.

آژانس در این گزارش اعلام کرده است که ایران در سالهای قبل درباره رسیدن به سلاح هسته ای تحقیق و اقدام کرده است. در این گزارش ادعا شده که ایران در گذشته روی سلاحهای هسته ای کار می کرده است. بر این اساس ارزیابی نشان می دهد که این فعالیت ها قبل از سال ۲۰۰۳ بوده است و بعضی از فعالیت های پراکنده نیز قبل از سال ۲۰۰۹ انجام شده است.

گفته می شود تحقیقات و گزارش منتشر شده آژانس بین المللی اتمی درباره فعالیت های هسته ای گذشته ایران بر اساس مشاوره با مقامات آمریکایی، اسرائیل و مشاوران ایرانی ساکن کشورهای خارجی بوده است.

در گزارش آمانو درباره فعالیت های هسته ای سالهای گذشته ایران ادعا شده که ایران قصد داشته برای رسیدن به سلاح هسته ای تلاش کند. این گزارش همچنین اذعان کرده که یافته های آژانس درباره برنامه های هسته ای بر اساس ارزیابی ها و مشاوره با مقامات آمریکا و اسرائیل و ایرانی است.

در گزارش مذکور تاکید شده است که بررسی ها در مورد فعالیت های هسته ای ایران هنوز ابهام دارند و باید بیشتر مورد تحقیق قرار گیرند. این در حالی است که بخش هایی از این گزارش بر خلاف اظهارات گذشته آمانو است.

بر اساس این گزارش آژانس مدعی شده که ایران اطلاعات لازم و کافی در اختیار آژانس قرار نداده است و در مواقع لزوم همکاری های لازم را انجام نداده است. چهار سال پیش نیز آژانس گزارشی مبنی بر فعالیت های ایران در زمینه تحقیق و دستیابی به سلاح هسته ای منتشر کرده بود.

در بخشی از این گزارش آمده است:

آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران با ادامه همکاری های خود بر اساس چارچوب همکاری، به منظور تسریع و تقویت همکاری ها و گفتگوها با هدف حل و فصل همه مسائل باقیمانده گذشته و کنونی که هنوز توسط دو طرف حل و فصل نشده است، تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی موافقت کردند. در این خصوص، ایران و آژانس در موارد ذیل توافق کرده اند:

۱- آژانس و ایران در خصوص تدابیر جداگانه ای توافق کردند که به آنها اجازه خواهد داد تا به مسائل باقیمانده مندرج در ضمیمه گزارش (GOV.۲۰۱۱.۶۵) مدیرکل رسیدگی کنند. فعالیت های ایران و آژانس تا این تاریخ و نتایج حاصله آنها در خصوص برخی از مسائل مذکور در این روند منعکس خواهند شد.

۲- ایران تا تاریخ ۱۵ اوت ۲۰۱۵ توضیحات خود را کتبا در اسناد مربوطه در خصوص مسائل مشمول تدابیر جداگانه مذکور در پاراگراف ۱، به آژانس ارائه خواهد کرد.

۳- آژانس، پس از دریافت توضیحات مکتوب و اسناد مربوطه ایران، تا تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵ این اطلاعات را بررسی و سوالات خود را درباره هرگونه ابهامات احتمالی مربوط به این اطلاعات به ایران ارئه خواهد کرد.

۴- پس از آنکه آژانس سوالات خود را درباره هرگونه ابهامات احتمالی مربوط به این اطلاعات، به ایران ارائه کرد جلسات فنی-کارشناسی و اقدامات فنی، آنگونه که در یک تدبیر جداگانه توافق می شود، و نیز مذاکراتی در تهران به منظور رفع چنین ابهاماتی سازماندهی و برگزار خواهد شد.

۵- ایران و آژانس در خصوص تدابیر جداگانه ای در ارتباط با مسئله پارچین توافق کردند.

۶- همه اقداماتی که در بالا ذکر شد با هدف حل و فصل همه مسائل باقیمانده گذشته و کنونی، مندرج در ضمیمه گزارش (GOV.۲۰۱۱.۶۵) مدیرکل، تا تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ به انجام خواهد رسید.

۷- مدیر کل به طور مرتب شورای حکام آژانس را در جریان اجرای این نقشه راه قرار خواهد داد.

۸- تا تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵، مدیرکل ارزیابی نهایی خود را درباره حل و فصل همه مسائل باقیمانده گذشته و کنونی، مندرج در ضمیمه گزارش (GOV.۲۰۱۱.۶۵) مدیرکل، برای اقدام شورای حکام ارائه خواهد کرد.

۹- ایران اعلام کرد که ارزیابی جامع خود را از گزارش مدیرکل به شکل مکتوب به آژانس بین المللی انرژی اتمی تسلیم خواهد کرد.

۱۰- مطابق با چارچوب همکاری ، آژانس همچنان نگرانی های امنیتی ایران را مدنظر قرار خواهد داد.

گفتنی است گزارش مدیرکل اژانس ۱۳روز قبل از نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر و برای مطالعه در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته است. این گزارش به نشست یک روزه شورای حکام آژانس که ۱۵دسامبر سال جاری (۲۴ آذرماه ) در مقر آژانس در وین برگزار می شود، ارائه خواهد شد و اعضای شورای حکام درباره آن تصمیم خواهند گرفت.

منبع : خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه