کد خبر : 5659

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ زمان : ۷:۴۸

مدت زمان اجرای توافق هسته‌ای

یک مقام سیاسی در «وین» اتریش خبر داد که ایران و آمریکا چارچوب کلی را تا پایان ماه مارس اعلام می‌کنند و مسائل توافق شده طی مدتی از ۱۰ تا ۱۵ سال اجرایی می‌شود. به گزارش مشرق، یک مقام سیاسی در وین (اتریش) به روزنامه «الحیات» گفت که ایران و مجموعه «۱+۵» درباره اغلب مسائل […]

یک مقام سیاسی در «وین» اتریش خبر داد که ایران و آمریکا چارچوب کلی را تا پایان ماه مارس اعلام می‌کنند و مسائل توافق شده طی مدتی از ۱۰ تا ۱۵ سال اجرایی می‌شود.

uO1426824004 مدت زمان اجرای توافق هسته‌ای
به گزارش مشرق، یک مقام سیاسی در وین (اتریش) به روزنامه «الحیات» گفت که ایران و مجموعه «۱+۵» درباره اغلب مسائل مطرح، به توافق رسیده‌اند.الحیات هویت این منبع را که از آن به نام «منبع سیاسی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» یاد کرد، ذکر نکرد و به نقل از وی نوشت: ایران و آمریکا به این سو می‌روند که چارچوب کلی تفاهم‌ها را تا پایان ماه (مارس/ ۱۱ فروردین) اعلام کنند.

این منبع همچنین اشاره کرد که دو طرف پس از آنکه تهران با از بین بردن ذخیره اورانیوم با غنای بالا و بسنده کردن به غنی‌سازی ۵ درصد موافقت کرد، درباره حل و فصل مسئله تاسیسات فردو و بازطراحی تاسیسات اراک توافق کردند؛ تاسیساتی اراکی که با آب سنگین کار می‌کند، به طوری که ماده پلوتونیوم که در ساخت سلاح اتمی استفاده می‌شود، تولید نکند.

این منبع گفت: این مسائل در مقابل آزادسازی بخشی از اموال بلوکه شده ایران به میزان ۱۰۰ میلیارد دلار و اجازه دادن به تهران برای صادرات نفت و استفاده از نظام بانکی جهانی است.

طبق گزارش الحیات، به گفته این منبع «همه این توافق‌ها طی مدتی بین ۱۰ تا ۱۵ سال اجرایی خواهد شد».

این منبع سیاسی در آژانس در وین همچنین گفت که آمریکا در مذاکرات مسئله حمایت ایران از حزب‌الله لبنان و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در فلسطین و گروه‌هایی که آمریکا آنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده، مطرح کرده است و ایران نیز پیشنهاد کرده که این مسائل را بعد از امضای توافق بررسی شود.

روز گذشته محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا دور چهارم گفت‌وگوهای خود در شهر لوزان سوئیس را در حضور «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و «ارنست مونیز» وزیر انرژی و «هلگا اشمیت» معاون وزیر امور خارجه آمریکا برگزار کردند.

دیروز اعلام شد که مذاکرات به مراحل حساس خود رسیده است اما بعید است که این هفته توافقی حاصل شود.

.

منبع : مشرق

ارسال دیدگاه