کد خبر : 528076

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ زمان : ۲۲:۰۰

محسنی اژه ای : پرونده احمدی نژاد درحال رسیدگی است

سخنگوی دستگاه قضادر مورد وضعیت پرونده جیسون رضاییان گفت: حکم این پرونده صادر شده و این حکم قابل اعتراض است و هنوز زمان اعتراض وی به اتمام نرسیده است. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محسنی اژه ای در هشتاد و ششمین نشست خبری خود در مورد پرونده قربانیان حادثه منا گفت: فاجعه‌ای که در […]

سخنگوی دستگاه قضادر مورد وضعیت پرونده جیسون رضاییان گفت: حکم این پرونده صادر شده و این حکم قابل اعتراض است و هنوز زمان اعتراض وی به اتمام نرسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محسنی اژه ای در هشتاد و ششمین نشست خبری خود در مورد پرونده قربانیان حادثه منا گفت: فاجعه‌ای که در عیدقربان اتفاق افتاد و همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران درباره آن اعلام موضع کردند جنایت بزرگی بود و بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌های مصیبت دیده نمی‌توانند از این غم بگذرند. قوه قضائیه از همان روزهای اول دادستان کل کشور در مقام تعقیب و بررسی موضوع برآمد و برای کسانی که شکایت دارند در دادگستری تهران تمهیداتی از جنبه خصوصی موضوع در نظر گرفته شد و شعبه ویژه‌ای به این امر اختصاص یافت.
سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با اینکه چه تعداد از خانواده‌های قربانی طرح شکایت کرده‌اند، گفت: بدیهی است که تاکنون افراد زیادی مراجعه نکرده‌اند؛ چراکه تعدادی هنور از سفر برنگشته‌اند و کسانی که هم بازگشته‌اند مشغول مراسم ترحیم هستند و هنوز فرصت شکایت پیدا نکرده‌اند؛ اما تلفنی تماس گرفته‌اند و عنوان کرده‌اند که شاکی هستند. و تعداد معدودی هم مراجعه کرده‌اند و به صورت کتبی شکایت خود را مطرح کردند البته کسانی هم هنوز شناسایی نشده و مفقود هستند و در آینده وضعیت آنها روشن می‌شود.
معاون اول دستگاه قضا در ارتباط با تعقیب مقصرین فاجعه منا و آل سعود گفت: قوه قضائیه و روابط بین الملل قوه قضائیه، دولت و وزارت امور خارجه در تلاش هستند با هم افزایی با سایر کشورهای اسلامی نسبت به پیشگیری از وقوع حوادثی از این دست و تعقیب افراد مقصر اقدام کنند. انتظار داریم که جوامع بین المللی و کسانی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند اقدام موثری در این زمینه داشته باشند.
حکم پرونده جیسون رضاییان صادر شد
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در مورد وضعیت پرونده جیسون رضاییان گفت: حکم این پرونده صادر شده و این حکم قابل اعتراض است و هنوز زمان اعتراض وی به اتمام نرسیده است بنابراین دادگاه منتظر می‌ماند و بعد از ابلاغ اگر چنانچه اعتراض نکردند حکم قطعی می‌شود. در غیر اینصورت به مرحله تجدیدنظر می‌رود؛ اما اطلاعی ندارم که حکم ابلاغ شده است یا خیر که طبیعتا پس از ابلاغ فرصت اعتراض دارند.
تاکنون چیزی در مورد غیرعلنی بودن دادگاه متهم نفتی اعلام نشده است
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ادامه دادگاه بابک زنجانی به صورت علنی برگزار می‌شود یا خیر، گفت: علنی بودن یا غیر علنی بودن دادگاه در تشخیص قاضی است، اینکه چه مواردی باید علنی باشد و چه مواردی غیر علنی را قانون مشخص کرده است، البته اصل بر علنی بودن همه پرونده‌ها است مگر در مواردی که در قانون مشخص شده که تطبیق آن به تشخیص دادگاه است. پرونده‌هایی وجود دارد که برخی از جلسات آن علنی برگزار می‌شود و برخی دیگر غیرعلنی در این مورد هم تشخیص با دادگاه است.
آخرین وضعیت شکایت احمدی نژاد از جهانگیری
معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سوالی در مورد شکایت احمدی نژاد از جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: شکایت به دادسرا آمده و مطرح است و طبیعتا در این خصوص از طرفین برای پاسخگویی دعوت می‌شود؛ اما از اینکه پاسخ کتبی به اظهارات جهانگیری داده‌اند یا نه اطلاعی ندارم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یک سال از احضار رئیس دولت قبل به دادگاه می گذرد و با توجه به اینکه در پرونده معاون اول دولت فعلی رئیس دولت قبل به عنوان شاهد حضور دارد آیا احتمال اینکه پرونده قبلی به جریان بیفتد، است یا خیر گفت: این پرونده بسته نشده و در حال رسیدگی است.
صدور کیفرخواست برای متهمان پرونده زمین خواری فرودگاه قشم
سخنگوی دستگاه قضا در مورد آخرین وضعیت پرونده زمین خواری فرودگاه قشم گفت: رئیس دادگستری هرمزگان در این خصوص توضیحاتی ارائه کرده‌اند و بنده توضیح بیشتری ندارم؛ اما برای این پرونده کیفر خواست صادر شده و به دادگاه رفته است و باید منتظر رسیدگی دادگاه باشیم.
وی افزود: در این پرونده قبلا قراری صادر شده بود و به قرار اعتراض شده است و بعدا اعمال ماده ۱۸ پذیرفته شده و متعاقب آن پرونده مجددا رسیدگی و برای آن کیفر خواست صادر شده است.
آخرین وضعیت پرونده برادران روزچنگ
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده برادران روزچنگ گفت: ادامه رسیدگی به این پرونده چهارشنبه همین هفته در دادگاه انجام می‌شود که بعید می‌دانم که این آخرین جلسه دادگاه باشد و جلسات رسیدگی به پرونده ادامه خواهد داشت.
معاون اول دستگاه قضا عنوان کرد: در هر پرونده‌ای هر کسی که در مذان اتهام باشد و دلیل اتهامات برابر قانون متوجه او باشد از او تحقیق می شود و اگر هم مطلع یا شاهد باشد باز از او تحقیق می‌شود و در اینجا حریمی خاص برای کسی قائل نیستیم.
در پرونده زنجانی زود قضاوت نکنید
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سه وزیر و رئیس بانک مرکزی سابق در پرونده بابک زنجانی به عنوان متهم هستند یا مطلع گفت: بنده گفتم هرکسی که مطلع باشد یا متهم تحت عنوان خود آن به وضعیت او رسیدگی و تحقیق می‌شود در این پرونده هم خود آنها خواسته‌اند اگر نیاز به پاسخگویی باشد بیایند و پاسخ دهند. اگر این موضوع فرهنگسازی شود و هر کسی که مورد سوال قرار گرفت پیش از آنکه مورد قضاوت عموم و رسانه‌ها قرار گیرد بیاید و پاسخ دهد که این توقع را از رسانه‌ها و مردم داریم تا پیش داوری نکنند.
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی آمده است که اسامی متهمان بالای ۱۰۰میلیون تومان باید در رسانه‌ها اعلام شود گفت: این قانون می‌گوید اسامی این افراد بعد از قطعی شدن باید اعلام شود و پس از قطعی شدن حکم هیچ تصمیمی بر پرده پوشی نیست.
آخرین وضعیت تجهیز زندان بزرگ تهران
معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه زندان بزرگ تهران فاقد امکانات است و تعداد زندانی به آنجا برده شده است، گفت: زندان بزرگ ظرفیت خوبی دارد و تلاش می‌شود که با مساعدت و کمک دولت جهت تجهیز این زندان گشایشی هم در کار زندان و هم زندانیان به وجود آید. همچنین بخشی از زندان بزرگ تهران تجهیز شده و به اندازه همان بخش زندانی به آنجا منتقل شده است در شش ماهه دوم سال هم تلاش بر این است تا به کمک دولت بخش‌های دیگر تجهیز شوند تا زندانیان بیشتری به آنجا منتقل شوند.
آخرین وضعیت پرونده بقایی
حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حمید بقایی در ۱۸خرداد امسال بازداشت شده و در خصوص علت بازداشت او هنوز صحبتی نشده است گفت: به خود او وکلیش اتهامات تفهیم شده است؛ اما پیش‌تر هم گفته‌ایم که از بیان جزئیات این پرونده معذوریم پرونده هم در حال رسیدگی است.
در صورت اثبات کیفرخواست، مرتضوی متهم پرونده نفتی نیست
وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه پرونده سعید مرتضوی با پرونده بابک زنجانی همزمان مفتوح است و اینکه در کیفرخواست متهم نفتی به تامین اجتماعی اشاره شد آیا ممکن است سعید مرتضوی به عنوان متهم به دادگاه بیاید، گفت: اینکه آیا بهتر بود هر دو پرونده تامین اجتماعی همزمان رسیدگی می شد به تشخیص دادسرا بستگی دارد. یکی از اتهامات ذکر شده در کیفرخواست متهم نفتی این است که وی سر سازمان تامین اجتماعی کلاه گذاشته است. در صورت اثبات این مسئله کسی که سرش کلاه رفته باشد تقصیری ندارد، بنابراین فرد متهم نیست بلکه شاکی پرونده است.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: اما اگر چنانچه ثابت شود در این پرونده تبانی صورت گرفته است در این صورت قضیه فرق کرده و متهم و یا نبودن یک فرد به تشخیص دادگاه خواهد بود. بنابراین اگر سر این سازمان کلاه گذاشته باشند طرف مقابل تقصیری ندارد و مشکلی نیست.
حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دیده شده است که پساب زندان قزلحضار به باغات محمدشهر کرج سرریز می‌شود آیا دستگاه قضا در این خصوص ورود می‌کند یا خیر، توضیح داد: به طور کلی در مورد آلودگی مزارع کشاورزی، سواحل و غیره همه باید این همت را داشته باشیم تا جلوی آلودگی را بگیریم. در این راستا علاوه بر وظایف فردی دستگاه‌های متولی نیز مسئولیت سنگین‌تری دارند.
وی با بیان اینکه در صورت لزوم مدعی العموم به بحث آلودگی منابع طبیعی ورود می کند، گفت: اگر اقدامات مشهودی در این خصوص وجود داشته باشد مدعی العموم می‌تواند ورود کند؛ چراکه ممکن است محصولات زمین‌های کشاورزی را آلوده و در نتیجه سلامت مردم را به مخاطره بیندازد. در این مورد خاص هم اگر آلودگی مشهود است بهتر است به دادستان منطقه و دستگاه‌های متولی گزارش اعلام شود.
آخرین وضعیت پرونده میزان و اموال غیر منقول و منقول ایرانیان خارج نشین
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در خصوص ورود دستگاه قضا به مباحث مطرح شده بین سازمان استاندارد و وزارت بهداشت گفت: این که ما بیاییم بگوییم که حرف سازمان استاندارد یا سازمان دیگری صحیح است یا خیر در تخصص ما نیست البته در مورد آنچه که مربوط به سلامت مردم است همه باید به آن توجه کنند. با توجه به اینکه این دو نهاد مربوط به دولت است باید خودشان مشکل را حل و فصل کنند.
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که آیا موسسه مالی و اعتباری میزان به متقاضیان فروخته می‌شود یا خیر؟ توضیح داد: در مورد موسسه میزان مکرراَ از طریق کارگروه مشترک بین بانک و قوه قضائیه و ستادی که در خراسان رضوی مستقر است اطلاع رسانی‌هایی انجام شده است و اعلام شده اگر این موسسه خود را با قانون مطابقت دهد می‌تواند به کار خود ادامه دهد.
وی ادامه داد: اما اگر این هیئت مدیره موسسه به لحاظ تخلفاتی که دارد نتوانند ادامه دهند موضوع فروش و سایر موضوعات در کارگروه‌های مربوطه بررسی می‌شود. اگر قابل اصلاح و ادغام باشد می تواند در بانک دیگری ادغام شود، البته از فروش و جزئیات آن اطلاعی ندارم.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به این سوال که اموال عده‌ای از افراد که قبل از انقلاب به خارج از کشور رفته‌اند در دست نهادهای دیگر است آیا این اموال به بازماندگان مسترد و وجوهی پرداخت می شود یا خیر؟ گفت: این افراد چند دسته هستند. بعضی از آنها هیچ گونه اتهامی نداشته و بعد از انقلاب نیز علیه نظام جمهوری اسلامی کاری انجام ندادند و در ایران وکیل یا کسی که بتواند اموال را اداره کند دارند. در صورتی که اموال این افراد مشروع و بدهی بانکی نداشته باشند این اموال در اختیار خودشان است.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: دسته‌ای دیگر افرادی هستند که اموال رها شده در ایران دارند و ما نمی‌دانیم وکیل یا کسی را در اختیار دارند یا خیر. بنابراین وظیفه حکومت است که این اموال را اداره کند این اموال اداره می‌شود تا زمانی که اشخاص یا وکلا یا ورثه‌ای از آنها پیدا شود و بعد تصمیم گیری‌ها در مورد اموال صورت می‌گیرد.
وی در مورد اداره این اموال رها شده توضیح داد: این اموال بررسی می‌شود تا مشخص شود مشمول اصل ۴۹ هست یا خیر. اگر این اموال نامشروع نباشد و مربوط به مقاماتی که قانون اعلام کرده است که اموالشان باید بازگردد هم نباشد در اینجا باید گفته شود که برای نگهداری این اموال هزینه‌هایی صرف شده است. بنابراین یک مقدار حق سرپرستی از کل این اموال کسر و مابقی برگردانده می‌شود. دسته‌ای دیگر کسانی هستند که اموالشان مشکل دارد و مشمول اصل ۴۹ است در این خصوص دادگاه انقلاب به وضعیت آنها رسیدگی می‌کند.
منظور بنده در به کاربردن عنوان جاسوس شخص وزیر امور خارجه نبوده است
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما صحبتهایی را در مورد مفهوم جاسوس در هفته دفاع مقدس مطرح کردید آیا منظور شما شخص خاصی (وزیر امور خارجه ) بود گفت: قطعا نظر من به فردی که شما اسم بردید نبوده است نفوذ دشمن و ایجاد بستر و همکاری با بیگانه از دو طریق است که یک نوع آن  جاسوس اصطلاحی است که مستمری بگیر بوده و اخبار طبقه بندی شده را به صورت مکتوب و یا غیر مکتوب در اختیار دشمن قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: برخی جاسوس‌ها اصطلاحی نیستند اما ضرر آن‌ها در بسیاری از موارد از ضرر جاسوس اصطلاحی بیشتر است این نوع جاسوس با بیگانه همکاری می‌کند و سعی می‌کند قدرت دشمن را به رخ بکشد و دشمنی دشمن را کمرنگ جلوه دهد و می گوید آمریکا دیگر شیطان بزرگ نیست به طوریکه خیانتها و جنایتهایی که در گذشته و در ۲۸ مرداد و از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون روا داشته‌اند را به فراموشی می‌سپارد و از طرفی توانایی‌های کشور را ضعیف جلوه می‌دهد.
معاون اول قوه قضائیه افزود: این امر کلی است و منظور من به هیچ وجه شخص خاصی که شما نام بردید یعنی وزیر امور خارجه نبوده است؛ اما در حالی است که ما هم مصداق جاسوس اصطلاحی و هم جاسوسی که ضربه به منافع مردم می‌زند داریم. این که به دسته دوم چه عنوانی بدهیم جای سوال است که البته من در حال حاضر اسمی برای آنها انتخاب نمی کنم اما می گویم ضرر آنها از جاسوس اصطلاحی بیشتر است و کمتر نیست این در حالی است که در نیمه سال ۶۳ که وزارت اطلاعات کار خود را شروع کرد جاسوس نوع دوم را عنوان تبعی دادند و گفتند که تبع این افراد کار جاسوسی می کند.
تشکیل کارگروه مشترک بین قوه قضائیه و کانون وکلا
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وکلا نسبت به نحوه برخورد قضات در دادگاه‌ها اعتراض دارند و این درحالی است که اخیرا کانون وکلا با رئیس قوه قضائیه جلسه ای داشتند آیا در این جلسه توافقی در زمینه روش تاملی با وکلا صورت گرفته است یا خیر، گفت: ممکن است در یک مجموعه قضایی فردی برخورد مناسب با وکیل نکند البته ما نمی گوییم از کانون وکلا گله داریم ممکن است در مواردی بگوییم وکیلی تخلف کرده است و به طور مثال مبلغ گزافی (۳۰ میلیاردی) در یک پرونده گرفته است که در اینجا باید برخورد صورت گیرد.
سخنگو دستگاه قضا تصریح کرد: برخی هم تحت عنوان موسسه خود را به ثبت رساندند به طوریکه در اساسنامه شان هم حق وکالت ندارند اما عملا کار وکالت می‌کنند هم ما و هم کانون وکلا در این زمینه معترض هستیم.
معاون اول دستگاه قضا گفت: قرار شد کارگروه مشترکی ایجاد شود که چنانچه برداشت‌های مختلفی از برخی مصادیق می‌شود مورد بررسی قرار گیرد و همچنین نقل و قول‌های برخی از وکلا و تخلفات آنها را هم پیگیری کنند و البته قوه قضائیه منکر مسئولیت خود نیست و پیگیر است.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عده‌ای از وکلای کارگران تامین اجتماعی بیان کردند که برای بخش دیگری از پرونده مرتضوی کیفرخواست صادر شده است و کدام بخش از پرونده بوده و آیا آن را تایید می‌کنید، گفت: مطلب شما کلی است و بنده در جریان نیستم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عنوان جرم جهانگیری در طی شکایت رئیس دولت قبل از وی چه بوده است، گفت: مواردی مطرح شده که بر اساس آن هر کدام عناوین مختلف دارد البته گاهی عنوانی که شاکی مطرح می کند در امور کیفری و در دادگاه و دادسرا تشخیص داده می شود که این عنوان نیست، باید منتظر ماند و بعدها وکلا مطرح می کنند چرا شکایتی که مطرح می شود ممکن است عنوان آن تغییر کند.
 قانون رسیدگی به دارایی مسئولان هنوز نهایی نشده است
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژ ای در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه قانونی در رابطه با رسیدگی به دارایی مسئولان در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شد آیا بانک اطلاعاتی در این زمینه در نظر گرفته می شود و قوه قضائیه چه اقداماتی در این زمینه انجام داده است گفت: این قانون هنوز نهایی نشده است بنابراین قوه قضائیه هنوز تکلیفی ندارد این قانون فعلا در صحن علنی مجمع تشخیص مصلحت مطرح است و وقتی نهایی شد قوه قضائیه مسئولیتی دارد که به وظایف آن عمل خواهد کرد.
متخلفان ساخت و ساز در استان البرز از سوی دادستانی تحت تعقیب قرار گرفتند
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دادستان‌های شهرستان‌ها و نمایندگان مجلس بیان کردند که در مورد زمین خواری پای دولتی‌ها باز شده بنابراین آیا پرونده‌ای در مورد زمین خواری از سمت دولتی‌ها وجود دارد یا خیر، گفت: در بعضی از دولت‌ها تصمیم گرفته می‌شد زمین‌هایی را برای کاربری مشخص در اختیار افراد قرار دهند اما ممکن است دولت بعدی بیاید و بگوید آن تصمیم غلط بوده بنابراین به این مسئله نمی‌توان عنوان زمین خواری داد.
وی ادامه داد: در گذشته و در حال حاضر این اصطلاح وجود دارد که چه کسی می‌تواند مجوز دهد. آیا دهیار و شورای شهر می‌توانند مجوز ساخت بدهند یا خیر و کدام مناطق طرح تفصیلی دارند، بنابراین همه اینها مطرح است.
معاون اول دستگاه قضا در پایان خاطر نشان کرد: در استان البرز دادستان این استان برخی افرادی که مجوز صادر کرده بودند و مجوز تغییر کاربری داده بودند تحت تعقیب قرار داده و عنوان کرده که شما حق صدور چنین مجوزی را نداشتید.
منبع : خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه