کد خبر : 5241

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ زمان : ۷:۰۰

مالزی رتبه نخست مقصد گردشگری مسلمانان

یک موسسه گردشگری سنگاپور، مالزی را نخستین مقصد گردشگران مسلمان در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرد و اندونزی پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان در رتبه ششم این رتبه بندی قرار گرفت. گزارشی که روز چهارشنبه در سنگاپور منتشر شد، نشان می دهد مالزی، ترکیه، امارات، عربستان، قطر و اندونزی به ترتیب مهمترین مقاصد گردشگری مسلمانان […]

یک موسسه گردشگری سنگاپور، مالزی را نخستین مقصد گردشگران مسلمان در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرد و اندونزی پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان در رتبه ششم این رتبه بندی قرار گرفت.

گزارشی که روز چهارشنبه در سنگاپور منتشر شد، نشان می دهد مالزی، ترکیه، امارات، عربستان، قطر و اندونزی به ترتیب مهمترین مقاصد گردشگری مسلمانان در سال گذشته میلادی به دلیل امکانات درنظرگرفته شده حلال بوده اند.

گردشگری اسلامی در مالزی به رغم دو حادثه ناپدید شدن پرواز ام.اچ ۳۷۰ و سقوط پرواز ام.اچ ۱۷ در سال گذشته میلادی رشد داشته است و پنج میلیون و ۹۰۰ هزار مسلمان از این کشور دیدن کردند. این در حالی است که سال ۲۰۱۳ میلادی پنج میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر مسلمان به مالزی سفر کردند.

تاکنون آمار رسمی از تعداد گردشگرانی که در سال ۲۰۱۴ از مالزی دیدن کردند منتشر نشده است، اما پیش بینی شده است این رقم بیش از ۲۶ میلیون گردشگر باشد. سهم گردشگران ایرانی از سفر به مالزی طی سال های گذشته حدود ۸۰ هزار نفر بوده است.

در این گزارش که شبکه خبری آسیا وابسته به سنگاپور آن را منعکس کرد، حضور و دسترسی به رستوران حلال با مواد غذایی منطبق با موازین اسلامی، ارائه نمازخانه در فرودگاه ها، مراکز خرید و هتل ها برای این منظور مدنظر قرار گرفته است.

مالزی با توجه به متغیرها و شاخص های جهانی مدنظر مسلمانان برای سفر ۸۳.۳ امتیاز کسب کرد که بالاترین بود و پس از آن ترکیه ۷۳.۸ امتیاز، امارات متحده عربی ۷۲.۱ امتیاز، عربستان سعودی ۷۱.۳ امتیاز، قطر ۶۸.۲ امتیاز و اندونزی ۶۷.۵ امتیاز گرفتند.

فیضل بهارالدین رییس این مرکز مطالعات گردشگری سنگاپور، گفت که مالزی همچنان بالاترین انتخاب برای مسافران مسلمان به منظور سفر است، چون خانواده ها آن را مورد پسند قرار می دهند.

در تحقیق سال ۲۰۱۳ این موسسه، مالزی، امارات متحده عربی، ترکیه، اندونزی، عربستان سعودی، سنگاپور، مراکش، اردن، قطر و تونس ۱۰ کشور نخست مقصد گردشگران جهان اسلام بودند.

بررسی ها نشان می دهد کشورهای غیراسلامی گام هایی برای به دست آوردن سهمی از بازار سفر مسلمانان برداشته اند. تخمین زده می شود ارزش گردشگری اسلامی در جهان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۴۵ میلیارد دلار بوده و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی این میزان به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.

در میان کشورهای غیر اسلامی به عنوان مقصد گردشگری مسلمانان، تایلند، سنگاپور، تایوان و ژاپن نیز بالاترین رتبه را در سال ۲۰۱۴ کسب کرده اند.

.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه