کد خبر : 3763

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ زمان : ۷:۲۵

مارک روتکو نقاش معاصر آمریکایی چه می‌گوید؟

مارک روتکو نقاش معاصر آمریکایی می‌گوید من یک نقاش آبستره نیستم و هیچ علاقه ای به ایجاد ارتباط میان فرم و رنگ ندارم. روتکو از مهمترین هنرمندان رشته رنگ است که به نسل جوان آمریکا تعلق دارد. اما او که علاقه ای به ایجاد ارتباط میان فرم و رنگ ندارد، چگونه در رشته اشباع شده […]

مارک روتکو نقاش معاصر آمریکایی می‌گوید من یک نقاش آبستره نیستم و هیچ علاقه ای به ایجاد ارتباط میان فرم و رنگ ندارم. روتکو از مهمترین هنرمندان رشته رنگ است که به نسل جوان آمریکا تعلق دارد. اما او که علاقه ای به ایجاد ارتباط میان فرم و رنگ ندارد، چگونه در رشته اشباع شده از رنگ نقاشی می‌کند؟ همانگونه که به نسل جوان نقاشان همدوره اش تجسم می‌بخشد. به ویژه که هنر او را غزلی ناموزون در هنر نوین دانسته اند. پاسخ این سؤال را باید از زبان خود او شنید. تنها هدف من بیان احساسات اولیه انسانی، احساساتی چون سرنوشت، خلسه، و مصیبت است.

روتکو انسان آرام و حساس است. سبک او که سمبلی است برای هنرمندان معاصرش، در عین حال که ذهن را به تعمق می‌کشاند ترکیبی از قدرت و نفسانیت است. او در طی سیاه ترین دوره تنهایی و بلاتکلیفی آمریکا پس از جنگ جهانی، دلیلی برای زندگی و خلق اسطوره های ازلی انسانی یافت و به طور کلی هنرمندان رشته رنگ، در عصر پر دردسر و متزلزل کنونی، سخن از بودن به میان می‌آورند. برای این هنرمندان رشته ی رنگ بیانی خاموش اما پرعمق است. درباره احساساتشان راجع به دنیا آنان از رنگهای خالص، شفاف، و روان استفاده می‌کنند. بدون آنکه رنگها حضور ملموسی داشته باشد.

مارک روتکو کیست؟

روتکو در سال ۱۹۰۳ میلادی در روسیه متولد شد. ۱۰ ساله بود که به آمریکا رفت و رد ۱۸ سالگی به دانشگاه ییل راه یافت. او در سال ۱۹۷۰ میلادی درگذشت.

 

Mark Rothko in 1961 مارک روتکو نقاش معاصر آمریکایی چه می‌گوید؟

ارسال دیدگاه