کد خبر : 3311

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۶ زمان : ۸:۳۵

مادرانی که خودشان، هنوز کودک هستند

به گزارش جام جم سرا؛ قوانین موجود، افراد کمتر از ۱۸ سال را کودک می داند، با این حال، سالانه حدود دو هزار نوزاد از مادران کمتر از ۱۵ سال سن در کشور متولد می شود که این کودکان با انواع آسیب مواجهند. بر اساس پایگاه اطلاعات سازمان ثبت احوال در ۹ ماهه امسال یک […]

به گزارش جام جم سرا؛ قوانین موجود، افراد کمتر از ۱۸ سال را کودک می داند، با این حال، سالانه حدود دو هزار نوزاد از مادران کمتر از ۱۵ سال سن در کشور متولد می شود که این کودکان با انواع آسیب مواجهند.

بر اساس پایگاه اطلاعات سازمان ثبت احوال در ۹ ماهه امسال یک هزار و ۲۷۷ مورد ولادت از مادران کمتر از ۱۵ سال گزارش شده است. همچنین در سال گذشته نیز آمار این ولادت ها در مادران کم سن یک هزار و ۷۲۷ مورد بوده است. این در حالی است که کل ولادت سال گذشته یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ مورد بوده و در مجموع می توان گفت ولادت مادران زیر ۱۵ سال یک دهم درصد کل آمار موالید را به خود اختصاص داده است.
بر همین اساس استان هایی مانند سیستان و بلوچستان با ۴۶۲ مورد ولادت از مادران زیر ۱۵ سال دارای بیشترین آمار و استان خراسان جنوبی با ثبت سه مورد دارای کمترین آمار در میان استان های مختلف بوده است.
در استانهای خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان شرقی و غربی و همچنین کرمان به ترتیب بعد از سیستان و بلوچستان دارای بیشترین آمار تولد نوزادان از مادران کم سن را به خود اختصاص داده اند که به اعتقاد کار شناسان و جامعه شناسان دراین استان ها به دو دلیل عمده فقط و همچنین خرده فرهنگهای موجود امکان تحصیل و اشتغال به دختران داده نمی شود و این خانواده ها دختران خود را در سنین کودکی به خانه بخت می فرستند.

ارسال دیدگاه