کد خبر : 531481

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ زمان : ۸:۰۰

ماجراهای مهران مدیری در فضای مجازی

حاشیه‌ها دست از سر مهران مدیری برنمی‌دارند چه آنجا که بعد از سال‌ها با «در حاشیه» به تلویزیون می‌آید و چه آنجا که با «عطسه» در شبکه خانگی برای خودش دردسر درست می‌کند. عقربه های ساعت نزدیک به زمان تحویل سال  و ورود به سال ۹۳ بود که مهران مدیری رو به احسان علیخانی کرد […]

حاشیه‌ها دست از سر مهران مدیری برنمی‌دارند چه آنجا که بعد از سال‌ها با «در حاشیه» به تلویزیون می‌آید و چه آنجا که با «عطسه» در شبکه خانگی برای خودش دردسر درست می‌کند.

عقربه های ساعت نزدیک به زمان تحویل سال  و ورود به سال ۹۳ بود که مهران مدیری رو به احسان علیخانی کرد و گفت به تلویزیون برخواهد گشت اما چه برگشتنی شد؛پر از حاشیه،انتقاد و …

مهران مدیری کارگردانی بود که  یک سال بعد از ورودش به تلویزیون با سابقه حضور ۸-۷ ساله در تئاتر ،به عنوان کارگردان – بازیگر رگ خواب مردم  را در اوایل دهه هفتاد پیدا کرد و تا اواخر دهه ۸۰ همراه خود ساخت.

مدیری در بیشتر مجموعه‌هایی که ساخت و تحویل تلویزیون داد خیلی خوب همه را می‌خنداند و  در سرزمینی که مردمانش به هر چیزی نمی‌خندند و در اختراع  جوک و طنازی از تمام دنیا جلوترند در کارش موفق بود.

شش سال قبل مدیری بنا به دلایلی از تلویزیون رفت و وارد عرصه شبکه نمایش خانگی شد و «قهوه تلخ» را ساخت که جدا از حاشیه‌های پخش این سریال و ناتمام ماندنش ،به لحاظ محتوا باز هم کار خوبی شد تا از آن روز به بعد همه طرفدارانش و حتی مدیران سیما دنبال بازگرداندن او به جام جم باشند.

مدیری به سه دلیل به تلویزیون برگشت؛ او دوست نداشت بیش از این مخاطب ۷۰ میلیونی تلویزیون را با تعقیب کننده‌های چند میلیونی سریال‌هایش در شبکه نمایش خانگی عوض کند و البته احساس می کرد برای بهتر کردن حال مردم باید دست بجنباند. دلیل سوم بازگشت او احساس دین‌اش به تلویزیون بود  تا جایی که در مورد خودش عبارت« فرزند تلویزیون» را به کار برد و دوباره به قلوب مدیران جام‌جم نفوذ کرد، اما بازگشت او تبدیل شد به یک بازگشت پرحاشیه، تا مدیری از آن برنامه‌ساز بی‌نظیر بین سال‌های  ۷۲ تا ۸۸  فاصله زیادی پیدا کند.

مدیری با «اتاق عمل» که بعدها «در حاشیه» نام یافت، به تلویزیون بازگشت اما این سریال در شروع ساختش دچار مشکل شد. کار به جایی رسید که با تغییر مدیریت سیما و حساسیت وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، فیلمنامه بازبینی شد  و کار به اعمال تغییراتی هم رسید تا  بعد از بیست روز تعطیلی سرانجام کار پی گرفته شود.

در همان روزها یکی از نویسنده‌های سریال گفت وزارت بهداشت اعلام کرده حاضر است خرج ضررو زیان سازندگان سریال را بدهد تا این کار به پخش نرسد اما مدیری و یارانش با مساعدت مسوولان سیما ساخت سریال را پی گرفتند.

به هر حال  حال سریالی که قرار بود با نام  «دکتر»  از شبکه تهران پخش شود با نام در حاشیه به شبکه سه و آنتن ویژه نوروزی رسید.

اما فقط ده دقسمت از پخش سریال گذشته بود که اعتراض‌ها به مضمون مجموعه تازه مدیری شروع شد و کار آنقدر بالا گرفت که رئیس سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای بلند بالا به سرافراز رئیس سازمان صدا و سیما خواستار توقف پخش این سریال شد.

هر چند وزیر بهداشت به این ماجرا واکنش ملایمی نشان داد و از این داستان عبور کرد اما جامعه پزشکی مدیری و تیمش را در منگنه قرار داد تا جایی که گفته شد این کار در میانه راه قطع و به جای آن سریال «شمعدونی» سروش صحت پخش خواهد شد.

با این حال و با وجود اعتراض های مکرر سازمان نظام پزشکی با این عنوان که پخش این سریال موجب تخریب رابطه بین پزشک و بیمار شده شبکه سه کوتاه نیامد و مدیر این شبکه با دعوت منتقدان به صبر، اجازه نداد «در حاشیه» از آنتن نوروزی کنار برود و این شبکه در مسابقه با شبکه‌های دیگر و سریال‌هایشان بازنده شود.

البته  فشارهای وارده بی‌نتیجه نبود  و کار به جایی رسید که مدیری از نویسنده‌هایش خواست برخی سکانس‌هاس حساسیت‌زا بازنویسی شود و نقش پزشکان مثبت بیشتر از قبل باشد! این تغییرات  و کم شدن  زمان پخش سریال منجر به حذف برخی سکانس‌ها و بازی برخی بازیگران شد تا جایی که برخی از آن‌ها که نام‌شان در تیتراژ آمده بود  اصلا در سریال دیده نشدند  و خودشان هم متعجب مانده بودند که چه اتفاقی افتاده است.

سریالی که قرار بود فصل اول آن ۳۰ قسمت باشد، در ۲۷ قسمت به پایان رسید اما مدیری در پایان پخش  چیزی از حاشیه‌ها نگفت و به خاطر استقبال خوب، از مردم تشکر کرد. مدیری  در همان زمان صراحتا اعلام کرد دو فصل ۳۰ قسمتی دیگر این سریال را  مطابق با برنامه  از پیش اعلام شده خواهد ساخت تا به نوعی برای متقدانش رجز بخواند و جلوی آنها کم نیاورد.

اما  مدیری که خودش  در  زمان شروع ساخت این سریال گفته بود «اتاق عمل» یا همان «در حاشیه» شاید بهترین کارش شود تبدیل شد به پرانتقادترین اثرش و در بازگشت دوباره به تلویزیون از خیلی‌ها نمره قبولی نگرفت. در واقع شاید اگر آن لهجه‌سازی  جواد رضویان نبود کاراکترهای تکراری و موقعیت‌هایی که دیگر خنده به لب مردم نمی‌آورد، باعث می شد حتی طرفداران دو آتشه مدیری هم صراحتا از او انتقاد کنند اما بسیاری به خاطر همان سابقه پر و پیمان و درخشان دو دهه قبل چندان به او نتاختند.

مدیری در فاصله  پخش فصل اول  و دوم «در حاشیه» مجموعه طنز آیتمی دیگری در شبکه نمایش خانگی  ارائه کرد که  کیفیت این کار نیز نشان داد در این حوزه نیز با افت عجیبی روبرو شده است. او که با برنامه‌های مشابهی مثل «پرواز ۵۷» ، «ساعت خوش»  یا «سال خوش» در بدو ورودش به سیما نشان داده بود  طنز آیتمی را خیلی خوب می شناسد بعد از شکست نسبی با « شوخی کردم»  در « عطسه » هم چیز تازه ای برای ارائه به مخاطبش نداشت تا جایی که بعد از پخش سه چهار مجموعه از این  عنوان، کار تازه طرفدار چندانی پیدا نکرده است و تیراژ مجموعه هم نشان می‌دهد خود سازندگان «عطسه» هم هیچ حسابی روی آن باز نکرده‌اند.

این شکست هنری  اما با یک حاشیه بزرگ مواجه شد تا مدیری و کارهایش با ریزش مخاطب بیشتری مواجه شوند.

ماجرا از این قرار بود که در یکی از آیتم‌های مجموعه سوم «عطسه» و در دیالوگی که بین  نیما فلاح و سیامک نصاری برقرار است هر دو نفر درباره سگ دوبرمن وفاداری حرف می‌زنند که کوروش نام دارد. بعد از پخش این آیتم حمله وحشتناکی به مدیری در شبکه‌های مجازی آغاز شد و هواداران  و دوستداران کوروش کبیر استفاده از نام پادشاه ایران برای یک سگ را عمدی دانسته و مدیری را مورد هجمه قرار دادند.

خیلی زود کار به جایی کشید که در صفحه اینستاگرام موسوم به مهران مدیری و حتی در پست های ۶-۵ ماه قبل  کامنت هایی همراه با توهین دیده می شود که او را عامل دست اعراب و اجنبی‌ها دانسته و معتقدند مدیری علیه ایران و ایران زمین فعالیت می‌کند. جالب‌تر اما یکی از این کامنت‌ها بود که  در آن آمده: « مدیری از پوتین ماموریت گرفته تا ایران را تجزیه کند.»

با تداوم این اعتراض‌ها  و گسترده‌تر شدن موج حاشیه‌های «عطسه» ، بیستمین مرد قدرتمند سال ۲۰۰۹ ایران از نگاه نیوزویک دچار ضعف شدیدی شد تا جایی که روابط عمومی مجموعه «عطسه» اعلام کرد:« لطفا آیتم‌های  سریال را با دقت بیشتری ببینید تا بعضی افراد مریض در فضای مجازی نتوانند از کلمات و موضوعات مختلف سوء استفاده کنند.»

به دنبال فحاشی‌ها  و به کار بردن الفاظ رکیک علیه مدیری او از شرایط به وجود آمده ناراحت شد و اعلام کرد: « متاسفانه این روزها افرادى سودجو با انتشار خبرهاى نادرست به فکر تغییر در افکار دیگران هستند. همیشه تمامى کوشش ما براى شما عزیزان بوده و مطمئن هستیم که مثل همیشه شما عزیزان واقعیت را بهتر از دیگران مى دانید.»

مدیری در همین پست که  اخیرا منتشر شده به هوادارانش مژده داد به زودی با پخش فصل دوم سریال «در حاشیه» به دیدارشان خواهد آمد.فیلمبرداری این سریال حدود ۱۰ هفته قبل کلید خورده و شبکه سه هم مدت‌هاست در سایت رسمی‌اش به مخاطبان خود وعده پخش سریال را بعد از ماه صفر داده است. سریالی که قرار است داستان همان پزشکان متقلب فصل اول را این بار در زندان روایت کند و البته جای خوشبختی اینجاست که بعید به نظر می رسد زندانی‌ها و زندان‌بان ها به محتوا و مضامین این فصل از در حاشیه اعتراض کنند!

در فصل دوم سریال «در حاشیه» همان بازیگران قبلی جلوی دوربین رفته‌اند اما جدایی اجباری جواد رضویان در قسمت‌های پایانی  و حضورش در برنامه «سه شو» چالش بزرگی برای مدیری به وجود آورده، ضمن اینکه شایعه شده خود مدیری هم به خاطر بیماری خیلی کم به عنوان بازیگر جلوی دوربین رفته و با کمتر کردن نقش خود به کارگردانی مشغول است.

از تمام این حواشی که بگذریم  می توان به صراحت گفت مدیری ۴۸ ساله بعد از «قهوه تلخ» نافرجامش تاکنون کار خوب و قابل ستایشی چه در شبکه نمایش خانگی و چه در تلویزیون ارائه نکرده  و ظاهرا بعد از حدود ۱۵ سال در اوج بودن طی سال‌های اخیر حرف چندان تازه‌ای دیگر برای گفتن ندارد مگر اینکه فصل دوم «در حاشیه»  نظرها را دوباره تغییر دهد.

منبع : خبرگزاری تحلیلی ایران ( خبرآنلاین )
ارسال دیدگاه