کد خبر : 530954

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۹ زمان : ۸:۰۰

قیمت دلار باز هم رکورد شکست

امروز در بازار تهران قیمت ارز‌ها با نوسان‌هایی بعضا شدید به سیر صعودی خود ادامه داد. بهای دلار در ساعت ۱۱:۳۰ به ۳۶۸۰ تومان هم رسید اما با ۳۶۷۰ تومان درج قیمت شده که نسبت به آخرین نرخ معاملاتی در روز گذشته ۵ تومان رشد نشان می‌دهد. اولین قیمت معاملاتی یورو در صبح امروز ۳۸۹۰ […]

امروز در بازار تهران قیمت ارز‌ها با نوسان‌هایی بعضا شدید به سیر صعودی خود ادامه داد.

بهای دلار در ساعت ۱۱:۳۰ به ۳۶۸۰ تومان هم رسید اما با ۳۶۷۰ تومان درج قیمت شده که نسبت به آخرین نرخ معاملاتی در روز گذشته ۵ تومان رشد نشان می‌دهد.

اولین قیمت معاملاتی یورو در صبح امروز ۳۸۹۰ تومان بود که در مقایسه با روز گذشته ۲۰ تومان رشد داشت اما در این لحظه، ۳۸۸۰ تومان قیمت خورده است. این نرخ ۱۰ تومان بالاتر از روز گذشته است.

نرخ فروش یک درهم در بازار تهران ۱۰۰۴ تومان است که ۴ تومان رشد داشته است.

در بازار سکه، طرح جدید با ۵۰۰ تومان کاهش ۹۰۶ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح جدید با ۲۵۰۰ افزایش ۹۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم با هزار تومان رشد ۹۰۷ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز معامله‌ای برای نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی نشده و نرخ‌ این سه قطعه سکه تغییری نسبت به دیروز ندارند. هم‌اکنون نیم سکه ۴۵۸ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۲ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۶ هزار تومان درج شده است.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۲۴۰ تومان افزایش ۹۲ هزار و ۷۲۰ تومان قیمت‌گذاری شده است.

با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی قیمت اونس طلا همانند دیروز ۱۰۵۷ دلار و ۶۰ سنت درج شده است.

طلا و ارز

قیمت

میزان تغییر قیمت

سکه طرح جدید

۹۰۸۵۰۰ تومان

۲۵۰۰+ تومان

سکه طرح قدیم

۹۰۷۰۰۰ تومان

۱۰۰۰+ تومان

نیم سکه

۴۵۸۰۰۰ تومان

۰

ربع سکه

۲۵۲۰۰۰ تومان

۰

سکه گرمی

۱۶۶۰۰۰ تومان

۰

هر گرم طلای ۱۸ عیار

۹۲۷۲۰ تومان

۲۴۰+ تومان

اونس

۱۰۵۷٫۶۰ دلار

۰

دلار

۳۶۷۰ تومان

۵+ تومان

یورو

۳۸۸۰ تومان

۱۰+ تومان

درهم

۱۰۰۴ تومان

۴+ تومان


 

افزایش تردد در بازار ارز/ دلار به مرز ۳۷۰۰ تومان رسید

خبرگزاری ایسنا: روند افزایش قیمت دلار در این هفته هم ادامه پیدا کرده است؛ به طوری که هر که دلار آمریکا نسبت به روز گذشته ۲۰ تومان افزایش قیمت دارد و در بازار آزاد ۳۶۸۰ تا ۳۶۹۰ تومان فروخته می‌شود.

بازار ارز و سکه مدتی است که بعد از یک دوره چند ماهه که ثبات نسبی را تجربه کرد، بار دیگر در روز‌ها و هفته‌های اخیر دچار نوسانات و تغییراتی شد.

دلار آمریکا که اخیرا در میان ارزها با بیشترین تغییر روبرو شده و مدتی است که روند صعودی پیدا کرده است در شروع این هفته نیز به روند اخیرش ادامه داد و در بازار امروز – یکشنبه – به مرز ۳۷۰۰ تومان نزدیک‌ شد؛ اتفاقی که دست کم در سال جاری بی‌سابقه است. سالی که در بیشتر ماه‌های آن دلار آزاد کمتر از ۳۵۰۰ تومان فروخته شد، ظرف حدود یک ماه گذشته بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

هر دلار آمریکا بین صرافی‌ها و دلالان ارز، به طور متوسط ۳۶۶۰ تومان خریداری و ۳۶۸۰ تومان فروخته می‌شود و در برخی صرافی‌ها قیمت فروش آن به ۳۶۹۰ تومان هم رسیده است.

در میان سایر ارزها یورو ۳۸۵۵ تومان خریده و ۳۸۹۰ تومان فروخته می‌شود. همچنین پوند انگلیس ۵۴۶۰ تومان خریداری و ۵۵۴۰ تومان عرضه می‌شود. لیر ترکیه نیز ۱۲۴۵ تومان خریده ۱۲۹۰ تومان به فروش می‌رسد. همچنین یوان چین ۵۶۰ تومان خریداری می‌شود و ۵۹۰ تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

همچنین بر اساس مشاهدات خبرنگار ایسنا،‌ مردم بیشتر از هفته‌های قبل در بازار ارز در رفت و آمد هستند و قیمت‌ها را رصد می‌کنند. آنچه از وضعیت کلی بازار ارز به نظر می‌رسد این است که در شرایط فعلی، تمایل به فروش ارز تا حدودی بیش از خرید آن است.

به گفته برخی دلالان این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده روند صعودی قیمت ارز ادامه داشته باشد؛ هر چند برخی صرافی‌ها می‌گویند این افزایش قیمت دلیل مشخصی ندارد و در روز‌های آینده سیر نزولی را سپری خواهد کرد و وضعیت به ثبات می‌رسد.

در این مدت و بعد آغاز روند افزایشی قیمت ارز، برخی کارشناسان و ناظران اقتصادی تحلیل‌های متفاوت را درباره این روند مطرح کردند و دلایل مختلفی را برای آن برشمردند.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران پیش از این درباره دلایل افزایش نرخ ارز به ایسنا گفته بود که احساس نگرانی از نبود ارز در بازار موجب شده که قیمت‌ها به شکل احساسی افزایش پیدا کند.

به گفته ابوالفضل گلپایگانی، در شرایط فعلی بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندگان به منابع و قطعات نیاز دارند و از این جهت احساس می‌کنند باید منابع ارزی بیشتری برای خرید‌هایشان در اختیار داشته باشند.

از سوی دیگر کشتی‌آرای – رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران – تعطیلات ماه جاری و افزایش مسافرت‌ها در این ماه را عامل افزایش قیمت دلار می‌داند.

همچنین به گفته مقیمی – یکی از اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران – در فضای پسا برجام انتظارات بیشتری برای حضور ایران در عرصه تجارت بین الملل اتفاق افتاده و این عامل یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در افزایش قیمت ارز طی هفته‌های اخیر بوده است.

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه