کد خبر : 525425

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ زمان : ۱۶:۲۴

قطار فوق سریع ژاپن در راه ایران

ولی اله افخمی راد در دیدار با مدیرکل سیاست گذاری وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن به علاقه مندی ایران برای گسترش همکاری ها با ژاپن در حوزه های پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت و گاز، حمل و نقل سریع ریلی شهری و خارج شهری، کشتیرانی، تاسیسات بنادر، فناوری های پیشرفته از جمله نانو تکنولوژی و بایو […]

ولی اله افخمی راد در دیدار با مدیرکل سیاست گذاری وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن به علاقه مندی ایران برای گسترش همکاری ها با ژاپن در حوزه های پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت و گاز، حمل و نقل سریع ریلی شهری و خارج شهری، کشتیرانی، تاسیسات بنادر، فناوری های پیشرفته از جمله نانو تکنولوژی و بایو تکنولوژی، فولاد و آهن، صنایع معدنی و صنعت گردشگری اشاره کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: میزان کمی از نقل و انتقالات بین شهری ایران از طریق خطوط ریلی انجام می شود و دولت ایران تمایل دارد با گسترش خطوط ریلی، این آمار را به میزان قابل توجهی برساند و با توجه به عملکرد و تجربه خوب ژاپنی ها در راه اندازی قطارهای فوق سریع درجهان، تهران تمایل به همکاری در این خصوص با توکیو دارد.

وی به مشخص شدن محورهای سرمایه گذاری خارجی در ایران توسط سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: تمایل داریم از تجربیات ژاپنی ها در حوزه سیاست گذاری بخش های مختلف صنعتی و تجاری استفاده کنیم.

افخمی راد با اشاره به عملکرد موفق ژاپن در حوزه خودروسازی، افزود: خودروسازان ایرانی سالانه به طور متوسط یک میلیون خودرو در کشور تولید می کنند با این وجود در حوزه صادراتی، قدرت رقابت با سازندگان خودرو در دنیا را ندارد، از این رو همکاری با خودروسازان ژاپنی می تواند به خودروسازان ایرانی در حوزه صادراتی کمک کند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ارایه خدمات مشاوره ای به سایر صنعتگران کشورمان را از دیگر راه های گسترش همکاری ها بین دو کشور دانست و با اشاره به منویات مقام معظم رهبری، گفت: ایران در صورت در اختیارداشتن بازار کشورهای مقابل، امکان استفاده از بازار خود را به آنان می دهد.

افخمی راد اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت همچنین مسئولیت الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) را برعهده دارد بنابراین تلاش می کند در راستای تبدیل شدن به عضو ناظر این سازمان بین المللی، تمامی جهت گیری های تجاری خود را با قوانین و مقررات سازمان تجارت جهانی منطبق کند و در مقابل از ژاپنی ها انتظار دارد در مسیر گسترش همکاری ها، زمینه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را تسریع کند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه به دستاوردهای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و گسترش روزافزون روابط ایران با جهان اشاره کرد و گفت: پس از توافق ایران و ۱+۵ بسیاری از کشورها با اعزام هیات های تجاری، صنعتی و اقتصادی خود به ایران، تمایل خود را برای گسترش همکاری ها با ایران نشان دادند.

افخمی راد اضافه کرد: بی شک ایران در بررسی پیشنهادهای کشورهای خارجی به خود، تمایل بیشتری به همکاری با کشوری همچون ژاپن دارد که دارای اقتصادی قدرتمند و روش های تجاری ویژه است که امتحان خود را در جهان پس داده است.

وی گفت: ایران در چند سال گذشته در حوزه های مختلف پیشرفت های خوبی داشته است که می تواند مبنای همکاری های تهران و توکیو به صورت سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا مشارکتی باشد.

همچنین هیووفومی کاتاسه، مدیرکل سیاست گذاری وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن نیز در این دیدار با اعلام آمادگی ژاپن برای گسترش همکاری های تجاری، صنعتی و اقتصادی با ایران اظهار داشت: ژاپن در جریان تلاش های دولت ایران برای گسترش همکاری با کشورهای مختلف جهان در حوزه های مختلف قرار دارد و امیدوار است با توجه به توافق بین المللی ایران با گروه ۱+۵ همکاری های خود را با ایران گسترش دهد.

وی گفت: ما امیدواریم تا پیش از برداشته شدن تمامی تحریم های ایران، گام های نخست همکاری های خود را برداریم و معتقدیم که تشکیل کارگروه تخصصی میان ایران و ژاپن می تواند مسیر مدنظر دو طرف را هموار کند. ما تمایل داریم در تمامی بخش ها، همکاری های لازم را با ایران داشته باشیم و در نخستین گام، طرح های مورد توافق دو طرف را شبیه سازی کنیم.

مدیرکل سیاست گذاری وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن ادامه داد: ژاپن و ایران می توانند با گسترش همکاری های بخش های خصوصی یکدیگر در زمینه های زیرساختی و زیربنایی، مشاوره و سیاست گذاری تجاری، اقتصادی و صنعتی با یکدیگر همکاری داشته باشند و حضور ما در ایران بیانگر تمایل و اراده ژاپن برای گسترش همکاری ها با ایران است و امیدواریم نخستین جلسه کارگروه مشترک دو کشور، به زودی برگزار شود تا تهران و توکیو نخستین گام عملی را در مسیر گسترش همکاری ها بردارند و تراز تجاری دو طرف فراتر از حوزه نفتی، به میزان قابل قبولی افزایش یابد.

منبع : خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه