کد خبر : 529107

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۸ زمان : ۱۴:۰۰

قربانیان منا ۳ برابر آمار آل سعود

خبرگزاری رویترز گزارش داد که تعداد کشته شدگان حادثه منا در مراسم حج امسال بیش از ۲۰۷۰ نفر است. این آمار ۳ برابر آماری است که مقامات عربستان سعودی به طور رسمی اعلام کرده اند. رویترز نوشته است که ایجاد فضای امن برای حجاج در طول انجام مناسک حج، وظیفه خاندان آل سعود است که […]

خبرگزاری رویترز گزارش داد که تعداد کشته شدگان حادثه منا در مراسم حج امسال بیش از ۲۰۷۰ نفر است. این آمار ۳ برابر آماری است که مقامات عربستان سعودی به طور رسمی اعلام کرده اند.
رویترز نوشته است که ایجاد فضای امن برای حجاج در طول انجام مناسک حج، وظیفه خاندان آل سعود است که خود را خادم دو حرم شریف می‌دانند.
در ادامه رویترز نوشت، آماری که بر اساس اطلاعات مقامات مذهبی و دولتی و رسانه‌های محلی کشورهای قربانیان مخابره شده نشان می‌دهد حادثه اخیر بدترین فاجعه در طول این مناسک طی سالهای اخیر بوده است. مقامات سعودی آماری ارائه کردند که بر اساس آن ۷۶۹ نفرکشته و ۹۳۴ تن در حادثه منا زخمی شدند اما این آمار پس از گذشت دو روز از واقعه تا کنون به روز نشده است.
این موضوع انتقادات بسیاری را نسبت به نحوه مدیریت آل سعود برانگیخت.
رویترز ادامه می‌دهد، عربستان در ابتدا با فرافکنی مقصر حادثه را حجاج اعلام کرد اما با روشن تر شدن ابعاد فاجعه و فشارهای خارجی، شاه عربستان خواستار انجام تحقیقات برای یافتن دلایل این فاجعه شد. با این وجود هیچ تاریخی برای اعلام نتیجه این بررسیها اعلام نشده و منتقدان دولت عربستان، استقلال تحقیقات را به چالش کشیدند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه نیویورک تایمز نیز پیش از این تعداد کشته شدگان حادثه منا را حداقل ۲۱۷۷ نفر ذکر کرده اند که از این میان بیش از ۴۶۰ تن از حجاج ایرانی بودند.

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه