کد خبر : 2833

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۵ زمان : ۷:۰۰

قدیمی ترین زندان سیاسی کیست؟

تاریخ ایران شاید هیچگاه نام صفر قهرمانیان را از یاد نبرد. مبارزی که ۳۲ سال از عمر خود را در سیاه‌چالهای زندان مخوف پهلوی گذراند. وی به تاریخ ثابت کرد که می‌توان طولانی‌ترین زندان سیاسی بود و رکورد مقاومت را از دست نلسون ماندلا رهبر ضدآپارتاید آفریقای جنوبی گرفت. ۳۲ سال کم نیست. ۳۲ سال […]

تاریخ ایران شاید هیچگاه نام صفر قهرمانیان را از یاد نبرد. مبارزی که ۳۲ سال از عمر خود را در سیاه‌چالهای زندان مخوف پهلوی گذراند.

وی به تاریخ ثابت کرد که می‌توان طولانی‌ترین زندان سیاسی بود و رکورد مقاومت را از دست نلسون ماندلا رهبر ضدآپارتاید آفریقای جنوبی گرفت. ۳۲ سال کم نیست. ۳۲ سال یک عمر است. در نظر بگیرید پسر یا دختری به دنیا بیاید و در ۲۰ سالگی ازدواج کند و ۱۲ سال بعد فرزندی ۱۱ ساله داشته باشد. ۳۲ سال… چه مقاومتی چه صبری و چه رنجهایی که او تحمل نکرد. او به واقع صفاتی را که خداوند مانند صبر در نهاد انسان قرار داده به طور تمام و کمال ثابت کرد.

دوست دارید بدانید این صفرخان تاریخ که بود؟ وی طبق نوارهایی که از او توسط دو نفر از زندانیان سیاسی رژیم گذشته که همیشه با ایشان رفت و آمد داشتند اینگونه معرفی شده است.

صفر قهرمان قهرمانان در یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در خانواده مذهبی به دنیا آمد و پیش روحانیون منطقه آموزش قرآن را فرا گرفت. شرایطی که وی در آنجا زندگی می‌کرد، ظلم بیش از حد فئودال‌ها نسبت به کشاورزان بود. او همراه عده ای از کشاورزان مسلح شد و تصمیم گرفت مقابل آنها مبارزه کند. او به هیچیک از گروههای سیاسی منطقه و گروههای سیاسی خارج وابستگی نداشت. وی بر این عقیده بود که من فقط به یک چیز فکر می‌کردم و آن هم مبارزه علیه فئودال‌ها و حکام ظالم منطقه بود. حتی یکبار هشت نفر از ما دستگیر و اعدام شدند. فئودالهای محل زندگی صفر از هیچ ظلم و ستمی حتی تجاوز به نوامیس مردم و کشاورزان دریغ نمی‌کردند تا جایی که عروس را به جای رفتن به خانه داماد ابتدا به خانه فئودال منطقه سپس روانه خانه داماد میکردند. صفر پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور کلی از سیاست کنار کشید و زندگی را تا زمان مرگ به شکل معمولی گذراند.

او نواری از خاطرات خود در سال ۱۳۷۱ پس از یک دهه پیروزی انقلاب با نام خدا شروع میکند. و زندگی مبارزه با ظلم و ستم را در دو چیز خلاصه میکند: اعتقاد به خداوند؛ عدالتخواهی. و در این راه چنان با ظلم مبارزه میکند که اسطوره صبر نام میگیرد.

به یاد داشته باشید که جسم صفر ۳۲ سال در بند مستبدان تاریخ در آمد. اما روح و روان و آزادی خواهی و ظلم‌ستیزی او برای همیشه همراه با نام آزادمردان تاریخ به یادگار مانده است.

ارسال دیدگاه