کد خبر : 531186

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۳ زمان : ۸:۰۳

قدمت ۶ هزار ساله شهرنشینی در تپه دامغانی

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: تپه دامغانی یکی از محوطه‌های ارزشمند تاریخی در کشور است که کاوش‌های صورت گرفته در این تپه تاریخی نشان دهنده سکونت شهری در این منطقه در حدود ۶ هزار سال پیش است. مسعود سلطانی‌فر عصر امروز در حاشیه بازدید از تپه تاریخی دامغانی سبزوار با […]

مسعود سلطانی‌فر قدمت ۶ هزار ساله شهرنشینی در تپه دامغانی

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: تپه دامغانی یکی از محوطه‌های ارزشمند تاریخی در کشور است که کاوش‌های صورت گرفته در این تپه تاریخی نشان دهنده سکونت شهری در این منطقه در حدود ۶ هزار سال پیش است.

مسعود سلطانی‌فر عصر امروز در حاشیه بازدید از تپه تاریخی دامغانی سبزوار با اشاره به محوطه ۱۱۰ هکتاری این منطقه اظهار داشت: کارهای باستان‌شناسی و کاوش به دلیل زمان‌بر بودن ممکن است ده‌ها سال به طول انجامد به همین دلیل مسئولان باید تلاش کنند بخشی از این سایت را برای بازدید گردشگران آماده کنند.

وی با اشاره به قدمت ۶ هزار ساله این منطقه یادآور شد: نشانه‌های به دست آمده از کاوش تپه دامغانی‌ها بیانگر این امر است که این منطقه در گذشته شهری بزرگ و محل سکونت چندین هزار نفر بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با تأکید بر اینکه در این منطقه رازهای بسیاری نهفته است، عنوان کرد: در این مجموعه میراث فرهنگی شهرستان و استان باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند که بخشی از این سایت در کنار سایر جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی این شهرستان برای گردشگران داخلی و خارجی آماده شود.

سلطانی‌فر همچنین با اشاره به اینکه سبزوار قدمت تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی بسیاری دارد، اظهار داشت: متأسفانه به دلیل موقعیت جغرافیایی سبزوار این شهرستان هنوز معبر است و تبدیل به مقصد نشده است.

وی ادامه داد: تا زمانی که برنامه‌ریزی لازم انجام و این منطقه تبدیل به مقصد گردشگران نشود امکان استفاده بسیاری از بخش‌های گردشگری این شهرستان که برخی از آنها در ایران و حتی در دنیا نیز کم‌نظیر است، نخواهد بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به صحبت‌های انجام شده با مسئولین شهرستان و استان یادآور شد: همینطور که برای مسافرین مرقد مطهر امام رضا (ع) تورهای یک روزه مختلف برای شهرهای نیشابور و طوس گذاشته می‌شود باید برای شهرستان سبزوار هم این کار انجام شود یعنی گردشگران در تورهای یک روزه و حتی ۲ روزه به این شهرستان آمده و جاذبه‌های گردشگری سبزوار و شهرستان‌های اطرافش را مورد بازدید قرار دهند.

سلطانی‌فر در ادامه با بیان اینکه این اقدام در جهت توسعه بخش گردشگری شهرستان سبزوار تأثیر بسزایی دارد، تصریح کرد: باید برای آثار فرهنگی و تاریخی و سایت‌های موجود در شهرستان متناسب با امکانات سرمایه‌گذاری‌هایی انجام شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه