کد خبر : 525423

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ زمان : ۱۶:۲۳

قبر امیرالمومنین چندسال مخفی بود و اولین بار چه کسی آنرا آشکار کرد؟

مزار امیرالمومنین علیه السلام حدود یک قرن مخفی بوده است و دفن پیکر مطهرشان شبانه انجام شد و از کوفه به نجف منتقل شدند و در قبری که از قبل کنده شده و آماده شده توسط انبیای پیشین دفن شدند. البته در همان زمان مخفی بودن قبر امیرالمومنین، برای خواص شیعیان مشخص بود ولی شرایط […]

مزار امیرالمومنین علیه السلام حدود یک قرن مخفی بوده است و دفن پیکر مطهرشان شبانه انجام شد و از کوفه به نجف منتقل شدند و در قبری که از قبل کنده شده و آماده شده توسط انبیای پیشین دفن شدند.
البته در همان زمان مخفی بودن قبر امیرالمومنین، برای خواص شیعیان مشخص بود ولی شرایط زمانه ایجاب می کرد که مصلحت در مخفی بودن قبر ایشان برای عموم باشد.
در دوره اول بنی عباس تعرضی نسبت به امیرالمومنین ندارند و حتی در برخی منازعات طرفداری می کنند و لذا در این فضای مساعد امام صادق علیه السلام در زمان منصور عباسی بنابر برخی روایات آشکار کردند.
بنابر آنچه در تاریخ در زمان هارون بعد از جریان آهوان او اقدام به تعمیر قبر و بنای قبه بر قبر مطهر کرد.
اما در زمان متوکل قبر این امام همام تخریب شد.
در سال ۲۸۷ هجری از علمای برجسته طبرستان به نام داعی اقدام به بنای گنبد و بارگاه می کند و در ادوار مختلف بخصوص در دوران آل بویه که حکام شیعی بودند قبر حضرت بازسازی می شود.
اما در زمان ایلخانان مغول آنجا آتش سوزی می شود اما برخی از حاکمان مسلمان ایلخانی اقدام به بازسازی می کنند.
و در دوران صفویه که شاهان مختلف صفوی اقدام به تعمیر بارگاه حضرت کردند که طلاکاری این گنبد مربوط به دوران نادرشاه است.
و اما هیچ روایت تاریخی معتبری مربوط به وجود پیکر شریف امام علی علیه السلام در مزار شریف وجود ندارد حتی هیچ گزارش تاریخی از سفر ایشان به آن منطقه نیز وجود ندارد.
منبع : جام نیوز
ارسال دیدگاه