کد خبر : 4693

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۲۷ زمان : ۸:۱۷

فيلم «محمد(ص)» يک سفیر فرهنگی است

پرداختن به وجوه شخصيتي و زندگي پيامبر اکرم(ص)، کار آساني نيست و زبان هم از بيان آن قاصر است اما در اين برهه از زمان ،با وجود هجمه هاي تبليغاتي بسيار نسبت به دين مبين اسلام و نبود آگاهي در سطح جهاني و بي احترامي ها نسبت به پيامبر عظيم الشان اسلام ،توجه ، پرداختن […]

پرداختن به وجوه شخصيتي و زندگي پيامبر اکرم(ص)، کار آساني نيست و زبان هم از بيان آن قاصر است اما در اين برهه از زمان ،با وجود هجمه هاي تبليغاتي بسيار نسبت به دين مبين اسلام و نبود آگاهي در سطح جهاني و بي احترامي ها نسبت به پيامبر عظيم الشان اسلام ،توجه ، پرداختن و نشان دادن زندگي پيامبر اسلام، يک الزام و ضرورت است که مجيدي باساخت فيلم «محمد»گامي دراين راه برداشته است.
دوران جاهليت

فيلم با روايت سختي ها و مشقاتي آغاز مي شود که بر مسلمانان در شعب ابي طالب، از سوي سران قريش و قبايل مخالف با دين اسلام تحميل مي شودو مجالي کوتاه که ابوسفيان به حضرت ابوطالب مي دهدو خداوند بر اثبات حقانيت حضرت محمد(ص)صحه مي گذارد و از آن پس داستان به سال عام الفيل باز مي گرددو فيلم با سپاهيان ابرهه ،ولادت پيامبر،حليمه، فوت مادر پيامبر(ص)،حضرت عبدالمطلب،ابوطالب و داستان کودکي هاي پيامبر تا دوازده سالگي روايت مي شود.دوران جاهليت در فيلم به خوبي با همان ويژگي هايي که در کتاب ها خوانده ايم،نشان داده مي شود . جهل و بي خبري ، زنده به گور کردن دختران و کرنش و پرستش سنگ هايي که حکم خدايي بر اهالي مکه داشت، همه نشان از آن چيزي بود که پيش از اين خوانده بوديم و حالا در فيلم مجيدي ديده مي شود.انتخاب چهره ها براي نقش هايي که در نظر گرفته شده بود،انتخاب هاي درستي بود. از عليرضا شجاع نوري براي نقش حضرت عبدالمطلب و مهدي پاکدل در نقش حضرت ابوطالب تا بازيگر نقش ابولهب و ساير بازيگران همه در جاي خود قرار گرفته اند و به بهترين وجه ممکن نقش خود را بازي مي کنند. حتي محسن تنابنده درنقش ساموئل يهودي با گويش عبري ، وجهي ديگر از بازي و بازيگري رااز خود بروز داد.

زمان فيلم

زمان ۱۹۰دقيقه اي فيلم براي مخاطب ايراني ،زماني بسيار طولاني است و بايد توجه داشت که سينماها وسالن هاي نمايش فيلم، استانداردهاي لازم را ندارد. زمان نمايش فيلم سه ساعت و ده دقيقه است و با توجه به امکانات سالن ها ، صبوري مخاطب را مي طلبد ، آن هم براي فيلمي که نيازمند دقت و توجه بسياري از جانب تماشاگر است .البته نمايش اين فيلم در خارج از کشور با مشکل چنداني روبه رو نيست چراکه امکانات سالن هاي نمايشي در ساير کشور ها ، مطابق با استانداردهاي معمول است . اين جاست که نيازِ داشتن سالن سينمايي مطابق با استانداردهاي روز جهان کاملا احساس مي شود.

فيلم محمد رسول ا…(ص)، سفير فرهنگي

زندگي پيامبر اسلام براي مخاطب جهاني ناشناخته است. مخاطبي که دسترسي به اطلاعات مذهبي و ديني اندکي دارد، لاجرم؛شناخت کمتري هم دارد و سينما و فيلم به واسطه تاثير گذاري غير قابل انکارش مي تواند بسيار موثر باشد و از هجمه هاي سازماندهي شده کساني که به دنبال اهدافي ديگر هستند ، جلوگيري کند و سبب آشنايي جهانيان با پيامبر رحمت شود . البته ضرورت ساخت ادامه اين فيلم همچنان احساس مي شودو به نظر مي رسد که با توجه به ساخت دکور و امکاناتي که بخشي ازآن آماده است ، مي توان با سرعت بيشتري به ادامه توليد اين فيلم و نشان دادن سير زندگي پيامبر ،اقدام کرد.درواقع زمان را نبايداز دست داد.

محمود عاطفي رئيس سازمان سينمايي و هنرهاي نمايشي دفاع مقدس هم در اين زمينه معتقد است که فيلم محمد رسول ا… (ص) به عنوان بهترين سفير فرهنگي مسلمانان براي تمامي مردم جهان است و به يقين آغاز اکران جهاني اين فيلم بسترهاي بيداري و شناخت عميق مردم جهان را نسبت به پيامبر اکرم (ص) فراهم خواهد کرد و پاسخي دندان شکن به هجمه هاي ناجوانمردانه اي که استکبار عليه پيامبر اسلام (ص) به راه انداخته خواهد بود. مجيدي با اين فيلم و در دنياي برهوت خالي از معنويت امروز دنبال تجسم بخشيدن به مفهوم انسان کامل بوده و الحق هم موفق شده است.سيد محمود رضوي تهيه کننده سينما هم تماشاي اين اثر را داراي حلاوتي وصف ناپذير مي داند و مي گويد که خدا عنايتي به اين گروه عظيم کرده و قسمتي از رسالت تبليغ دين مبين اسلام و پيامبر اعظم(ص) را بر دوش آنها قرار داده و به لطف خداي منان به خوبي اين مهم به نتيجه رسيده است.براي من اين فيلم تکمله اي بود بر نامه اخير مقام معظم رهبري به جوانان آمريکا و اروپا و وجه بصري اين نامه را کامل نمود و ان شاء ا… با نمايش اين اثر جهانيان، “رحمة للعالمين” را بيشتر و بهتر درک مي نمايند.زبان فيلم، زباني جهاني و با نگاهي درست به اعتقادات ديگر اديان بود که قطعا از اين جنبه اثرات خوبي را بر پيروان اديان الهي خواهد داشت.غبطه خوردم بر تمام کساني که در ساخت اين اثر عظيم حتي به اندازه “مثقال ذره” دخيل بوده اند که خير آنها را کريم به بهترين نحو جبران خواهد نمود.اما نگران تفاسير و نقدهاي جزئي هستم که معمولا بعد از ديدن اين آثار در رسانه ها شکل مي گيرد که اکثراً از سر سليقه و نگاههاي سطحي است که اميدوارم دوستان نفسانيات خود را کنار بگذارند و کليت اين فيلم و اثري که در جهان خواهد گذاشت را ببينند و از اظهار نظرهاي بي جا خودداري کنند.رييس حوزه هنري، فيلم «محمد رسول ا…» ساخته مجيد مجيدي را اثري با شکوه از هنرمندان مسلمان ايران زمين براي خدمت به پيامبر اکرم (ص) توصيف کرد.

محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در گفت وگو با مهر در تجليل از سازندگان فيلم سينمايي «محمد رسول ا…» بيان کرد: سينماي ما خوشبختانه از اين جهت در بهترين فرصت، با قدرت و با يک شکوه قابل تحسين اين اداي دين را انجام داد. فيلم «محمد رسول ا…» به نظر من نشان دهنده بلوغ، قدرت و توانايي سينماي ايران است که داراي استانداردهاي جهاني است و در دنيا مي تواند رتبه سينماي ايران را بالاتر ببرد.

.

منبع : تعامل

ارسال دیدگاه