کد خبر : 2635

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۳۰ زمان : ۱۶:۳۶

فروش سربازی نتیجه اعتماد به صداقت آمریکایی است

  ۱ – دولت یازدهم در بند «ط» تبصره ۱۶ لایحه بودجه پیشنهادی خود مبنی بر فروش دوره سربازی مشمولانی که ۱۰ سال غیبت دارند را به مجلس داده است. در این بند بودجه آمده است: «به دولت اجازه داده می شود تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از ۱۰ سال غیبت […]

farhangnews 95935 278234 1413022212 فروش سربازی نتیجه اعتماد به صداقت آمریکایی است

 

۱ – دولت یازدهم در بند «ط» تبصره ۱۶ لایحه بودجه پیشنهادی خود مبنی بر فروش دوره سربازی مشمولانی که ۱۰ سال غیبت دارند را به مجلس داده است. در این بند بودجه آمده است: «به دولت اجازه داده می شود تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از ۱۰ سال غیبت دارند با پرداخت دریافت جریمه مدت زمان غیبت، معاف نماید.

۲ – طبق آنچه که از طرف ستاد کل نیروهای مسلح برای قیمت خرید خدمت مشمولان غایت اعلام شده، هر مشمول با توجه به شرایطی از قبیل ساکن خارج از کشور بودن، میزان تحصیلات، مدت غیبت و… باید مبلغی بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان پرداخت کند. تعداد افرادی که مشمول این طرح دولت می‌شوند نیز بیش از ۱.۵ میلیون نفر هستند که با رعایت شرایط طرح می‌توانند از معافیت استفاده کنند.

۳ – در حال حاضر که در آغاز فصل سرما هستیم و به صورت طبیعی کار و کاسبی صاحبان منابع انرژی باید سکه باشد، دولت یازدهم نفت صادراتی را به نصف قیمت چند ماه قبل می فروشد. این پدیده که هم اقتصادی و هم سیاسی به نظر میرسد، درآمد سال آینده دولت را بسیار کم میکند.

۴ – میزان فروش نفت ایران در حال حاضر روزانه ۱ میلیون بشکه است که با زیان ۴۸ دلار در هر بشکه، روزانه ۴۸ میلیون دلار، دولت در کل سال ۱۷.۵ میلیارد دلار زیان خواهد دید.

۵ – همه این فشارهای سیاسی و اقتصادی در شرایطی در حال وقوع است که دولت یازدهم پرچمدار دیپلماسی و تعاملات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی است و از تجربه و دانش سیاسی و دیپلمات‌هایی چون ظریف و زنگنه بهره می‌برد، از ابتدای کار خود در حال مذاکره و اعتمادسازی سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی است.

۶ – اگر فرض کنیم به طور متوسط هرکدام از آن ۱.۵ میلیون نفر که مشمول خرید خدمت سربازی هستند، مبلغ ۳۵ میلیون تومان پرداخت کنند (میانگین ۲۰ و ۵۰ میلیون تومان)، عدد به دست آمده رقمی بالغ بر ۵۲.۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود که اگر با دلار ۳۰۰۰ تومانی آن را به دلار تبدیل کنیم، دقیقا می‌شود ۱۷.۵ میلیارد دلار. یعنی دولت یازدهم برای جبران ضررهای مالی ناشی ستیزه جویی عربستان و آمریکا در بودجه سال آینده، یکی از راه هایی که در پیش دارد، فروش سربازی است.

۷ – اینجاست که «صداقت آمریکایی» در برابر سیاست اعتماد سازی دولت یازدهم، به صورت عینی تبلور می‌یابد. آمریکا برای تمدید ۷ ماهه مذاکرات قرار است جمعا مبلغ ۴.۹ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند و در عوض با دیپلماسی منطقه‌ای خود با محوریت عربستان، قیمت نفت را طوری پایین می¬آورد که به چهار سه برابر عواید تمدید مذاکرات، به ایران ضرر وارد کند. البته برای تیم مذاکره کننده ایرانی و در مجموع برای کلیت دیپلماسی خارجی جمهوری اسلامی ایران، این یک تجربه بزرگ و ارزشمند دیگری است که عمیقا به این باور برسند که آمریکا قابل اعتماد نیست. مرحوم دکتر شریعتی می‌گوید «صداقت در برابر سیاست دیگران، سادگی است و سیاست در برابر صداقت دیگران، خیانت».

۸ – اگر با قرینه سازی وکمی مزاح بخواهیم این دوماجرا را با هم مقایسه کنیم، شاید بازی «بُرد-بُرد» در طرح فروش سربازی در لایحه بودجه سال ۹۴ خودش را اینگونه نشان داده باشد که درآمد ۱۷.۵ میلیارد دلاری برای جبران کاهش قیمت نفت که بُرد دولت یازدهم است و خوشحالی از فرار دائمی و قانونی از خدمت سربازی هم بُرد بچه پولدارها خواهد بود و مسئله‌ای که در اینجا مطرح است، به حاشیه رفتن عینی عدالت است.

یعنی بخشی از جامعه که از انجام به موقع وظیفه ملی و همگانی «خدمت سربازی» سرباز زده است و آن دو سال را صرف امور شخصی‌ خود نموده، علاوه بر اینکه به خاطر غیبت، از بخشی از حقوق اجتماعی محروم نمی‌شود، اجازه دارد با پرداخت پول (پولی که در همان دو سال خدمت سربازی نرفتن هم می‌توانسته درآورد)، از زیر بار اصل این وظیفه ملی نیز فرار کند. در یک لایه عمیق‌تر یعنی دولت یازدهم با این طرح دارد سمبه ارزش سرمایه‌داری را در برابر سمبه ارزش عدالت پُرزورتر و بانفوذتر می‌کند.

.

منبع : جامعه خبری تحلیلی الف

ارسال دیدگاه