کد خبر : 530795

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۶ زمان : ۱۶:۰۰

غلامرضا پهلوی را چه‌قدر می‌شناسید؟

شاهپور غلامرضا پهلوی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ در تهران است. او ششمین فرزند و سومین پسر از یکی از همسران رضاشاه به نام «توران امیر سلیمانی» است. مادر غلامرضا بعد از مدتی از به دنیا آمدن او از رضاشاه جدا شد و در خانه‌ای که رضاشاه برای آن‌ها درنظر گرفته بود، به طور جداگانه زتدگی […]

غلامرضا پهلوی غلامرضا پهلوی را چه‌قدر می‌شناسید؟

شاهپور غلامرضا پهلوی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ در تهران است. او ششمین فرزند و سومین پسر از یکی از همسران رضاشاه به نام «توران امیر سلیمانی» است. مادر غلامرضا بعد از مدتی از به دنیا آمدن او از رضاشاه جدا شد و در خانه‌ای که رضاشاه برای آن‌ها درنظر گرفته بود، به طور جداگانه زتدگی می‌کردند. غلامرضا تحصیلات ابتدایی خود را در ایران پشت سر گذاشت. 

غلامرضا در سال ۱۳۱۳ به همراه برادران دیگرش، عبدالرضا، احمدرضا و محمودرضا برای ادامه تحصیل به مدرسه «لوروزه» سوئیس فرستاده شد. بعد از گذشت دو سال یعنی در سال ۱۳۱۵ به اتفاق محمدرضا و سایر برادرانش به کشور بازگشت و درمدرسه نظام مشغول تحصیل شد. 

بعد از تبعید رضاشاه در سال ۱۳۲۰ غلامرضا نیز به برادران خود راهی آفریقای جنوبی شد. بعد از مرگ رضاشاه، با توجه به اینکه اجازه ورود به کشور را نداشت، به آمریکا رفت و درمدرسه «پرینستن» تحصیلات خود را ادامه داد. سرانجام غلامرضا یکسال بعد با اجازه شاه وارد ایران شد و به دانشکده افسری رفت. در نهایت در سال ۱۳۵۰ موفق به اخذ درجه سرتیپی شد. 

* زندگی خصوصی شاهپور غلامرضا پهلوی

غلامرضا پهلوی دوبار ازدواج کرد. اولین ازدواج او در سال ۱۳۲۶ با «هما اعلم» دختر امیر اعلم، پزشک رضاشاه صورت گرفت. حاصل این ازدواج یک دختر به نام «مهرناز» بود که در سه سالگی بر اثر بیماری درگذشت. و یک پسر به نام «بهمن» که از آغاز تولد، تحت تربیت یک پرستار آلمانی بود. 

دومین ازدواج غلامرضا با «منیژه جهانبانی» دختر سرلشکر منصور جهانبانی بود که ثمره آن سه فرزند به نام‌های مریم، آذردخت و بهرام بود. 

گفتنی است؛ او از فعالان فراماسونری در ایران بود. در ضمن گفته می‌شود او فردی پول دوست و حریص بوده است.


* فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی غلامرضا

ساختمان‌سازی و ساخت ویلاهای شخصی در رامسر، ایزدشهر، کرج و … ازجمله اقدامات اقتصادی او محسوب می‌شود. غلامرضا از بحران مسکن به منظور دریافت جواز برای احداث ساختمان در محلی با موقعیت عالی از شهرداری استفاده کرد. 

او در بین سال‌های ۱۳۲۵-۱۳۳۲ فعالیت‌هایی به منظور رسیدن به قدرت انجام داد، اما هیچ یک از آنها به نتیجه نرسید.

لازم به ذکر است اخیراً در اروپا کتابی با عنوان «افق سرخ» منتشر شده است. نویسنده آن، رئیس اسبق سازمان جاسوسی رومانی در زمان حکومت نیکولاس چائوشسکو است که در آن غلامرضا پهلوی را جاسوس و گردآورنده اطلاعات محرمانه و حیاتی برای شوروی سابق، معرفی کرده است. وی اسناد، شواهد و برخی اطلاعات را از طریق رومانی به شوروی‌ می‌رساند و هر سال، مبلغ هنگفتی برای دستمزد خیانت به کشور و پادشاه (برادرش) دریافت می‌کرد.

از جمله اقدامات دیگر غلامرضا عبارتند از: 

ریاست کمیته ملی المپیک، ریاست باشگاه سوارکاران، آجودان ویژه شاه، ریاست عالی بازرسی ستاد فرماندهی عالی، عضویت در شورای نیابت سلطنت و نماینده شاه در بسیاری از محافل و مجالس.

ارسال دیدگاه