کد خبر : 2564

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۳۰ زمان : ۷:۰۰

یک غذای ویژه برای شب یلدا

یک غذای ویژه برای شب یلدا و مناسب شب‌های سرد مواد لازم براي كوفته گوشت گوسفندي كم‌چرب: ۳۰۰گرم گردو: ۱۰۰گرم پياز: يك عدد ريز جعفري خرد شده: ۲قاشق سوپ‌خوري تخم‌مرغ: يك عدد پودر نان: ۴قاشق سوپ‌خوري رب انار: يك قاشق سوپ‌خوري نعناع خشك: يك قاشق چايخوري نمك و فلفل سياه   مواد لازم براي سس […]

یک غذای ویژه برای شب یلدا و مناسب شب‌های سرد

مواد لازم براي كوفته

گوشت گوسفندي كم‌چرب: ۳۰۰گرم
گردو: ۱۰۰گرم
پياز: يك عدد ريز
جعفري خرد شده: ۲قاشق سوپ‌خوري
تخم‌مرغ: يك عدد
پودر نان: ۴قاشق سوپ‌خوري
رب انار: يك قاشق سوپ‌خوري
نعناع خشك: يك قاشق چايخوري
نمك و فلفل سياه

 

مواد لازم براي سس كوفته

پياز: ۲عدد
روغن: ۲قاشق سوپ‌خوري
رب گوجه‌فرنگي: يك قاشق سوپ‌خوري
رب انار: ۲قاشق سوپ‌خوري
آب انار: يك پيمانه
آب: يك پيمانه
نمك و فلفل سياه
كمي شكر

اول كوفته‌ها را درست مي‌كنيم؛ به اين صورت كه پياز را رنده مي‌كنيم به همراه گوشت در غذاساز مي‌ريزيم. كل مواد كوفته را هم اضافه مي‌كنيم (مي‌شود گردوها را اول آسياب كنيد يا اينكه همراه بقيه مواد در غذاساز بريزيد) مواد را با هم ميكس كنيد يا با دست ورز بدهيد تا خوب ميكس و يكدست شود. البته نبايد بيش از حد ورز بدهيم زيرا كوفته سفت مي‌شود.

حالا از مواد كوفته به اندازه يك گردو بر مي‌داريم و خوب گرد مي‌كنيم تا ترك نداشته باشد. اين مقدار مواد تقريبا ۱۳عدد كوفته به ما مي‌دهد. كوفته‌هاي آماده را توي ظرف مي‌گذاريم و روي آنها را مي‌كشيم و در يخچال مي‌گذاريم تا كمي خودش را بگيرد و منسجم شود.

حالا سس كوفته‌ها را آماده مي‌كنيم. پياز‌ها را خلالي مي‌كنيم و توي ۲ قاشق روغن تفت مي‌دهيم. كوفته‌ها را هم كمي تفت مي‌دهيم. مي‌توانيم از يك تابه بزرگ استفاده كنيم و همه كوفته‌ها را در كنار هم يكجا تفت بدهيم. دماي فر را روي ۱۸۰درجه مي‌گذاريم تا از قبل گرم شود. كوفته‌هايي كه تفت داديم را از توي تابه برمي‌داريم. به پياز، رب گوجه فرنگي و نمك و فلفل سياه اضافه مي‌كنيم. وقتي كمي رنگ رب باز‌شد رب انار و آب انار و آب را اضافه مي‌كنيم.

وقتي سس جوش آمد با شكر طعمش را ملس مي‌كنيم. سس جوش آمده را در ظرفي كه قرار است در فر بگذاريم، مي‌ريزيم و كوفته‌ها را در ظرف مي‌چينيم.

وقتي آماده شد روي غذا را با دانه‌هاي انار تزيين و سرو مي‌كنيم.

نویسنده : سمیرا نعمتیان

.

منبع : همشهری‌آنلاین

ارسال دیدگاه