کد خبر : 5180

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ زمان : ۷:۰۰

غذاهای ممنوع بارداری

متخصصان می‌گویند در دوران بارداری حتی برای از بین بردن ضعف‌ یا فرونشاندن ویارتان، حق ندارید سراغ بعضی خوراکی‌ها بروید. از نظر آنها برخی از غذاهایی که به اشتباه تقویت‌کننده و پرخاصیت تلقی می‌شوند، می‌توانند به سلامت شما و جنین‌تان آسیب بزنند. پس تا بسته شدن پرونده بارداری‌تان با وسواس بیشتری منوی غذایی‌تان را انتخاب […]

متخصصان می‌گویند در دوران بارداری حتی برای از بین بردن ضعف‌ یا فرونشاندن ویارتان، حق ندارید سراغ بعضی خوراکی‌ها بروید. از نظر آنها برخی از غذاهایی که به اشتباه تقویت‌کننده و پرخاصیت تلقی می‌شوند، می‌توانند به سلامت شما و جنین‌تان آسیب بزنند. پس تا بسته شدن پرونده بارداری‌تان با وسواس بیشتری منوی غذایی‌تان را انتخاب کنید.
کمتر جگر بخورید 

5814162070 e6f384mb22 o غذاهای ممنوع بارداری
اگر برای تقویت خود و جنین‌تان هر هفته چند سیخ جگر می‌خورید، باید بگوییم به جای محافظت از فرزند آینده‌تان به او آسیب می‌زنید. مصرف بیش از اندازه ویتامین A در دوران بارداری- به‌ویژه در سه ماه اول- باعث می‌شود جنین‌تان به خوبی رشد نکند. ویتامین A موجود در ۱۰۰ گرم جگر، چندین برابر بیشتر از میزانی است که در بارداری به آن نیاز دارید. اما تنها ویتامین A موجود در جگر نیست که باید دلیل پرهیز شما از آن باشد؛ متخصصان می‌گویند جگر گوسفند یا مغز آن‌ که از خوراکی‌های محبوب ایرانی‌ها هستند، در خود باکتری لستریا دارند که بر جنین در حال رشد اثر منفی می‌گذارند و حتی می‌توانند باعث سقط جنین یا مرده‌زایی شوند.
کمتر قهوه بخورید

coffee and sweets photography hd wallpaper 8666 غذاهای ممنوع بارداری
در ماه‌های بارداری قید خوردن قهوه و نسکافه را بزنید. شما در این ماه‌ها تنها می‌توانید ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کنید و اگر بیشتر از این میزان نوشیدنی کافئین‌دار در برنامه غذایی‌تان بگنجانید، نوزادی کم‌وزن را به دنیا می‌آورید یا باعث سقط جنین‌تان می‌شوید اما نوشیدنی‌های حاوی کافئین تنها در درازمدت بر سلامت جنین اثر نمی‌گذارند، متخصصان می‌گویند در همان لحظه‌ای که نوشیدنی به بدن شما وارد می‌شود، جنین‌تان احساس بی‌قراری می‌کند و در رحم شما آرامشش را از دست می‌دهد پس حتی اگر تصور می‌کنید میزان کافئین مصرفی‌تان نمی‌تواند باعث مرگ جنین شود، برای حفظ آرامش او قید قهوه و نسکافه را بزنید.
میزان کافئین موجود در چای از قهوه کمتر است اما اگر چای‌خور حرفه‌ای هستید و لیوان پشت لیوان از این نوشیدنی می‌نوشید، باز هم جنین‌تان را در معرض خطر قرار می‌دهید. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر هر روز ۶۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنید، فرزندتان کم‌وزن می‌شود و اگر این میزان را به ۸۰۰ میلی‌گرم در روز برسانید خطر جدی‌تری فرزندتان را تهدید می‌کند.
کمتر بادام‌زمینی بخورید 

peanuts غذاهای ممنوع بارداری
در ماه‌های بارداری باید از خوردن خوراکی‌هایی که به آنها آلرژی دارید صرف نظر کنید و اگر نسبت به آلرژیک بودن‌تان به برخی خوراکی‌ها اطمینان ندارید، برای احتیاط نباید سراغ‌شان بروید. بادام‌زمینی از خوراکی‌هایی است که توصیه می‌شود خانم‌های باردار سراغش نروند. گفته می‌شود این دانه پرطرفدار می‌تواند کودک شما را کم‌هوش کند. متخصصان می‌گویند برای جلوگیری از بیمار شدن فرزندتان نه‌تنها در ماه‌های بارداری بلکه در دوران شیردهی هم باید قید خوردن هر خوراکی را که در آن بادام زمینی به کار رفته، بزنید.
کمتر سوسیس و کالباس بخورید 

328482 svetik غذاهای ممنوع بارداری
کمتر کسی است که نداند در سوسیس و کالباس و فرآورده‌های گوشتی که در گروه آنها جا می‌گیرند، نیترات فراوان وجود دارد. مصرف این خوراکی‌ها که در آنها به وفور مواد نگهدارنده به کار رفته باعث می‌شود خطر ابتلای فرزندتان به آلرژی بعد از تولد بیشتر شود و البته ریسک ابتلایش به سرطان هم بالا برود. برخی از پژوهش‌ها احتمال ابتلا به تومور مغزی و دیابت در صورت مصرف این خوراکی‌های سرشار از نیترات را هم ثابت کرده‌اند.
همه محصولاتی که در آنها نگهدارنده هست، از جمله رب گوجه فرنگی، می‌توانند به جنین شما آسیب بزنند. شاید مصرف میزان کمی رب گوجه آسیب قابل توجهی به فرزند شما نزند، اما بد نیست در ۹ ماه بارداری‌تان، گوجه تازه را جایگزین این محصول کنید که میزان زیادی نگهدارنده را در خود جا داده است.
کمتر استیک بخورید 

steak 1718547b غذاهای ممنوع بارداری
گوشت خام یا گوشتی که به میزان کافی پخته نشده، می‌تواند باکتری سالمونلا یا توکسوپلاسموز را وارد بدن‌تان کند و به جنین‌تان آسیب بزند. اگر اهل خوردن استیک آبدار هستید، تا پایان یافتن بارداری‌تان باید قید خوردنش را بزنید. گوشت نیم‌پز می‌تواند این باکتری‌ها را به بدن‌تان وارد کند و برای دور شدن از چنین خطری باید گوشت را در دمای ۷۵ درجه سانتی‌گراد به خوبی بپزید.
همچنین اگر عادت دارید قبل از آنکه کیک را در فر بگذارید خمیرش را بچشید، باید مراقب باشید. تخم‌مرغ خامی که در خمیر کیک وجود دارد هم می‌تواند باکتری لستریا را به بدن مادر و جنین وارد کند. به همین دلیل نه‌تنها باید قید چشیدن خمیر کیک را بزنید بلکه باید از خوردن تخم‌مرغ عسلی یا سس‌های خانگی که در آن تخم‌مرغ خام به کار رفته هم پرهیز کنید.
کمتر ماهی جنوب بخورید 

fish غذاهای ممنوع بارداری
مصرف بیش از اندازه جیوه در دوران بارداری می‌تواند فرزندی کم‌هوش را به شما هدیه دهد. به همین دلیل بهتر است در ماه‌های بارداری، قید خوردن بسیاری از ماهی‌های جنوب که جیوه فراوان دارند و به رشد عصبی فرزندتان صدمه می‌زنند را بزنید و به جای آنها سراغ ماهی‌هایی مثل سالمون یا کنسرو ماهی تن بروید که میزان جیوه‌ی کمتری دارند. البته درست است که کنسرو ماهی تن جیوه زیادی ندارد، اما در دوران بارداری اجازه ندارید زیاد کنسرو بخورید، پس به اندازه‌ای از این خوراکی‌ها بخورید که هوس بارداری‌تان خاموش شود.
همچنین از خوردن ماهی‌های پیر و بزرگ که معمولا بیشتر هم عمر می‌کنند و به همین دلیل میزان بیشتری جیوه در بدن خود ذخیره می‌کنند، بپرهیزید.

.

منبع : الو دکتر

ارسال دیدگاه