کد خبر : 524981

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ زمان : ۰:۰۱

«علی مطهری»، بالاتر از زلزله پایتخت

در هفته‌ای که گذشت، وقوع یک زلزله در حوالی پایتخت، با وجود خفیف بودنش، خواب را از چشم بسیاری گرفت؛ اما زلزله هم نتوانست دادگاه و دادگاه‌کشی را از صدر اخبار پایین بیاورد. یک هفته پیش از این، خبر ورود مهدی هاشمی به زندان اوین در صدر پربازدیدترین‌های ایسنا قرار گرفته بود و این هفته، […]

در هفته‌ای که گذشت، وقوع یک زلزله در حوالی پایتخت، با وجود خفیف بودنش، خواب را از چشم بسیاری گرفت؛ اما زلزله هم نتوانست دادگاه و دادگاه‌کشی را از صدر اخبار پایین بیاورد.

یک هفته پیش از این، خبر ورود مهدی هاشمی به زندان اوین در صدر پربازدیدترین‌های ایسنا قرار گرفته بود و این هفته، برخی واکنش‌های پس از آن رویداد بود که صدرنشین شد. البته در این بین، سعید مرتضوی هم از بازدید مخاطبان بی‌نصیب نماند!

در دقایق ابتدایی جمعه ۲۳ مرداد، خبر وقوع دو زمین‌لرزه با بزرگی ۴٫۱ و ۳٫۴ ریشتر در جوادآباد تهران منتشر شد؛ زمین‌لرزه‌هایی که مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در واپسین دقایق پنجشنبه شب وقوع آنها را ثبت کرده بود. جوادآباد یکی از شهرهای استان تهران و مرکز بخش جوادآباد شهرستان ورامین است. همین نزدیکی به پایتخت موجب شد تا دوباره موضوع زلزله‌خیز بودن تهران، مطرح و اخبار آن برجسته شود.

بلافاصله پس از این زمین‌لرزه‌ها، هادی رحمتی – مدیرکل بحران استان تهران – در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که دو زمین‌لرزه ۴٫۱ و ۳٫۴ ریشتری جوادآباد تهران خسارت و تلفاتی نداشته است. او همچنین درباره اینکه “آیا این زلزله ارتباطی با تهران داشته و ممکن است موجب فعال شدن گسل‌های تهران شود؟” به ایسنا گفت: این زلزله مربوط به گسل جوادآباد است و هیچ ارتباطی با گسل‌های تهران ندارد. از این‌رو گرچه باید همواره در برابر زلزله آماده باشیم، اما جای نگرانی وجود ندارد.

در پی وقوع این زمین‌لرزه‌ها در مرز استان‌های تهران و سمنان، ساعاتی بعد ناصر چرخساز – رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر – از وضعیت آماده‌باش «نارنجی» برای استان تهران و وضعیت آماده‌باش «زرد» برای سمنان خبر داد.

انتشار این اخبار ظرف چند ساعت کافی بود تا تکلیف سه خبر از پنج خبر پربازدید ایسنا در روزهای اخیر مشخص شود.

داغی اخبار زمین‌لرزه در حوالی تهران در روزهای این هفته ادامه داشت تا اینکه خبر صدور حکم پرونده سعید مرتضوی منتشر شد تا یکی از پنج خبر پربازدید هفته باشد. روز یکشنبه محسن افتخاری – سرپرست دادگاه کیفری ۱ استان تهران – در گفت‌وگو با ایسنا از صدور حکم پرونده سعید مرتضوی و اعلام آن تا پایان هفته جاری خبر داد. سه روز بعد نیز وکیل‌مدافع سازمان تأمین اجتماعی گفت که در رابطه با شکایت این سازمان از سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران به یک سال حبس محکوم شده است. او افزود: «بر اساس حکم صادره، ایشان به رد وجوه دریافتی و یک سال حبس محکوم شده است که البته شش ماه از آن تعلیقی است ولی شش ماه دیگر آن ان‌شاءلله اجرا می‌شود.»

در همین حال، وکیل‌مدافع اولیای‌دم محسن روح‌الامینی – یکی از قربانیان بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ – به ایسنا گفت که بر اساس رأی صادره از سوی دادگاه بدوی، مرتضوی در خصوص شکایت آنها در پرونده کهریزک تبرئه شده است؛ حکمی که به گفته این وکیل مدافع، شاکیان پرونده به آن اعتراض کرده و آن را در مراجع تجدیدنظر و دیوان عالی کشور پیگیری خواهند کرد.

اما هیچ‌کدام از این خبرها نتوانست نامه علی مطهری به معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه را از صدر جدول پربازدیدترین‌ها، پایین بیاورد.

پس از آنکه مهدی هاشمی پیش از ورود به زندان اوین، مراتب اعتراض خود به حکمش را اعلام کرد، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در جمع خبرنگاران گفت: «اگر مهدی هاشمی مدعی است که در حق وی ظلم شده، به کار بردن این حرف نیز جرم و مصداق افتراست». همین اظهارنظر موجب شد تا علی مطهری – نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی – در نامه‌ای خطاب به معاون اول قوه قضائیه، به این سخنان واکنش نشان دهد و تأکید کند که هر اعتراضی نباید مصداق جرم و تضعیف قوه قضائیه تلقی شود.

در بخشی از نامه علی مطهری آمده است: «چه مانعی دارد که متهم یا مجرمی که بر پرونده خود تسلط کافی دارد یا وکیل او، معتقد باشد که حکم عادلانه‌ای درباره او صادر نشده است؟ خواه ادعای او درست و مطابق واقع باشد یا نباشد. حداکثر این است که قوه قضائیه پاسخ دهد که خیر، این حکم منطبق بر قانون و عادلانه بوده است؛ نه این‌که صِرف اظهارنظر فردی که صلاحیت اظهارنظر در آن موضوع را داشته است منجر به اعلام جرم از سوی مقام قضایی گردد. نتیجه منطقی این روش این است که باید برای قوه قضائیه نوعی عصمت قائل باشیم که طبعاً هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد.»

انتشار نامه علی مطهری به معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه، موجب شد که این خبر در صدر اخبار روزهای اخیر ایسنا قرار گیرد.

ارسال دیدگاه