کد خبر : 529610

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۴ زمان : ۲۰:۰۰

علی اکبر صالحی در ژاپن : برای برچیدن سانتریفیوژها هیچ مشکلی وجود ندارد

علی اکبر صالحی تاکید کرد که ایران بر اساس زمان‌بندی تعیین شده توافقنامه هسته‌ای ژوئیه با قدرت‌های بزرگ به تعهدات خود برای لغو به موقع تحریم‌ها تا پایان سال جاری میلادی پایبند است. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی،‌ پس از سخنرانی در کنفرانس ژاپن به خبرگزاری رویترز گفت: هر آنچه را که رئیس […]

علی اکبر صالحی تاکید کرد که ایران بر اساس زمان‌بندی تعیین شده توافقنامه هسته‌ای ژوئیه با قدرت‌های بزرگ به تعهدات خود برای لغو به موقع تحریم‌ها تا پایان سال جاری میلادی پایبند است.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی،‌ پس از سخنرانی در کنفرانس ژاپن به خبرگزاری رویترز گفت: هر آنچه را که رئیس جمهور ایران گفته است ما انجام خواهیم داد.
حسن روحانی، رئیس جمهور اخیرا گفته بود که تحریم‌ها علیه ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ رفع خواهند شد.
صالحی چند روز پیش نیز گفته بود که جمهوری اسلامی، اجرای برجام یا سند توافق هسته‌ای را با کاهش تعداد سانتریفیوژهایش آغاز کرده است.
این در حالی است که تعدادی از نمایندگان مجلس به شدت به آغاز اقدامات ایران پیش از لغو تحریم‌ها معترض‌اند.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، سه‌شنبه ۱۲ آبان، در واکنش به این نگرانی، گفت که «هنوز سانتریفیوژی جمع نشده است و در مرحله انجام کارهای مقدماتی هستیم.»
بر اساس توافقنامه ۱۴ ژوئیه میان ایران و قدرت های جهانی، ایران باید بخش وسیعی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند و در قبال آن قدرت‌های غربی ملزم به لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران خواهند بود.
بسیاری از کارشناسان انتظار دارند که این روند که از ۱۸ اکتبر آغاز شده حداقل چهار یا شش ماه طول بکشد، اما حسن روحانی رئیس جمهور ایران بارها گفته است که انتظار دارد تحریم‌ها تا ماه دسامبر به طور کامل لغو شوند.
صالحی در سخنرانی خود در توکیو گفت: ‌«تا آنجا که به برچیدن سانتریفیوژها مربوط می‌شود هیچ مشکلی فنی و تکنیکی وجود ندارد؛ چرا که ما به دفعات این کار را انجام داده‌ایم و کارشناسان و مهندسان ما به خوبی در این رابطه کارآزموده هستند.»
وی در خصوص مسئله راکتور آب سنگین اراک گفت که ایران منتظر سند رسمی از جانب شش قدرت بزرگ در این رابطه است.
صالحی گفت: «تا زمان ارائه این سند ما به طور قطع هیچ اقدامی را در خصوص رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک انجام نخواهیم داد.»
علی اکبر صالحی رییس آژانس انرژی اتمی ایران روز یکشنبه دهم آبان ماه جاری به منظور دیدار و گفت وگو با مقام های عالیرتبه ژاپنی و شرکت در اجلاس «پاگوآش» وارد توکیو شد.
صالحی امروز با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن دیدار کرد.

منبع : فرارو
ارسال دیدگاه