کد خبر : 526978

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۱ زمان : ۴:۰۰

عرضه قلیان با ترکیبات روانگردان

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار در خصوص مضرات فراوان قلیان از آسیبی جدید خبر داد و گفت: برخی افراد سودجو هنگام سرو قلیان به آن مواد روان‌گردان همچون شیشه اضافه می‌کنند. دکتر خسرو صادق‌نیت در خصوص مضرات قلیان گفت: میزان دودی که از مصرف یک وعده قلیان وارد ریه‌ها می‌شود […]

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار در خصوص مضرات فراوان قلیان از آسیبی جدید خبر داد و گفت: برخی افراد سودجو هنگام سرو قلیان به آن مواد روان‌گردان همچون شیشه اضافه می‌کنند.
دکتر خسرو صادق‌نیت در خصوص مضرات قلیان گفت: میزان دودی که از مصرف یک وعده قلیان وارد ریه‌ها می‌شود ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر سیگار است و اطرافیان وی دودی معادل هفت تا هشت نخ سیگار را تنفس می‌کنند. یک باور غلط وجود دارد که چون دود قلیان از آب عبور می‌کند ضرر و خطر کمتری دارد، در حالی که بر اساس مطالعات انجام شده تنها اثربخشی این آب کاهش دمای زغال گداخته است که مانع سوختن راه‌های هوایی فرد می‌شود تا بتواند دود بیشتری را تا اعماق ریه فرو برد. بنابراین آب داخل ظرف قلیان باعث کاهش آسیب‌های دود قلیان نمی‌شود.
وی افزود: مشکل دیگری قلیان شیوع مصرف آن در سنین پایین به ویژه در دختران است و متاسفانه شتابی بیش از مصرف سیگار داشته است. مشکل اساسی مصرف قلیان، مصرف خانوادگی آن است که باعث می‌شود کودکان خردسال نیز در معرض دود دست دوم قرار ‌گیرند و در عین حال قبح مصرف دخانیات نیز در خانواده از بین می‌رود. به این ترتیب احتمال افزایش شیوع مصرف مواد دخانی در آینده افزایش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد.
صادق‌نیت گفت: مصرف قلیان در خانه باعث می‌شود که دود آن بر جدار دیوارها و زمین رسوب کند و به دنبال تماس پوستی جذب بدن می‌شود. این مواجهه دست سوم نام دارد که خصوصا برای خردسالان که دستشان را به زمین و دیوار می‌کشند اهمیت بیشتری دارد. این نوع از مواجهه حتی ساعت‌ها و روز‌ها بعد از مصرف قلیان می‌تواند باعث مواجهه کودکانی شود که به این محیط آلوده وارد می‌شوند و آسیب‌های خود را بر جای گذارد.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، به موضوع جدیدی که نگرانی‌هایی را در زمینه مصرف قلیان تشدید کرده است،اشاره و اظهار کرد: این موضوع اقدام برخی افراد سودجو است که هنگام عرضه قلیان در محیط‌های غیرمجاز مواد روان‌گردان همچون شیشه را به تنباکو اضافه می‌کنند. به گونه‌ای که مشاهده شده در برخی موارد میزان اضافه شده‌ی این ماده به قدری بوده است که موجب مسمومیت مصرف کننده قلیان و بستری شدن آنها در بیمارستان شده است.
وی افزود: افزودن شیشه به قلیان باعث افزایش وابستگی افراد و همچنین افزایش آسیب‌های ناشی از این دود خواهد شد. باید به خاطر داشت تمامی انواع توتون‌ و تنباکوها جز مواد آسیب‌رسان قطعی محسوب می‌شوند و مهم‌تر آنکه توتون‌ و تنباکوهای معطر و میوه‌ای علاوه بر مضرات فراوان خود، مواد شیمیایی اضافه شده برای طعم‌دهی نیز خود عوارضی را ایجاد می‌کنند. برخی از مراکزی که قلیان عرضه می‌کنند واحدهای غیرمجاز و بدون تابلو هستند، به همین دلیل شناسایی و برخورد با این مراکز بدون همراهی مردم بسیار دشوار خواهد بود.

وابسته کردن افراد برای مراجعه مجدد انگیزه سودجویان از افزودن شیشه به قلیان
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص انگیزه این سودجویان گفت: مهم‌ترین انگیزه برای این کار وابسته کردن افرادی است که به این مراکز مراجعه می‌کنند. این مراکز به دنبال آن هستند که هم تعداد مراجعان خود و هم میزان مصرف آنها را افزایش دهند. ممکن است فردی به صورت تفریحی از قلیان استفاده کند اما وقتی از مواد محرک و مخدر در آنها استفاده شود، به آن وابسته می‌شود و مراجعات مکرری خواهند داشت.

والدین مراقب باشند
صادق‌نیت خاطرنشان کرد: مصرف‌کنندگان قلیان تا حد ممکن مصرف این مواد را کاهش دهند و اگر به فکر سلامت خود نیستند به فکر اطرافیان و عزیزان خود باشند. والدین مراقب باشند زیرا مصرف این مواد در منزل می‌تواند بر سلامت فرزندان آنها تاثیرات دراز مدت بگذارد. دود دست دوم و دست سوم مشکل مهمی است که می‌تواند به آلوده شدن کودکان و در نتیجه به اعتیاد آنها به مواد دخانی در آینده منجر شود. متاسفانه بیش از ۹۰ درصد کسانی که سیگار و قلیان مصرف می‌کنند در سنین زیر ۱۸ سال با این مواد دخانی مواجهه داشته‌اند. مسلما هیچ پدر و مادری نمی خواهد عامل بیماری و اعتیاد فرزندشان باشند.

مصرف قلیان نباید در محیط‌های خانوادگی باشد
صادق‌نیت از خانواده‌ها خواست تا برای کاهش آسیب‌های قلیان به کودکان خود مصرف قلیان را به حداقل برسانند و یا مصرف آن را از خانه و جمع‌های خانوادگی دور نگه دارند. همچنین کسانی که از قلیان استفاده می‌کنند سعی کنند پیش از مصرف از شناسنامه‌دار بودن محیط ارائه قلیان اطمینان حاصل کنند و در مراکز غیرمجاز مواد دخانی مصرف نکنند.
بنابر اعلام وبدا، وی افزود: اگر مصرف‌کنندگان بعد از مصرف قلیان علائمی مانند تپش قلب، افزایش دما و ضربان قلب، سردرد، سرگیجه و توهم را مشاهده کردند ممکن است ناشی از مواجهه با مواد روان گردن و ترکیباتی همچون شیشه باشد. بنابراین مردم در صورت مشاهده تخلف می‌توانند از طریق سامانه بهداشت ۱۴۹۰ گزارشات خود را جهت برخورد قانونی با مراکز متخلف اعلام کنند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )
ارسال دیدگاه