کد خبر : 525389

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ زمان : ۱۲:۰۰

عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، در پایان ماموریت آپولو ۱۱، “نیل آرمسترانگ” و “باز آلدرین” جدا از کیسه های فضولات انسانی، حدود ۱۰۰ شی دیگر که دیگر نیازی به آنها نداشتند را برای سبک سازی بار فضاپیما و به همراه آوردن نمونه های خاک و سنگ کره ماه روی سطح آن جا گذاشتند. […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، در پایان ماموریت آپولو ۱۱، “نیل آرمسترانگ” و “باز آلدرین” جدا از کیسه های فضولات انسانی، حدود ۱۰۰ شی دیگر که دیگر نیازی به آنها نداشتند را برای سبک سازی بار فضاپیما و به همراه آوردن نمونه های خاک و سنگ کره ماه روی سطح آن جا گذاشتند.

به نظر می رسد زباله جز جدایی ناپذیر از زندگی انسان است و هر کجا که می رویم بر جای گذاشتن زباله توسط ما امری طبیعی است. در این میان، حتی فضا و کره ماه نیز مستثنی نبوده اند. بنابر برآوردهای صورت گرفته طی ماموریت های سفر به کره ماه – با خدمه انسانی و بدون خدمه – نزدیک به ۴۰۰ هزار پوند (حدود ۱۸ تن) مواد مختلف را بر جای گذاشته ایم. بیشتر اشیا شامل فضاپیماهای از کار افتاده، کاوشگرها و راکت هایی می شوند که پس از پایان ماموریت خود عمدا روی سطح ماه سقوط کرده اند. اما چیزهای عجیب دیگری نیز روی کره ماه وجود دارند که در ادامه برخی از آنها را معرفی می کنیم.

۹۶ کیسه ادرار و مدفوع

444899 455 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

 

 

طی ماموریت های آپولو، فضانوردان همانند حضور در کره زمین نیازمند اجابت مزاج بودند. بر همین اساس ۹۶ کیسه از ادرار و مدفوع فضانوردان جمع آوری شد و به واسطه تلاش آنها برای سبک کردن بار فضاپیما همچنان بر سطح ماه باقی مانده اند. به تازگی، برخی زیست‌ستاره‌شناسان به این مواد زائد برای بررسی بقای باکتری در آنها و این که آیا به واسطه قرار گرفتن در معرض پرتو افشانی دچار جهش شده اند یا خیر، علاقمند شده اند.

۱۲ جفت چکمه فضایی

444900 124 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

 

 

در پایان ماموریت آپولو ۱۱، “نیل آرمسترانگ” و “باز آلدرین” جدا از کیسه های فضولات انسانی، حدود ۱۰۰ شی دیگر که دیگر نیازی به آنها نداشتند را برای سبک سازی بار فضاپیما و به همراه آوردن نمونه های خاک و سنگ کره ماه روی سطح آن جا گذاشتند. از جمله این اشیا می توان به چکمه های فضایی، دوربین ها، ابزار آلات، یک آویز شاخه زیتون طلا و دیسک سیلیکونی که حاوی ۱۰۰ پیام حسن نیت از سیاستمداران آمریکا، مدیران ناسا و سران دولت های جهان بود، اشاره کرد.

پلاکی با امضا ریچارد نیکسون

444901 957 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

 

 

تمامی شش ماموریت با خدمه انسانی به کره ماه در زمان ریاست جمهوری “ریچارد نیکسون” صورت گرفت. فضانوردان در نخستین ماموریت پلاکی را با امضا وی روی سطح ماه گذاشتند. ریچارد نیکسون تنها چند ماه پیش از گام نهادن انسان بر کره ماه برنامه آپولو را در اختیار گرفت اما تنها رئیس جمهوری محسوب می شود که امضا وی بر کره ماه باقی مانده است.

اثر هنری از اندی وارهول، رابرت روشنبرگ، و کلز اولدنبرگ

444902 603 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

طی سال های دهه ۱۹۶۰، “فارست مایرز”، مجسمه ساز، ایده همکاری شش هنرمند روی یک اثر هنری کوچک که بر سطح ماه باقی خواهد ماند را دنبال می کرد و در نهایت برخی نام های بزرگ را برای خلق طرحی کوچک که وی آن را “موزه ماه” نامید، گرد هم آورد. طرح های این هنرمندان توسط دانشمندان آزمایشگاه بل روی یک تکه سرامیکی کوچک حک شد.

فارست میرز در متقاعد ساختن ناسا برای ارسال این اثر به کره ماه ناموفق بود و ظاهرا یکی از مهندسانی که روی ماژول آپولو ۱۲ کار می کرد را برای پنهان ساختن آن در یک پوشش طلا که بخش پایین فضاپیما را در بر می گرفت، متقاعد کرد. دو روز پس از فرود و سپس بازگشت آپولو ۱۲ از کره ماه – ماژول از فضاپیما جدا شد و روی سطح ماه قرار گرفت – میرز از طرح خود طی مصاحبه ای با نیویورک تایمز پرده برداشت. ناسا هیچ گاه این مساله را تایید نکرد.

دو توپ گلف

444903 354 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

 

 

فضانورد “آلن شپرد” در ماموریت آپولو ۱۴ بازی گلف در کره ماه را تجربه کرد. نکته کلیدی درباره گلف در ماه این بود که فضانوردان نیازی به بازگرداندن توپ ها نداشتند و از این رو دو توپ گلف مربوط به دهه ۱۹۷۰ همچنان بر سطح کره ماهباقی مانده اند.

یک قطعه هنری بحث برانگیز 

444904 256 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

 

 

“فضانورد افتاده”، تندیس آلومینیومی انتزاعی ۳٫۵ اینچی است که توسط “پل ون هویدونک”، هنرمند بلژیکی، ساخته شده و طی ماموریت آپولو ۱۵ توسط فضانورد “دیوید اسکات” روی سطح ماه قرار گرفت. این مجسمه در کنار پلاکی که روی آن نام ۱۴ فضانورد که در ماموریت های پیشین جان خود را از دست داده بودند، قرار گرفت و همانند بنای یادبود به نظر می رسد. اما ون هویدونک بعدا اعتراض خود را نسبت به این شرایط و اسم تندیس ابراز داشت زیرا وی قصد داشت تندیس به صورت ایستاده روی کره ماه قرار بگیرد. فضانورد افتاده همچنان پس از ۴۳ سال روی کره ماه قرار دارد.

پر شاهین

در اواخر ماموریت آپولو ۱۵، دیوید اسکات نسخه ای متفاوت از آزمایش کلاسیک توپ بولینگ و پر را اجرا کرد تا نشان دهد هر دو شی در خلاء پس از رها شدن همزمان سقوط خواهند کرد. اسکات این آزمایش را با یک چکش و یک پر انجام داد اما نتیجه مشابه بود. در پایان وی پر را روی سطح ماه بر جای گذاشت.

عکسی از اعضای خانواده فضانورد

444905 636 عجیب‌ ترین اشیا باقیمانده بر سطح کره ماه

 

فضانورد “چارلز دوک” طی ماموریت آپولو ۱۶ عکسی ۳×۵ اینچ را از خود، همسرش و فرزندانش بر سطح ماه بر جای گذاشت. وی چرایی بر جای گذاشتن این عکس را اعلام نکرد اما در پشت عکس این پیام را یادداشت کرده بود: این خانواده فضانورد دوک از کره زمین است. فرود آمده روی کره ماه در آوریل ۱۹۷۲٫ احتمالا این عکس پس از گذشت بیش از ۴۰ سال حضور در سطح ماه از بین رفته است.

منبع : پایگاه خبری تحلیلی پارسینه
ارسال دیدگاه