کد خبر : 5491

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۳ زمان : ۶:۳۴

عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

خانه‌ها مدت‌هاست دیگر از مفهوم چهاردیواری برای سکونت فراتر رفته‌اند و طراحی ساختارشان فرصتی برای هنرنمایی آرشیتکت‌ها شده است، «عجیب‌ترین ساختمان‌های دنیا» شاید گزارشی وسوسه‌برانگیز باشد برای کسانی که دوست دارند بدانند ایده‌های هیجان‌انگیز معماری تا کجا قابلیت پیوستن به واقعیت را دارند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در این گزارش با ساختمان‌های معروفی […]

خانه‌ها مدت‌هاست دیگر از مفهوم چهاردیواری برای سکونت فراتر رفته‌اند و طراحی ساختارشان فرصتی برای هنرنمایی آرشیتکت‌ها شده است، «عجیب‌ترین ساختمان‌های دنیا» شاید گزارشی وسوسه‌برانگیز باشد برای کسانی که دوست دارند بدانند ایده‌های هیجان‌انگیز معماری تا کجا قابلیت پیوستن به واقعیت را دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در این گزارش با ساختمان‌های معروفی از جای‌جای جهان آشنا می‌شوید که هریک به‌گونه‌ای نماد خلاقیت و شگفتی در هنر معماری هستند:

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

هلیوتروپ

«هلیوتروپ»

«هلیوتروپ» اولین خانه از نسل خانه‌های دوست‌دار محیط زیست در دنیا است که توسط «رولف دیش» در آلمان طراحی شد.

این آرشیتکت آلمانی «هلیوتروپ» را در سال ۱۹۹۴ برای سکونت خود ساخت. این خانه با استفاده از نیروهای طبیعی، حتی بیش از نیاز خود انرژی تولید می‌کند و هیچ هزینه‌ای برای ساکنانش ندارد.

«هلیوتروپ» می‌چرخد و نور خورشید را دنبال و جذب می‌کند و در حداکثر میزان ممکن انرژی نوری و گرمایی خورشید را در روزهای آفتابی ذخیره می‌کند. این خانه دوست‌دار طبیعت به سیستم تصفیه‌ی آب مجهز است و کود طبیعی برای گیاهان تولید می‌کند.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

متئورا

«متئورا»

این ساختمان بزرگ‌ترین صومعه ارتودوکس‌های شرقی در کوهستان پیندوس یونان است که شامل شش دیر می‌شود. همه این دیرها روی ستون‌هایی صخره‌ای بنا شده‌اند.

نام «متئورا» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. برای راه پیدا کردن به این صومعه باید از پله‌هایی که روی صخره‌ها کنده شده‌اند، عبور کرد. براساس تحقیقات انجام‌شده، این پلکان صعب‌العبور بر اثر زلزله‌ها و تغییرات آب‌وهوایی در مدت ۶۰ میلیون سال گذشته شکل گرفته است.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

خانه‌ی لاغر

«خانه لاغر»

اگر می‌خواهید همسایه‌های‌تان را آزار دهید‌، «خانه لاغر» فکر خوبی است! این خانه که در شمال بوستون واقع است، در اصل به انگیزه‌ی کینه‌ورزی با همسایه‌ها بنا شد و اکنون یکی از باریک‌ترین خانه‌ها در دنیا است.

با این‌که مدرک مستدلی درباره‌ی دلیل ساخته شدن این خانه در دست نیست، شنیده‌ها حاکی از آن است که فردی با انگیزه‌ی انتقام و برای مانع شدن از ورود نور و هوا به داخل ساختمان همسایه‌اش، این خانه را ساخت.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

راموت پولین

آپارتمان‌های‌ «راموت پولین»

این آپارتمان‌ها با طراحی خیره‌کننده‌شان از شاهکارهای معماری ایرلند محسوب می‌شوند. معماری لهستانی به نام «زوی هکر» این بنا را ساخته است. وقتی برای اولین‌بار به «راموت پولین» نگاه می‌کنید، تصور می‌کنید این ساختمان زلزله‌زده است و بخش‌هایی از آن فروریخته است.

ساختار این آپارتمان‌ها به کندوی زنبور عسل شباهت دارد. این بنا که بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ ساخته شده، شامل ۷۲۰ واحد آپارتمان می‌شود. نام این آپارتمان‌ها در فهرست عجیب‌ترین ساختمان‌های جهان قرار دارد.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

خانه رقصان

«خانه رقصان»

این خانه رقصان با سبک غیرمعمول معماری‌اش بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ در جمهوری چک بنا شد. این خانه به نام «فرد و فینگرز» که برگرفته از نام دو رقاص معروف است، هم شهرت دارد.

«ولادو میلونیک» معمار کُروات چکی با همکاری «فرانک گری» کانادایی – آمریکایی طرح این خانه را ریخت.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

خانه مکعبی

«خانه مکعبی»

چندین مکعب روی ساختمان اصلی به شکلی قرار گرفته‌اند که انگار سقف خانه هستند. این خانه‌های هلندی توسط «پیت بلوم» طراحی شده‌اند.

هریک از این مکعب‌ها شبیه یک درخت است و مجموعه‌ آن‌ها بیشه‌ای را در دل شهر به‌وجود آورده است. تاریخ ساخت این بنا سال ۱۹۹۷ است. این ساختمان سه طبقه نشان می‌دهد که حتی خانه‌های با ساختار مورب هم قابل سکونت هستند.

در طبقه نخست خانه مکعبی، اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار دارد. از پله‌ها که بالاتر بروید، به دو اتاق خواب و سرویس حمام و دستشویی می‌رسید. برخی از این خانه‌ها در طبقه سوم یک حیاط کوچک هم دارند.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

خانه‌ متغیر

«خانه متغیر»

«راس راسل» صاحب خانه‌ی متغیر در سوفولک انگلیس است. این خانه شگفت‌انگیز که توسط طراحی اهل لندن ساخته شده‌، می‌تواند با توجه به خلق و خوی شما تغییر شکل دهد‌! به‌طور مثال می‌توانید سقف آن را جدا کنید و در بخش‌های دیگر ساختمان به کار گیرید تا طراحی جدیدی به محل زندگی‌تان ببخشید.

ایده «خانه متغیر» آنقدر رویایی و جذاب است که دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

والدز پریل

ساختمان «والدز پریل»

«والدز پریل» ساختمانی رنگارنگ در آلمان است که توسط هنرمندی اتریشی ساخته شده است. ایده ساخت این خانه بی‌نظیر در دهه ۱۹۹۰ شکل گرفت؛ اما ساخت آن در سال ۲۰۰۰ تکمیل شد.

در کل ۱۰۵ واحد آپارتمان در این مجتمع مسکونی وجود دارد. بیش از ۱۰۰۰ پنجره در ساختمان «والدز پریل» وجود دارد که هریک با چارچوب و دسته‌ای متفاوت طراحی شده‌اند.

 عجیب‌ترین خانه‌های دنیا

خانه سنگی
ارسال دیدگاه