کد خبر : 523777

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۸ زمان : ۸:۰۰

عارف: نیازی نیست دولت به همه انتقادات پاسخ دهد

فارس : محمدرضا عارف چهارشنبه شب در دیدار عمومی خود با مردم، که در سالن همایش‌های روزبه بیمارستان آیت‌الله موسوی برگزار شد، مردم زنجان را شهر پیشرو در همه امور دانست و اظهار داشت: مسئولان باید قدرشناس این مردم باشند. وی سالروز عملیات مرصاد و یاد و نام شهدای انقلاب و جنگ را گرامی داشت […]

فارس : محمدرضا عارف چهارشنبه شب در دیدار عمومی خود با مردم، که در سالن همایش‌های روزبه بیمارستان آیت‌الله موسوی برگزار شد، مردم زنجان را شهر پیشرو در همه امور دانست و اظهار داشت: مسئولان باید قدرشناس این مردم باشند.

وی سالروز عملیات مرصاد و یاد و نام شهدای انقلاب و جنگ را گرامی داشت و با اشاره به افتتاح شعبه بنیاد امید ایرانیان اضافه کرد: این بنیاد یک سازمان مردم‌نهاد است که قرار است به عنوان اتاق فکر عمل کند.

وی تدوین برنامه‌های توسعه‌ استانی و بررسی مسائل و مشکلات خاص را از جمله اهداف بنیاد امید ایرانیان عنوان کرد و گفت: تقویت همگرایی و تعامل بین فعالان از دیگر اهداف تبیین‌شده برای این بنیاد است.

عارف انقلاب ایران را یک انقلاب مردمسالاری دینی اعلام کرد و گفت: باید به همه جنبه‌های انقلاب اسلامی ایران توجه شود.

وی با تاکید بر لزوم تغییر نگاه دولت‌ها در مورد نهادهای مردمی بیان داشت: دولت در این حوزه باید نقش تسهیل‌گری داشته باشد.

موسس بنیاد امید ایرانیان با تشریح روند چگونگی شکل‌گیری این بنیاد از سال ۸۴ افزود: مجوز فعالیت این بنیاد در تهران در سال ۸۶ صادر شد ولی برای فعالیت استانی در دولت گذشته مجوزی صادر نشد تا اینکه دولت مستقر در اواخر سال ۹۲ این مجوز را صادر و فعالیت استانی بنیاد از فروردین سال گذشته آغاز شد.

وی با بیان اینکه چهار شعبه استانی بنیاد امید ایرانیان قبلا افتتاح شده بود، بیان داشت: با دو افتتاح صورت گرفته تعداد این شعبات استانی به ۶ شعبه رسیده که زنجان یکی از این افتتاح‌ها بوده است.

عارف اخلاق‌گرایی، خرد جمعی و عقلانیت را از رویکردهای بنیاد امید ایرانیان عنوان کرد و گفت: با توجه به نتیجه بخش بودن این رویه در سال ۹۲، این مسیر باید ادامه یابد.

وی با بیان اینکه جوانان اصلاح طلب در انتخابات سال ۹۲ بزرگان را به جلو هل دادند، ابراز داشت: در اوج دوره بی انگیزگی بزرگان اصلاحات این جوانان بودند که پای کار آمده و بزرگان را به حرکت واداشتند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نتیجه بخش بودن انتخاب مردم ایران در مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: نتیجه این مذاکرات در تغییرات روی داده در منطقه هم متبلور شده است که تغییر موضع یکی از کشورها در قبال داعش یکی از آنها است.

نیازی به پاسخگویی به همه انتقادها توسط دولت نیست

وی با تقدیر از همه افرادی که برای مذاکرات هسته‌ای تلاش کرده‌اند، به دولت توصیه کرد، نیازی به پاسخگویی به همه انتقادات نیست چرا که دلواپسی دلواپسان قابل درک است و باید فضای نقد و انتقاد در جامعه باز باشد.

عارف تنها توصیه خود به دلواپسان را رعایت انصاف اعلام کرد و بیان داشت: دولت با استفاده از شرایط بعد از مذاکرات می‌تواند با توجه به داخل به نیازها و وعده‌های انتخاباتی پاسخ دهد.

وی با تاکید بر پذیرش تغییرات ناشی از انتخابات سال ۹۲ توسط رقیبان انتخاباتی ادامه داد: آنچه در این میان باید متوجه بود غیرقابل باور بودن این تغییرات برای آنها است.

عضو مجموع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر پیگیری تغییرات آغاز شده از سال ۹۲ افزود: تقویت حضور مردم در انتخابات پیش رو باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ترجیح منافع ملی بر منافع گروهی و جناحی را از دیگر توصیه‌های خود به فعالان سیاسی و انتخاباتی عنوان کرد و گفت: حال که از نظر ما راه‌حل مشکلات کشور گفتمان اصلاح‌طلبی است باید برای حاکمیت آن برنامه‌ریزی کرد.

عارف با تاکید بر لزوم اجماع درونی برای انتخابات پیش رو بیان  داشت: این اجماع ثابت می‌کند که موفقیت سال ۹۲ اتفاقی نبوده و گفتمان اصلاح‌طلبی ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه هر کس امکان حضور در انتخابات را دارد باید وارد انتخابات شود، ابراز داشت: کسب اجماع برای این انتخابات اولویت دارد ولی نحوه آن باید به صورت بومی عملیاتی شود.

موسس بنیاد امید ایرانیان با مهم دانستن برگزاری باشکوه انتخابات پیش رو تاکید کرد: دولت با پاسخگویی به مطالبات، اندک شک باقیمانده برای اثبات ظرفیت‌ها و توانمندی انقلاب ایران را برطرف خواهد کرد تا نقش کشور و انقلاب ما بیشتر شناسانده شود.

همچنین غلامرضا شیخی که به نمایندگی از ایثارگران در این جلسه شرکت کرده بود بر پایبندی بر خون شهدا و ایثارگران و شهدا تاکید کرد و اظهار داشت: رفقا فکر بد نکنند تا با عناوین مختلف ما را از صحنه بیرون کنند ما پیرو رهبر هستیم و ضد انقلاب نیستیم و قانون اساسی را بالاترین سند رسمی کشور می‌دانیم.

وی پست‌ها و مدیریت‌ها را در حال گذر دانست و افزود: آنچه که برای همیشه تاریخ بر تارک ایران خواهد درخشید خون شهدا و ایستادگی خانواده‌های شهدا و ایثارگران است.

همچنین رسول بیات رئیس شورای بنیاد امید ایرانیان استان زنجان در این دیدار اندیشه سیاسی منطبق بر عقلانیت را مورد تقدیر قرار داد و گفت: معروف است که انسان‌ها به دلایل مختلف از جمله منفعت و فضیلت به دیگران ابراز علاقه می‌کنند ولی همه بدانند که مبنای دوستی بین علاقمندان به عارف منطبق با فضیلت است.

وی با اشاره به جابه‌جایی صورت گرفته در برنامه افتتاح دفتر بنیاد امید ایرانیان شعبه زنجان افزود: دلیل این جابه‌جا‌یی روز هشتم مرداد ماه یعنی روز گرامیداشت سهروردی است که بنا است مراسمی به یاد او برگزار شود.

بیات با متعدد دانستن نقش‌های اجتماعی برای انسان‌ها ادامه داد: وارد شدن در فعالیت اجتماعی یکی از این نقش‌ها است.

همچنین حجت‌الاسلام علی حیدری یکی از فعالان ستاد روحانی در این دیدار به رای ۶۲ درصدی مردم شهرستان طارم به روحانی اشاره کرد و گفت: این آرا در بین شهرستان‌های استان رتبه نخست را داشته است.

وی به نتیجه مطلوب انتخاب مردم در سال ۹۲ اشاره کرد و بیان داشت: تصمیمات اتخاذی دولت به حل مشکل تحریم و توقف رشد تورم انجامیده است.

حیدری با تاکید بر قابل توجه بودن حل مشکلات اقتصادی افزود: توجه به مسائل نباید دستاورد مهم دیگر را یعنی شناخت مردم ایران از معضلی به نام پوپولیسم را به فراموشی سپارد.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های انجام شده در کشورهای مقتدر و مهد دموکراسی برای پیشگیری از قدرت گرفتن تفکر پوپولیسم تاکید کرد: این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که آنها هم از تفکر پوپولیستی وحشت دارند چرا که انتخابات در این کشورها به غیر از چند کشور از جمله فرانسه از طریق پارلمان‌ها انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۹۰ درصد از کارها در ایران طی قرن معاصر آزمون و خطا بوده است، بیان داشت: ایران در سه مرحله اقدامات خود را با کشورهایی مانند ژاپن و مالزی برای توسعه آغاز کرد ولی در همه آنها از این کشورها عقب مانده است.

 

ارسال دیدگاه