کد خبر : 524183

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۳ زمان : ۲۱:۰۰

طرح جدید آمریکا برای حمایت از اعراب مقابل ایران

جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مقامات عرب در دوحه از همکاری های امنیتی، نظامی و سیاسی در راستای حفظ ثبات و امنیت منطقه  و بکارگیری طرح  های جدید سخن گفت. بر پایه این گزارش؛ مسئله توافق هسته ای و نگرانی های موجود در این باره از موضوعاتی بود که بر گفتگوی اعراب […]

جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مقامات عرب در دوحه از همکاری های امنیتی، نظامی و سیاسی در راستای حفظ ثبات و امنیت منطقه  و بکارگیری طرح  های جدید سخن گفت.

بر پایه این گزارش؛ مسئله توافق هسته ای و نگرانی های موجود در این باره از موضوعاتی بود که بر گفتگوی اعراب با  جان کری در دوحه سایه انداخته بود.

در این باره خالد العطیه وزیر خارجه قطر گفت: «جان کری به ما اجازه داد تا از یک نظارت مستمر بر ایران اطلاع کامل داشته باشیم. کشورهای عربی در نهایت خواستار ممنوعیت سلاح های هسته ای در کل خاورمیانه هستند.»

جان کری هم در این رابطه گفت: «آمریکا برای برطرف کردن نگرانی اعراب از توافق هسته ای، به همکاری های امنیتی و طرح های جدید مانند تبادل اطلاعات و آموزش نیروهای ویژه به منظور بروز رسانی تاکتیک ها همکاری خواهد کرد.»

جان کری در ادامه خاطرنشان کرد: «برای مقابله با تهدیدهای ایران، واشنگتن با اعراب در جهت تسریع روند فروش سلاح های راهبردی همکاری خواهد کرد. همچنین سامانه های موشک بالستیک را برای ارتش اعراب پیشرفته تر خواهیم کرد.»

در این میان اعراب از جان کری خواستند تا در کنار این همکاری ها و همانگی ها تلاش خود را برای ممانعت از نفوذ ایران در منطقه متمرکز کند.

در این باره هم وزارت خارجه آمریکا گفته توافق هسته ای با ایران ضمانت استقرار ثبات و امنیت در منطقه را خواهد کرد و همکاری با کشورهای خلیج {فارس} را بیش از گذشته بیشتر خواهد کرد.

روزنامه الشرق الاوسط
ارسال دیدگاه