کد خبر : 527671

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ زمان : ۸:۰۰

صاعقه قدرت

نخستین خودروهای برقی قرن نوزدهم معرفی شدند. اگرچه با تولید انبوه خودروهای اختراق داخلی، تولید خودروهای برقی با کاهش چشمگیری مواجه شد، اما پس از وقوع بحران انرژی، در دهه ۷۰ و ۸۰ بار دیگر موضوع خودروهای برقی برای مقابله با این بحران مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت. البته استقبال از این خودروها […]

نخستین خودروهای برقی قرن نوزدهم معرفی شدند. اگرچه با تولید انبوه خودروهای اختراق داخلی، تولید خودروهای برقی با کاهش چشمگیری مواجه شد، اما پس از وقوع بحران انرژی، در دهه ۷۰ و ۸۰ بار دیگر موضوع خودروهای برقی برای مقابله با این بحران مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت. البته استقبال از این خودروها در نهایت به تولید انبوه و ایجاد بازار رقابتی برای خودروهای برقی منجر نشد. کاهش قابل توجه آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای از مهم ترین مزیت های خودروهای برقی است.

ماشین صاعقه قدرت

رقیبی تـایـوانی در جمع خودروهای برقی

از آنجا که در دنیای امروز خودروهای الکتریکی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است، بسیاری از شرکت هایی که حتی سابقه ای در دنیــای خودروسازی نداشته اند نیز در این راه قدم گذاشته اند. تسلا نشان داد شرکت های نوپا در حوزه خودروسازی می توانند در کنار ارائه راهکارهایی برای شارژ این خودروها در تولید خودروهای الکتریکی موفق باشند و این انگیزه موجب شد حتی شرکت هایی مانند اپل نیز به موضوعاتی مانند تولید خودروهای هوشمند و خودروهای الکتریکی نیم نگاهی داشته باشند. در نمایشگاه خودروی فرانکفورت که شرکت های بزرگ خودروسازی آلمان، ژاپن و آمریکا همه ساله آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید عموم به نمایش می گذارند، امسال شرکت های نوپایی حضور داشتند که با دستی پر در این نمایشگاه حضور داشتند و این یکی از جذابیت های همیشگی نمایشگاه خودروی فرانکفورت است. یکی از این شرکت های نوپا، شرکت خودروسازی تاندر پاور (Thunder Power) بود که در نمایشگاه امسال بسیار مورد توجه قرار گرفت.

مهندسان این شرکت تایوانی از ساخت یک خودروی برقی خبر داده اند که موجب شگفتی و حیرت کارشناسان صنعت خودرو در سطح دنیا شده است. شاید به نظر برسد این خودرو حریف قدرتمندی برای خودروهای معرفی شده از سوی شرکت های خودروسازی نام آشنا و مطرح در سطح جهانی نباشد.

اگرچه تسلا موتورز، آئودی و پورشه از برندهای مطرح خودروسازی در سطح دنیا هستند که در زمینه طراحی و ساخت خودروهای برقی سابقه ای چند ساله دارند، اما بررسی فنی این خودرو تازه وارد به دنیای خودروهای الکتریکی نیز حاکی از آن است که این خودرو نه چندان آشنای تایوانی نیز از نظر فنی چیزی از رقبای سرسخت خود در این زمینه کم ندارد.

خودرویی مجهز به فناوری

همزمان با برگزاری نمایشگاه خودروی فرانکفورت، شرکت خودروسازی شرق آسیا از یک خودروی برقی به عنوان رقیبی برای تسلا رونمایی کرده است. این شرکت خودروسازی تایوانی از خودروهای الکتریکی با ظاهری بسیار جذاب رونمایی کرده و از ورود این خودروی الکتریکی به بازار تا سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داده است.

ادعاهای بزرگی درباره این خودروی سدان مطرح شده است. اگرچه بسیاری از کارشناسان بر این باورند تا وقتی این گفته ها تائید نشده باشد باید با اندکی احتیاط درباره خصوصیات و ویژگی های این خودرو سخن گفت. در مدل سدان این خودروی الکتریکی، دیفرانسیل خودرو در قسمت عقب قرار دارد. این مدل می تواند به موتوری با قدرت ۳۰۸ یا ۴۲۹ اسب بخار مجهز شود. صفر تا ۱۰۰ این خودرو حدود ۵ ثانیه برآورد شده است. حداکثر سرعت این خودرو حدود ۲۵۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. این شرکت خودروسازی دامنه مسافت خودروهای الکتریکی را ۶۵۰ کیلومتر اعلام کرده که قابل توجه است. بخشی از برتری این خودرو به دلیل به کارگیری باتری با ظرفیت بالاست.

خودروهای برقی تایوانی تاندر پاور به باتری ۱۲۵ کیلووات ساعت مجهز است که گفته می شود این براساس فناوری منحصربه فرد باتری لیتیومی با تراکم انرژی بالا ساخته شده است. شرکت تایوانی سازنده وعده داده است با کمی تغییر شاید بتوان آن را روی نسخه های اسپرت کوچک تر، بزرگ تر یا حتی روی SUV نیز تولید کرد.

ظاهری زیبا و فریبنده

آنچه در نگاه اول بیش از هر ویژگی دیگری در این خودرو به چشم می خورد، ویژگی های ظاهری است. براساس اخبار اعلام شده از سوی کارشناسان بخش طراحی این شرکت خودروسازی، خودروی تاندر پاور با اقتباس از طرح های استودیو طراحی ایتالیایی زاگاتو ارائه شده است.

بهره گیری از عناصر گرد و منحنی در طراحی این خودرو موجب شده از دیدگاه زیباشناختی، خودرویی منحصربه فرد به نظر برسد. وجود دایره های هم مرکز کرومی در پنجره جلوی خودرو در طراحی شکل ظاهری آن نقش بسیار مهمی داشته است. چراغ های عقب و جلوی خودرو نیز به شیوه ای ابتکاری در شکاف های کوچک قرار گرفته است.

شارژ خودرو در ۳۰ دقیقه

تاندر پاور،خودروی لوکسی است که از سوی یک شرکت تایوانی و براساس طرح ارائه شده از سوی طراحان یک شرکت ایتالیایی تولید شده است. البته طراحی داخلی این خودرو را یک شرکت مهندسی آلمانی به عهده داشته و براساس ویژگی ها و ساختار فنی می توان آن را یک محصول منحصربه فرد دانست. این خودرو به یک موتور قدرتمند مجهز است و قیمت تقریبی آن حدود ۶۳ هزار دلار (حدود ۲۲۰ میلیون تومان) عنوان شده است. کابین این خودرو به امکانات کاملی مجهز شده و همه لوازم داخل خودرو چرمی و داشبورد آن از جنس چوب واقعی است. پنل داشبورد میانی به صفحه نمایش بزرگی اختصاص دارد که همه اطلاعات برای کار با خودرو روی این صفحه به نمایش درمی آید و با استفاده از این سیستم همه امکانات آن با دقت کنترل می شود.

635796648563439005 صاعقه قدرت

این خودرو با هر بار شارژ کامل باتری، مسافتی بیش از ۵۶۰ کیلومتر را طی می کند. مجهز بودن این خودروی الکتریکی به پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا موجب شده با ۳۰ دقیقه شارژ بتواند مسافتی معادل ۳۰۰ کیلومتر را طی کند. اگر خودرو برای مدت زمان یک ساعت شارژ شود باتری ها کاملا شارژ می شود که این به دلیل بهره گیری از سیستم شارژ سریع است، اما اگر برای شارژ خودرو از شارژرهای استاندارد استفاده شود شارژ کامل خودرو بیش از شش ساعت به طول خواهد انجامید.

این شرکت خودروسازی قصد دارد پس از معرفی این خودرو در بازار اروپا در سال ۲۰۱۷، این خودرو را به بازار چین ارائه کند. ارائه این خودرو در بازار آمریکا از دیگر برنامه های موردنظر این شرکت خودروسازی تایوانی است.

صاعقه قدرت در میدان رقابت

نسخه مسابقه ای این خودرو به ظاهری شبیه نیسان Z370 طراحی شده است که برجستگی خاص جلوی خودرو آن را متمایز می کند. این خودرو از سیستم تعلیق بهره برده و به یک موتور برقی با قدرت هزار اسب بخار مجهز شده و چهار چرخ متحرک دارد. در مدل مسابقه ای آن، گلگیرها عریض تر است و وجود ساختار باله ای شکل در این خودرو موجب شده شرایط رانندگی در مقایسه با مدل های دیگر اندکی متفاوت باشد.

ارسال دیدگاه