کد خبر : 532026

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۶ زمان : ۸:۲۱

شهریه گران‌ترین مدرسه غیردولتی کشور

مرضیه گُرد معاون وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم افتتاح اولین نمایشگاه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ویژه مدارس غیردولتی که امروز (۲۵ آذر) در محل تالار بعثت کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به وجود حدود ۱۲ هزار مدرسه غیردولتی در سطح کشور گفت: این مدارس بصورت متفاوتی در سطح کشور تقسیم شده‌اند. گُرد اظهار […]

مرضیه گُرد معاون وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم افتتاح اولین نمایشگاه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ویژه مدارس غیردولتی که امروز (۲۵ آذر) در محل تالار بعثت کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به وجود حدود ۱۲ هزار مدرسه غیردولتی در سطح کشور گفت: این مدارس بصورت متفاوتی در سطح کشور تقسیم شده‌اند.

گُرد اظهار کرد: در هر استان به تناسب وضعیت اجتماعی و اقتصادی و نیز وجود خیرین، مدارس غیردولتی شکل می‌گیرد و در حال حاضر ما هم مدارس خیری غیردولتی داریم و هم مدارسی که صرفا مردمی غیردولتی هستند که تابع قانون تاسیس مدارس غیردولتی هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس قانون مدارس غیردولتی باید الگویی برای شهریه این مدارس تنظیم شود، گفت: متناسب با فضا، امکانات و تعداد دانش آموزان و معلمین شهریه این مدارس تعیین و توسط شورای نظارت استان تصویب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته یک پایه شهریه برای هر مدرسه تعیین می‌شد که با افزایش ضریب، هرساله شهریه تعیین می‌شد که این امر موجب شده بود تا با افزایش ضریب، مدارسی که با پایه شهریه بالا ایجاد شده بودند افزایش قیمت بسیار داشته و از طرفی مدارسی که پایه شهریه پایین داشتند با افزایش ضریب نتوانند حتی از عهده مخارج پرسنل خود برآیند.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: این امر موجب شد تا از دو سال پیش الگوی شهریه جدید با همفکری موسسان و کارشناسان وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ریزی و در شورای نظارت مرکزی وزارت آموزش و پرورش مصوب و ابلاغ شد.

وی اظهار کرد: بر اساس این الگو هفت آیتم در تعیین میزان شهریه مدارس غیردولتی از جمله فضای مدرسه و امکانات و سطح تحصیلات و سابقه معلمان لحاظ می‌شود.

این مسئول افزود: با توجه به این مسئله دیگر نمی‌توان گفت مثل گذشته رقم شهریه همه مدارس یک استان قیمت یکسانی دارد که با افزایش ضریب بالا می‌رود.

گُرد در خصوص افزایش قیمت شهریه مدارس غیر دولتی در سال جاری نیز گفت: این افزایش قیمت متفاوت بوده و در برخی مدارس حتی ما کاهش شهریه هم داشته‌ایم، اما متناسب با آیتم‌های الگوی شهریه، بین دو تا ۱۵ درصد افزایش شهریه داشته‌ایم.

رییس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش گرانترین شهریه مدارس غیردولتی کشور را هشت میلیون تومان عنوان کرد و افزود: این حداکثر شهریه مدارس غیردولتی در کشور است که مربوط به برخی مدارس پیش دانشگاهی در تهران است.

وی در خصوص شنیده‌ها از شهریه‌های بیش از ۱۰ میلیون تومانی مدارس غیردولتی در کشور گفت: بر اساس خدمات ویژه‌ای که مدارس غیردولتی در فوق برنامه‌های خود ارائه می‌دهند، در صورت اجازه آموزش و پرورش درصد و میانگینی به شهریه مدارس اضافه می‌شود، اما پرداخت این بخش از افزایش شهریه برای دانش آموزان اختیاری است که می‌ توانند با شرکت در برنامه‌ها آن را پرداخت کنند و یا با عدم حضور، این بخش از شهریه را پرداخت نکنند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )
ارسال دیدگاه