کد خبر : 4356

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ زمان : ۱۴:۴۷

شناسایی تاثیر آب‌وهوا بر زبان‌های مختلف

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، دانشمندان دریافتند، رطوبت در مناطق مختلف ممکن است بر شیوه‌ای که زبان‌ها در آنجا تکامل یافته، تاثیر بگذارد. آن‌ها با بررسی ۳۷۰۰ زبان مختلف دریافتند که زبان‌ها با آهنگ پیچیده‌تر مانند زبان کانتونی که از یک یا دو آهنگ متضادتر برای معنی دادن به کلمات استفاده می‌کنند، بیشتر در […]

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، دانشمندان دریافتند، رطوبت در مناطق مختلف ممکن است بر شیوه‌ای که زبان‌ها در آنجا تکامل یافته، تاثیر بگذارد.

آن‌ها با بررسی ۳۷۰۰ زبان مختلف دریافتند که زبان‌ها با آهنگ پیچیده‌تر مانند زبان کانتونی که از یک یا دو آهنگ متضادتر برای معنی دادن به کلمات استفاده می‌کنند، بیشتر در مناطق مرطوب‌تر جهان رخ می‌دهند.

زبان‌های با آهنگ ساده‌تر مانند بسیاری از زبان‌های اروپایی از جمله انگلیسی، در مناطق خشک‌تر مانند مناطق سرد شمالی یا بیابان‌های خشک یافت می‌شوند.

به گفته محققان، دلیل این امر آن است که تنفس هوای خشک می‌تواند تارهای صوتی را خشک و عاری از آب کرده و کشسانی آن را کم کند که در نهایت منجر به سخت‌تر شدن تولید آهنگ‌های پیچیده در کلمات می‌شود.

در عوض زبان‌هایی که در این مناطق تکامل می‌یابند، دارای گام مبهم و شدت متغیر هستند.

تصور می‌شود که بیشتر زبان‌های اروپایی از یک زبان اجدادی مشترک موسوم به پروتو هند و اروپایی نشات گرفته‌اند که ۶۰۰۰ سال پیش توسط ساکنان استپ نسبتا خشک پونتک در شمال دریای سیاه استفاده می‌شده است.

این آب‌وهوای خشک ممکن است به تکامل زبان‌های غیرنواختی منجر شده باشد که امروزه وجود دارند.

محققان با بررسی بر روی ۳۷۰۰ زبان مختلف دریافتند که ۶۲۹ زبان با آهنگ پیچیده وجود داشته که بیشتر در مناطق استوایی در آفریقا و جنوب شرق آسیا و همچنین در برخی مناطق مرطوب شمال آمریکا، آمازون و گینه نو مورد استفاده‌اند.

زبان‌هایی مانند ویتنامی، برمه‌ای، همه زبان‌های چینی و بیشتر زبان‌های جنوب آفریقا مانند نیجریه‌ای و کنگویی، نواختی محسوب می‌شوند.

زبان‌هایی مانند مغولی، مصری و تبتی، همه در آب‌وهوای خشک تر ایجاد شده‌اند.

تارهای صوتی انسان – دریچه‌ای ارتعاشی که جریان هوای ریه‌ها را خرد می‌کند – برای ایجاد کلام باید از طول منعطف شده و برای تنظیم آهنگ و گام صدا تحت فشار قرار بگیرد.

تصور می‌شود که این امر دلیل سخت بودن یادگیری برخی زبان‌ها در ابتدا باشد که در آن‌ها باید عضلات کنترل‌کننده تارهای صوتی را برای تلفظ صدای جدید تمرین داد.

در صورت صحیح بودن نتایج این پژوهش، ساکنان مناطق با آب‌وهوای خشک احتمالا به سختی بتوانند صداهای مورد نیاز برای تلفظ کلمات زبان‌های نواختی را تولید کنند.

نتایج این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه