کد خبر : 531464

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۶ زمان : ۱۸:۰۰

شمخانی: بخشهایی از گزارش آمانو ناقص، غیرقابل‌قبول و مردود است

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار پیش از ظهر امروز با علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان گفت: رشد نگران کننده تهدیدات تروریستی در جهان، ضرورت توجه به ریشه‌های شکل‌گیری و توسعه این پدیده شوم و همکاری صادقانه جامعه بین الملل برای مقابله با تروریسم را اجتناب ناپذیر نموده […]

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار پیش از ظهر امروز با علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان گفت: رشد نگران کننده تهدیدات تروریستی در جهان، ضرورت توجه به ریشه‌های شکل‌گیری و توسعه این پدیده شوم و همکاری صادقانه جامعه بین الملل برای مقابله با تروریسم را اجتناب ناپذیر نموده است.

علی شمخانی با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان گفت، اگرچه این گزارش در پاره‌ای موارد ناقص، غیر قابل قبول و مردود است لیکن بندهایی از آن ضمن تأیید عدم انحراف در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی به‌صورت صریح نشان دهنده باطل بودن ادعاها و اتهاماتی است که طی ۱۱ سال گذشته از سوی برخی کشورها در این زمینه مطرح می‌گردید.

وی اعتراف آژانس به حقانیت جمهوری اسلامی را دیرهنگام و فاصله گرفتن از رویکرد سیاسی عنوان کرد و اظهار داشت: با انتشار این گزارش، هیچ دلیل حقوقی، فنی و قانونی برای بسته نشدن مسایل گذشته مربوط به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

وی با ابراز تأثر از شهادت شمار زیادی از شهروندان لبنان در عملیات‌های تروریستی خاطرنشان ساخت؛ تا زمانی که حمایت مالی سازمان یافته از گروههای تکفیری پایان نیابد و مرزها برای ارسال سلاح برای آنها باز باشد، همچنان غیرنظامیان قربانی خواهند شد.

دریابان شمخانی نقش ارتش و نیروهای حزب‌الله لبنان را در تأمین امنیت برای لبنان به‌ویژه در برابر تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است، ممتاز دانست و تأکید کرد: رویکرد صحیح مقاومت لبنان در مقابله با جریان‌های تکفیری در خاک سوریه موجب کاهش زمینه‌های نفوذ و عملیات جریان‌های افراطی در لبنان گردیده و امیدواریم ادامه این روند باعث امنیت آفرینی بیشتر برای لبنان گردد.

شمخانی افزود: امروز درستی و حقانیت محور مقاومت ــ که از ابتدا مقابل این فتنه ایستاد و ماهیت خبیث گروه‌های تروریستی را که به اسم مقابله با دولت سوریه در حال قتل‌عام مردم بودند ــ بیش از پیش آشکار شده است.

وی قطع شبکه‌های ماهواره‌ای المنار و المیادین لبنان را که اقدام به افشای ماهیت تروریسم و ترسیم حقایق می‌نمودند محکوم کرد و گفت؛ ایجاد مانع برای آزادی بیان در تناقض با ادعاهای کشورهای مدعی حقوق بشر است.

نماینده مقام معظم رهبری تصریح کرد: خلأ سیاسی در لبنان وضعیت شکننده‌ای را پیش روی این کشور قرار داده است و امیدواریم با وحدت و درایت سران گروه‌های سیاسی فردی مناسب که منافع ملی لبنان و جبهه مقاومت را تأمین نماید برای عبور از این بحران انتخاب شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور را با توجه به فراهم بودن زمینه‌ها و ظرفیت‌های گسترده موجود خواستار شد.

علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان نیز در این دیدار با اشاره به فرصت‌های همکاری اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد؛ جمهوری اسلامی ایران شریک راهبردی ماست و ما علاقه‌مند به گسترش سطح روابط هستیم.

وی افزود: قطع مسیرهای حمایت مالی از گروه‌های تروریستی برای مقابله با آنان ضروری است و این مسئله با همکاری میان همه کشورها امکان پذیر است.

منبع : خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه