کد خبر : 513757

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ زمان : ۱۳:۳۰

شغل عجیب مرد ماری

واوا سورش ۴۰ ساله یکی از افرادیست که برای حفاظت از محیط زیست تلاش بسیاری می کند. او دوستی دیرینه ای با مارهای سمی و خطرناک دارد. ماموریت سورش در زندگی عشق ورزیدن و حفاظت از یکی از کشنده ترین موجودات روی زمین است. او تاکنون ۳۰ هزار مار را از مرگ نجات داده است. […]

واوا سورش ۴۰ ساله یکی از افرادیست که برای حفاظت از محیط زیست تلاش بسیاری می کند. او دوستی دیرینه ای با مارهای سمی و خطرناک دارد. ماموریت سورش در زندگی عشق ورزیدن و حفاظت از یکی از کشنده ترین موجودات روی زمین است. او تاکنون ۳۰ هزار مار را از مرگ نجات داده است. استعداد عجیب و علاقه سورش به این کار باعث شده تا خیلی ها او را به نام مرد ماری بشناسند. این شهرت عجیب و غریب باعث شده تا مردم جنوب هندوستان هروقت با یک مار سمی در خانه یا محل  کارشان مواجه می شوند برای نجات و دورکردن مار، سورش را خبر کنند.

3397158 678 شغل عجیب مرد ماری

سورش که در خانواده فقیری متولد و بزرگ شده است دید کاملا متفاوتی نسبت به مارها دارد. او می گوید که این خزندگان مهربان و دوست داشتنی هستند ضمن این که همیشه به توجه و حمایت انسان ها نیاز دارند. مارها از کودکی بخشی از زندگی سورش را تشکیل می دادند.
سورش درباره لقبی که مردم به او داده اند یعنی مرد ماری می گوید: «من واقعا نمی دانم چگونه به مارها علاقه مند شدم. در کودکی خیلی ها را می دیدم که به بدترین شکل ممکن مارها را می کشتند. من واقعا دلم به حال مارهایی که می مردند می سوخت.
در همان زمان مجسمه های کوچک و بزرگی از مارهای مختلف که در معبدها می دیدم توجهم را جلب می کرد؛ از همان موقع بود که با خودم فکر کردم این موجودات قابل احترام هستند و باید از آن ها محافظت کرد.

نجات اولین مار

سورش فقط ۱۲ سال داشت که اولین مار سمی را نجات داد. بچه مار کبرایی که در خانه شان پنهان شده بود. سورش پیش از این که به مار نزدیک شود رفتار این جانور را به خوبی زیر نظر گرفت تا با حرکات این موجود خطرناک آشنا شود. با گذشت زمان وی کاملا یاد گرفت چگونه بدون این که به مار و خودش صدمه ای برسد آن را در دست بگیرد.
در لیست مارهای نجات یافته توسط سورش ۱۲ شاه کبرا، ۷ هزار کبرا، ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ افعی و ۱۵۰ مار کریت به چشم می خورد. سورش در این شغل خطرناک از هیچگونه ابزار خاصی استفاده نمی کند و با دست خالی سراغ مارها می رود.

.

3397159 765 شغل عجیب مرد ماری

.
شاید فکر کنید، کار سورش چندان هم پرمشتری نیست و هرازگاهی برای نجات یک مار اقدام می کند اما این طور نیست.
تلفن همراه او پشت سر هم زنگ می خورد تا به نجات یک مار و البته انسان هایی که از حضور آن مار ترسیده اند برود. مهارت سورش به اندازه ای است که حتی گاهی اوقات پلیس محلی و آتش نشانی هم از سورش کمک می گیرند تا خزنده خطرناک را بدون هیچ آسیبی از محل دور کنند.
شماره تلفن سورش در اداره پلیس محلی موجود است و هرکسی که نیاز به کمک داشته باشد می تواند با او تماس بگیرد.
سورش علاوه بر این که مارها را نجات می دهد کمک دیگری هم به آنها می کند. او از تخم مارها هم مراقبت می کند تا بچه مارها از آسیب در امان باشند و به موقع سر از تخم بیرون بیاورند.
سورش تلاش بسیاری می کند تا به مردم درباره مارها بیشتر آگاهی بدهد. به نظر سورش اطلاع داشتن از رفتار مارها باعث می شود تا هم خود مردم و هم مارها آسیب کمتری ببینند.
مطمئنا شغل سورش یکی از خطرناک ترین مشاغل دنیا به شمار می رود. در یکی از ماموریت ها یکی از انگشتان سورش توسط مار کبرا گزیده شده و برای نجات جان او پزشکان مجبور شدند انگشت وی را قطع کنند.
سال ۲۰۱۲ پوست دست راست سورش می بایست لایه برداری می شد زیرا باز هم یک کبرای دیگر او را نیش زده بود. با این وجود سورش تاکنون از ۲۶۶ گزیدگی مار سمی نجات پیدا کرده است. به عقیده پزشکان بدن سورش اکنون حاوی آنتی بادی قوی نسبت به سم مارهاست.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال دیدگاه