کد خبر : 2156

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۱۶ زمان : ۷:۰۵

شش ایرانی در لیست سفر بی‌بازگشت به مریخ

ایسنا نوشت:شرکت هلندی مارس وان، فهرست ۶۶۳ نفره‌ متقاضیان سفر بی‌بازگشت به مریخ را منتشر کرد که نام چند ایرانی در این فهرست دیده می‌شود.     سازمان خصوصی و غیرانتفاعی مارس وان (Mars One) با هدف ساخت مستعمره انسانی بر سطح سیاره مریخ تأسیس شد؛ بودجه پیش‌بینی شده برای این پروژه شش میلیارد دلار […]

ایسنا نوشت:شرکت هلندی مارس وان، فهرست ۶۶۳ نفره‌ متقاضیان سفر بی‌بازگشت به مریخ را منتشر کرد که نام چند ایرانی در این فهرست دیده می‌شود.

 

954695 269 شش ایرانی در لیست سفر بی‌بازگشت به مریخ

 

سازمان خصوصی و غیرانتفاعی مارس وان (Mars One) با هدف ساخت مستعمره انسانی بر سطح سیاره مریخ تأسیس شد؛ بودجه پیش‌بینی شده برای این پروژه شش میلیارد دلار اعلام شده است.

با اعلام طرح بلندپروازانه سفر بی‌بازگشت به مریخ، هزاران نفر از سراسر جهان آمادگی خود را برای حضور در این سفر و تبدیل شدن به یکی از ساکنان آینده مستعمرات انسانی بر سطح سیاره سرخ اعلام کردند.

پذیرش اولیه داوطلبان سفر یکطرفه به مریخ از روز هشتم ژانویه ۲۰۱۴ (۱۸ دی ۹۲) آغاز شد.

تمامی افراد علاقه‌مند با حداقل ۱۸ سال سن، بهره‌هوشی مناسب و سلامت کامل جسمی و روحی می‌توانستند داوطلب حضور در جمع پیشگامان مستعمره مریخ (Mars Colony pioneer) شوند.

در مدت زمان تعیین شده برای ثبت‌نام، ۲۰۲ هزار و ۵۸۶ نفر از ۱۴۰ کشور جهان متقاضی حضور در این پروژه شدند.

در ثبت‌نام اولیه، نام ۱۴ ایرانی دیده می‌شد که پس از بررسی شرایط متقاضیان، فهرست ۷۰۵ نفره‌ای از سوی شرکت مارس ‌وان در می ۲۰۱۴ (اردیبهشت ۹۳) منتشر شد که بر اساس آن، هفت داوطلب ایرانی شرایط لازم را برای حضور در مرحله بعد گزینش داشتند.

در جدیدترین فهرست که به تازگی منتشر شده است، ۶۶۳ داوطلب برای حضور در مراحل بعدی و طی مراحل پزشکی و مصاحبه‌های تخصصی انتخاب شدند که نام شش ایرانی شامل: علی رسول‌زاده ۲۳ ساله، صادق مدرسی ۲۹ ساله، الهه نوری ۲۰ ساله، رامین سعیدی‌آذر ۳۱ ساله (ساکن ایتالیا)، زهره فتوره‌ بنابی ۳۲ ساله و سحر وقوعی ۳۶ ساله (ساکن آمریکا) دیده می‌شود.

در این فهرست، کشورهای آمریکا، هند و چین با بیشترین داوطلب، رتبه‌های یک تا سه را به خود اختصاص دادند؛ با دسته‌بندی فهرست ۶۶۳ نفره طی چند ماه آینده، مرحله بعدی گزینش آغاز خواهد شد که احتمالا فرآیند مصاحبه و گزینش بصورت تلویزیونی پخش خواهد شد.

هدف نهایی در این طرح، انتخاب ۲۴ تا ۴۰ فضانورد دوره دیده است که در گروه‌های چهار نفری هر دو سال یکبار راهی سیاره سرخ می‌شوند.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، اولین گروه پس از یک سفر هفت ماهه در سال ۲۰۲۵ به مریخ خواهند رسید.

افرادی که در فهرست نهایی ساکنان آینده مریخ قرار می‌گیرند، هرگز به زمین بازنخواهند گشت و در این شرایط، سیاره سرخ به سکونتگاه مادام‌العمر، محل زندگی، کار و مرگ آنها تبدیل می‌شود؛ این گروه اقدام به جمع‌آوری داده‌های تحقیقاتی، کاشت گیاهان با قابلیت تولید اکسیژن و فراهم کردن شرایط برای حضور و اقامت تعداد بیشتری از ساکنان زمین بر روی سیاره مریخ خواهند کرد.

ارسال دیدگاه