کد خبر : 528229

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ زمان : ۱۲:۰۰

شبکه‌های اجتماعی و کاهش روابط میان فردی

دستاوردهای بشر از فناوری و تکنولوژی اطلاعات همانطور که باعث رفاه می‌شود، همواره آسیب‌هایی نیز در بردارد. این آسیب‌ها را از کانال‌های مختلف می‌توان بررسی نمود. مانند آسیب‌های اجتماعی، آسیب‌های خانوادگی، آسیب‌های رفتاری و فرهنگی، آسیب‌های مذهبی، آسیب‌های روابط میان افراد و… هدف از تکنولوژی اطلاعات تامین رفاه و آسایش و تحکیم روابط انسانی و […]

دستاوردهای بشر از فناوری و تکنولوژی اطلاعات همانطور که باعث رفاه می‌شود، همواره آسیب‌هایی نیز در بردارد. این آسیب‌ها را از کانال‌های مختلف می‌توان بررسی نمود. مانند آسیب‌های اجتماعی، آسیب‌های خانوادگی، آسیب‌های رفتاری و فرهنگی، آسیب‌های مذهبی، آسیب‌های روابط میان افراد و… هدف از تکنولوژی اطلاعات تامین رفاه و آسایش و تحکیم روابط انسانی و اجتماعی جهت نیل به کمال است، ولی متاسفانه به دلیل استفاده نادرست، گاه جسم، روح و اخلاق انسان‌ها در معرض آسیب قرارگرفته تا جایی که اعتقادات و حتی روابط اجتماعی وی را دگرگون می‌سازد.

اینترنت و به دنبال آن شبکه‌های اجتماعی با قابلیت‌های گسترده از جمله برداشتن فاصله جغرافیایی تاثیرات بسزای مثبت و گاه منفی بر انسان‌ها گذاشته است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی چنان میان کاربران اینترنتی مورد استقبال قرار گرفته که سرعت انتقال اطلاعات را چندین و چند برابر نموده است. این تغییرات انکار ناپذیر که به دنبال استفاده از اینترنت شکل گرفته حتی انجام تحقیقات توسط دانشجویان، به اشتراک گذاشتن عقاید، دانش و یافته هایشان را بالا برده است. در واقع نوعی وابستگی شدید در بین افراد جامعه به اینترنت ایجاد شده است. هر چند که انتشار سریع اخبار بدون سانسور و اطلاعات باعث افزایش قدرت تحلیل و تقویت روحیه انتقادی گردیده است و یک مزیت تلقی می‌شود. ولی جامعه مجازی، هیچ گاه نمی‌تواند جایگزین جامعه حقیقی گردد.

این جوامع امکان برقراری ارتباط در سطح جهانی را به ما می‌دهد اما آنچه که در مقابل از دست می‌رود توانایی در برقراری ارتباطات رو در رو، عدم ایراد سخن، کم شدن اعتماد بنفس در همایش‌های گروهی و عدم کنترل بر رفتارهائیست که بصورت متقابل صورت خواهد گرفت. در این شبکه ها، افراد با ملیت‌های متفاوت در قاره‌های مختلف از مرزها و فرهنگ‌ها و نژاد‌ها عبور کرده و با یکدیگر به ارتباط می‌پردازند، اما افراد مطالبی را که با زبان بین المللی تکست نموده و به اشتراک می‌گذارند را نمی‌توانند صحبت کنند و این امر باعث کاهش روابط میان فردی می‌گردد.

حضور افراد در شبکه‌های اجتماعی، احتمال مشارکت‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد. از این رو چنین فضاهایی برای انجام امور تبلیغاتی بسیار مناسب می‌باشد. شبکه‌های اجتماعی دارای امکاناتی هستند که تصاویر و ویدئوها را به سرعت انتقال می‌دهند که می‌تواند شامل اطلاعات شخصی نیز باشد هر چند که در تنظیمات اولیه کاربر می‌تواند دسترسی دیگران به پروفایلش را محدود نماید ولی این راهکار کافی نیست و بدین ترتیب حریم خصوصی افراد نقض خواهد شد.

بنابراین بررسی و ریشه یابی پیامدهای منفی این شبکه‌ها و در پی آن فرهنگ سازی در راستای استفاده صحیح از آن می‌تواند کمک شایان توجهی در کم نمودن اثرات منفی آن داشته باشد.

منبع : فردانیوز
ارسال دیدگاه