کد خبر : 90987

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ زمان : ۷:۰۰

سه روش برای تأمین انرژی بدن

همه ما می‌دانیم که هرچه انرژی بیشتری در بدن داشته باشیم، بیشتر می‌توانیم کار کنیم و بیشتر می‌توانیم خوشحال و سرحال باشیم. اما متأسفانه مادران در این رابطه همیشه با مشکلات مربوط به کمبود انرژی روبرو هستند. چون تمام فعالیت‌های مربوط به دوران بارداری، زایمان و شیردهی می‌تواند مقدار انرژی را در بدن آنها به […]

همه ما می‌دانیم که هرچه انرژی بیشتری در بدن داشته باشیم، بیشتر می‌توانیم کار کنیم و بیشتر می‌توانیم خوشحال و سرحال باشیم. اما متأسفانه مادران در این رابطه همیشه با مشکلات مربوط به کمبود انرژی روبرو هستند. چون تمام فعالیت‌های مربوط به دوران بارداری، زایمان و شیردهی می‌تواند مقدار انرژی را در بدن آنها به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بنابراین تنظیم زمان مناسب برای شارژ باتری بدن‌تان کاری بسیار ضروری است که البته این امر فقط به نفع شما نیست. چون هرچه بیشتر انرژی در بدن داشته باشید، بهتر می‌توانید کار کنید و مادر و همسر خوبی برای خانواده تان باشید.

ما در این بخش سه روش ساده به شما یاد می‌دهیم: تغذیه، ورزش، خواب که به کمک آنها می‌توانید از یک زندگی سالم و بانشاط بهره‌مند شودی.

 

۱- برای تأمین انرژی بدن خوب غذا بخورید.

بدن ما انرژی مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی که می‌خوریم به دست می‌آورد. کربوهیدرات‌ها، چربی، و پروتئین به صورت گلیکوژن در جگر و ماهیچه ها ذخیره شده اند که بدن در صورت نیاز از آنها استفاده می‌کند. حال اگر شما از مواد غذایی نامناسب استفاده کنید و یا کم و یا زیاد غذا بخورید، ذخیره گلیکوژن کاهش پیدا کرده و کار متابولیسم بدن دچار نارسایی می شود. بنابراین برای اینکه ماهیچه ها، رشته‌های عصبی، و دستگاه ایمنی بدن‌تان که برای کسب انرژی مهم هستند، از سلامت کامل برخوردار باشند، بهتر است از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

گوشت، ماهی، تخم مرغ، و لبنیات ( سرشار از ویتامین ب ۱۲)

غلات، حبوبات، جگر، سبزیجات سبزرنگ، گردو و فندق ( سرشار از اسیدفولیک )

مرکبات نظیر پرتقال، لیمو، لیموترش ( سرشار از ویتامین ث )

حبوبات و تخم مرغ ( سرشار از ویتامین ئی )

ماکارونی و خشکبار ( سرشار از منیزیوم )

موز ، هویج، کلم بروکلی ( سرشار از پتاسیوم )

برای غلبه بر خستگی می‌توانید از آن دسته مواد غذایی استفاده کنید که به مقدار کافی حاوی کالری، مواد معدنی، به خصوص آهن و روی هستند. از مصرف غذاهای سنگین و پرچرب جداً خودداری کنید.

یکی از عوامل مهمی که در دوران شیردهی موجب خستگی و کسالت مادران می‌شود کم خونی است. کم خونی از کمبود آهن ناشی می‌شود چون بدن برای ساخت هموگلوبین ( ماده رنگی آهن‌دار گویچه های قرمز خون که اکسیژن را به تمام نقاط بدن می‌رساند ) به آهن کافی نیاز دارد.

آهن در گوشت، لوبیا، عدس، آرد جو دوسر، گردو، فندق، زردآلو و خشکبار به وفور یافت می‌شود.

بسیاری از مادران به نحوه صحیح تغذیه چندان توجهی نمی‌کنند. فقط می‌خواهند صبح‌ها با نوشیدن یک فنجان چای و خوردن یک تکه نان خود را تا بعدازظهر سر پا نگه دارند. صرو یک صبحانه خوب و کامل استفاده از تنقلات سالم مثل تخمه آفتابگردان، آجیل بدون نمک، و نوشیدن یک لیوان آبمیوه به سرعت وضعیت جسمانی شما را به حالت اولیه باز می‌گرداند.

 

۲- برای تأمین انرژی لازم ورزش کنید.

هنگامی که احساس خستگی می‌کنید ممکن است فعال بودن آخرین راه حل برای فرار از کوفتگی بدن باشد. اما این نکته را هم بدانید که ورزش هرم انرژی بدن را به مقدار زیاد افزایش می‌دهد و همین انرژی می‌تواند به آرامش جسمی، روحی شما کمک شایانی کند. علاوه بر آن ورزش استخوان‌ها و بافت ماهیچه‌ای را مقاوم می‌سازد. خون را اکسیژن‌دار می‌کند و میزان هورمون اندورفینز را در بدن افزایش می دهد. این نکته را هم بدانید که ترشح مناسب این هورمون باعث می‌شود احساس خوب و مفرح‌بخشی داشته باشید. راه حل مناسب برای رفع خستگی بدن این نیست که به سختی ورزش کنید. بلکه بهترین روش آن است که چند دقیقه ای را به نرمش اختصاص دهید تا بدن از حالت کوفتگی خارج شده و برای روز بعد سر حال و شاداب باشید. بهتر است هر روز نیم ساعت از وقت خود را به نرمش‌های سبک اختصاص دهید که البته می‌توانید از نیم ساعت را به دو قسمت پانزده دقیقه‌ای و یا سه قسمت ده دقیقه‌ای تقسیم کنید. مطمئن باشید تا زمانی که پای تفریح و سرگرمی در میان نباشد، به سراغ ورزش نمی‌روید. پس بهتر است از همین حالا به فکر آن دسته از فعالیتهای بدنی باشید که با شرایط جسمانی شما سازگار بوده و شما را به نرمش و ورزش بیشتر تشویق می‌کند.

 

۳- برای تأمین انرژی لازم خوب بخوابید.

اگر در طول روز به اندازه کافی نخوابید، هرگز نمی‌توانید از حداکثر انرژی پتانسیل خود استفاده لازم را ببرید. خواب به فکر و ذهن شما آرامش می‌بخشد و انرژی را در بدن احیا می‌کند. در حالیکه کمبود خواب باعث کاهش تمرکز حواس، خستگی، کندی حافظه، و حتی افسردگی می‌شود. متأسفانه کمبود خواب مشکل عمده بسیاری از والدین است. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که نمی‌توانند در طول یک شبانه روز ۸ ساعت به طور کامل بخوابند. اگر این طور است زیاد نگران نباشید. چون کیفیت هم به اندازه کمیت مهم و حیاتی است.

 

نوشته : کیت اندرسون

ترجمه : نگین صانعی

ارسال دیدگاه