کد خبر : 25029

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۴ زمان : ۷:۰۰

سنی های عراق از مبارزه با داعش می‌گویند

آسوشیتدپرس از مخمور عراق گزارش داد زمانی که شبه نظامیان گروه داعش تابستان گذشته وارد مناطق شمال عراق شدند، قبیله سنی لهیب از آنان به عنوان انقلابیون در حال مبارزه با دولت تحت رهبری شیعیان در بغداد، استقبال کرد. اما در کمتر از یک سال بعد، این قبیله بین کسانی که به این گروه افراط […]

آسوشیتدپرس از مخمور عراق گزارش داد زمانی که شبه نظامیان گروه داعش تابستان گذشته وارد مناطق شمال عراق شدند، قبیله سنی لهیب از آنان به عنوان انقلابیون در حال مبارزه با دولت تحت رهبری شیعیان در بغداد، استقبال کرد. اما در کمتر از یک سال بعد، این قبیله بین کسانی که به این گروه افراط گرا پیوستند و کسانی که در برابر حاکمیت بی رحمانه آنها مقاومت کردند، به طور جدی دچار دودستگی و اختلاف شد.
اعضای این قبیله که از ساکنان یکی از روستاهای جنوب موصل ، دومین شهر بزرگ عراق هستند همانند سایر سنی ها در شمال این کشور ابتدا از گروه داعش به عنوان نیروهای آزادیبخش استقبال کردند.
نزهان سخر شیخ این قبیله می گوید :« زمانی که شبه نظامیان داعش آمدند، ما خوشحال شدیم و فکر می کردیم که آنها قصد دارند برای تشکیل دولت به بغداد بروند اما بعدها آنها شروع به کشتار مردم ما کردند و رفتاری همانند القاعده را در پیش گرفتند.»
وی در حال حاضر رهبری یک گروه حدود ۳۰۰ نفره از کسانی را بر عهده دارد که با نیروهای عراقی و کرد برای مقابله با شبه نظامیان گروه داعش متحد شدند.
دولت عراق تلاش دارد حمایت سنی ها را که کلید شکست و مقابله با گروه داعش است ، جلب کند.
نزهان سخر در ادامه می گوید :« ما از نیروهای پیشمرگه کرد تسلیحات دریافت کردیم اما کافی نبود پس از آن تسلیحات را با پول شخصی خودمان خریداری کردیم.»
352780 108 سنی های عراق از مبارزه با داعش می‌گویند
وی افزود ۱۵۰ هزار دلار صرف خرید تسلیحات کرده است اما نیروهای وی به تسلیحات بیشتری برای بیرون راندن شبه نظامیان داعش از موصل و مناطق مجاور نیاز دارند.
وی تاکید کرد با در اختیار داشتن تسلیحات بیشتر می تواند حجم نیروهای مبارز خود را به یک هزار نفر افزایش دهد اما بسیاری به دلیل آن که نمی توانند بدون سلاح از خودشان دفاع کنند ، مجبور به عقب نشینی شدند.
تصمیم وی برای متحد شدن با نیروهای عراقی خطرات جدی نیز به همراه دارد. گروه داعش شمار زیادی از مردان ، زنان و کودکان قبایل سنی را که مقابل این گروه ایستادند، به قتل رسانده است.
سخر با اشاره به جای یک گلوله روی بدنه خودروی خود می گوید وی بارها از توطئه ترور جان سالم به در برده است که یکی از جدیدترین موارد آن هفته گذشته بوده است.
وی در ادامه می گوید : «ما می دانیم شمار زیادی از افرادی که با آنها اکنون در حال نبرد هستیم از اعضای قبیله خودمان هستند. این موضوع واقعا ناراحت کننده است اما آنها راه اشتباه را در پیش گرفتند.»
ارسال دیدگاه